Yüksek Kaliteli Blog İçeriği Nasıl Yazılır

blog içeriği / google haberler

İlk adım hedef kitlenizi bilmek. 

Çoğu şirket artık bir blog için yüksek kaliteli içeriğin önemini anlıyor . Arama motorları, iyi yazılmış, iyi araştırılmış ve blogla alakalı herhangi bir içeriği daha üst sıralarda tutar. Peki, yüksek kaliteli bir yazılı blog yazısı yazmanın tam olarak ne gibi faktörleri var? İhtiyaçlar neler? Size aşağıda anlatacağız.

Yüksek Kaliteli Blog İçeriği Nasıl Yazılır

1. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Bir blog yazısı yazmadan önce, hedef pazarınızı bilmeniz gerekir. Bir blogun okuyucuları genellikle bir endüstri ile ilgili bilgi arayan bir niş içinde. İyi bir yazı o blogun okuyucularına ve başka kimseye hitap etmiyor. Belirli kitlenizin ihtiyaçlarını, isteklerini ve sorunlarını anlayarak, onlar için yararlı olan yayınlar oluşturabilirsiniz.

2. Değerli Bilgi

İnsanlar çeşitli nedenlerle blogları okuyor. Çoğunlukla, işlerinde onlara yardımcı olabilecek yeni bir şeyler öğrenmek istiyorlar. Bir yazı okuyucunun bir konu hakkındaki fikrini değiştirebilir, yeni bir şey denemesine ilham verebilir veya ona daha iyi bir şeyler yapmasını öğretebilir. Yazdıklarınız, blog okuyucuları için ilginç ve anlamlı olmalı.

3. Kapsamlı

Blog yayınları genellikle doğası gereği konuşur. Okumak ve anlamak kolay olmalarını istersiniz. Okurlarınızı eğitmeye çalışırken, akademik bir belge yazmıyorsunuz. Hafif tutun, ancak okuyucuları meşgul etmek için bilgilendirici.

4. okunabilir ve özlü

Sözcük uzunluğu da önemlidir. İyi bir kural , 400-1.200 kelimelik yazı yazmaktır . Bu aralık, bir konuyu yeterince kapsayacak kadar alan sağlar. Ancak, blog’unuzu olabildiğince kısa tutmalı ve konuyla ilgili eksiksiz bilgi sağlamaya devam etmelisiniz.

5. Yetkili Kaynaklar

Kaliteli blog gönderileri için araştırma gereklidir. En yüksek kalitede bilgi sağlamak için yalnızca üniversiteler, devlet kurumları, ticaret birlikleri, araştırma çalışmaları ve diğer uzman materyaller gibi yetkili kaynakları kullanmalısınız. Sunulan görüşler, ilgili kaynaklardan alıntılanarak desteklenmelidir.

6. Kolayca Taranabilir

İlgilendiğimiz için çok fazla şeyle uğraşırken, bir blog gönderisini taranabilir hale getirmek önemlidir. Bu, okuyucunun makalenin özünü elde etmek için bir gönderinin hızlı bir şekilde gözden geçirilmesine izin verir. Gönderiyi taranabilir hale getirmenin en iyi yolu, yazı boyunca açıklayıcı alt başlıklardır. Mermi noktaları da yararlıdır, ancak gerekli değildir.

7. Uygun Biçimlendirme

Biçimlendirme, kaliteli mesajlar için de önemlidir. Her gönderi , yayın konusuna genel bir bakış sunan kısa bir giriş paragrafına ihtiyaç duyar . Her gönderinin, yayının neyle ilgili olduğunu özetleyen kısa bir sonuca da ihtiyacı vardır. Kısa paragraflar ayrıca bir gönderinin okunmasını kolaylaştırır ve alt bölümler yoğun paragrafları bölümlemek için harika bir yoldur.

8. Harekete Geçirici Mesaj

Harekete geçirici mesaj (CTA), blog gönderisi için önemlidir. Okuyuculara ne yapacağını söyler. Bir CTA yorum bırakmak, bir soruya cevap vermek, gönderiyi paylaşmak veya bir web sitesini ziyaret etmek olabilir. CTA’lar konuşmaları devam ettirir  veya okuyucuları şirketinize dahil eder.

İçerik, artık bir işletmeyi pazarlamanın en iyi yollarından biridir. Birçok küçük işletme ve büyük şirketler için blog oluşturma içerik pazarlamanın bir parçasıdır. Tutarlı bir şekilde yüksek kaliteli blog gönderileri sağlayarak, bir şirket okur kitlesini ve nihayetinde pazar payını artırır.

İçeriğinizi Daha Orijinal Hale Getirecek 5 Yaratıcı Taktik

İçerik pazarlamasındaki bu yükselen, yaratıcı taktiklerin kullanılması içeriğinizin daha fazla erişim bulmasına yardımcı olacaktır.

Orijinal, kaliteli içerik üretmek herhangi bir web sitesi için hayati önem taşımaktadır. Tüketicilerin yüzde doksanı, özel içeriği yararlı buluyor ve yaklaşık yüzde 80’i, onlarla iyi bir ilişki kurmaya çalışan bir şirkete inanıyor.

Bu yüzden yüksek kaliteli, özgün içerik yayınlayarak öne çıkmak önemlidir. Yayınlarınızı ve makalelerinizi olabildiğince benzersiz hale getirmenin bir yolunu mu arıyorsunuz? İçerik üretiminde bu yükselen eğilimlere göz atın ve içeriğinizi daha orijinal hale getirmeye yardımcı olması için bunları kullanın.

1. Sosyal Medya için Eşsiz İçerik Yaratın

İçeriği sosyal medyada paylaşmak yerine, eğrinin önündeki gerçek içerik üreticileri manşetleri, fotoğrafları ve hatta sosyal paylaşımları olan konuları bile seçiyorlar.

İnsanların yüzde 50’sinden fazlası , haberleri geleneksel haber kaynakları yerine sosyal medya üzerinden kırmayı öğreniyor, bu yüzden sosyal medyaya ekstra çaba harcamak mantıklı geliyor.

Sadece “dünyanın en fazla sosyal içeriğine sahip olduğunu” iddia eden BuzzFeed’e bakın.  Okurlarının yüzde yetmiş beşi , özellikle paylaşımda bulunmak için sitede içerik arıyor. Bu nedenle sosyal eğilimli içerikler yazmak, trend olan konulara dikkat etmek ve zamanında, alakalı haberlere odaklanmak önemlidir.

2. Okuyucuların Duygularını Evrimleştirmeyi Düşün

Kalabalığın öne çıkarılmasının bir başka yolu da, özellikle içerik pazarlaması söz konusu olduğunda, okuyucunun duygularına dokunan yazım içeriklerinin artan eğilimini kucaklamaktır

Aslında, okuyucuların duygularına ulaştıklarında pazarlama mesajları iki kat daha etkilidir. Bu, esprili içerik, kalp kırıcı içerik veya tartışmalı içerik anlamına gelebilir. Bu, bir bebekle uyuyan bir köpek yavrusuyla ilgili bir blog yayınının Facebook’ta 1 milyondan fazla beğeni aldığını açıklıyor  . “Aww” faktörünü çaldı.

Ama aynısını yapmak için sevimli köpek yavrularına ihtiyacın yok. Orijinal içeriğinizi çevreleyen konuşmaları tetiklemek için mizah duygusu ekleyin veya tartışmalı bir bakış açısı yazın.

3. Perspektifinizi Kendi İşinize Getirin

Binlerce benzer makale ve gönderiye erişim sayesinde, insanlar neden içeriğinizi başkalarının yerine okumaktalar? Çünkü tabloya benzersiz bir bakış açısı getiriyorsun.

Elinizdeki konuyla ilgili kendi deneyimleriniz hakkında küçük, kişisel anekdotlar açarak bakış açınızı geliştirin. Kendi deneyimlerinizden bahsetmek, içeriğinizin sadece orijinal kalmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onu insancıllaştırır ve daha fazla ilişkilendirilebilir hale getirir. İnsanlar, insan deneyimi hakkında hikayeler yaşamak için yaşarlar. Bu yüzden anekdot odaklı, popüler NPR gösterisine göre, bu Amerikan Yaşamı  , 2 milyonun üzerinde haftalık dinleyiciyi getiriyor . Daha geniş bir tema veya konuya yol açan kişisel bir hikaye anlatmak, blog içeriğinizi daha benzersiz hale getirmenin en iyi yollarından biridir.

4. Misafir Mesaj Galore!

Sadece yazdıklarınızla değil, kimle yazdığınızı ve işinizi nerede yayınladığınızla ilgili. Yıllar içinde, konuk bloglarında büyüyen bir trend gördük, ancak bu hiçbir yere gitme eğilimi değil. Bunun nedeni, misafir yayınların bir dijital ağ biçimidir. Kitlenizi organik olarak genişletmenin bir yolu budur.

Kendi blogunuzda daha fazla yazarın bulunması sadece benzersiz içerik ve perspektifler eklemekle kalmaz, aynı zamanda sizi daha güvenilir bir kaynak haline getirir. İnsanların yüzde altmışı , birden fazla yazarın bulunduğu bir blogun, bir blog’la yalnızca bir tanesinden daha güvenilir olduğuna inanmaktadır. İçeriği paylaşmaya ilgi duyabileceğiniz diğer blog yazarlarıyla bağlantı kurmak için, okumak istediğiniz ilgili blog’lara doğrudan ulaşın. Eğer onların içeriğini seviyorsanız, okurlarınız da okurlarınızdır.

5. Mobil Cihazlar için İçerik Oluşturun

En büyük trend içerik üreticilerinden biri bugün faydalanmak için mobil uyumlu içerik ve tasarım. Mobil cihazlar için optimize edilmiş içerikler yalnızca bir yıl içinde yüzde 18 arttı .

Özellikle sadece okuyucular olmak üzere sadece mobil okuyucular daha yaygın hale geliyor. Akıllı telefonlara sahip genç yetişkinlerin yarısı , İnternet’e özellikle mobil cihazlarla eriştiklerini söylüyor. Bu, okuyucularınızın hareket halindeyken sindirebileceği içerik üretmek için gerekli olduğu anlamına gelir. Okunabilir olduğundan emin olmak için, fotoğraf ve video gibi daha fazla görsel içeren tek sütunlu düzenlere ve daha kısa içeriğe tutun. Orijinal içeriği yayınlamanın en önemli parçası tüketim kolaylığıdır.

İçerik oluşturmadaki yükselen trendlerden birkaçını kullanarak, yazarlar, blogcular ve pazarlamacılar içeriklerinin kalitesini artırabilir. Daha fazla orijinal içerik, daha fazla okuyucu, daha fazla paylaşım ve rakiplerden uzak durma anlamına gelir. İçerik oluşturma söz konusu olduğunda, benzersiz çalışma başarının izidir.

İçeriğinizi daha orijinal yapmak için ne yapıyorsunuz? Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıda bizimle paylaşın. 

İçeriğinizin Kalitesinin Google Haberler için Uygun Olduğundan Nasıl Emin Olunur?

Bir gazetecilik standardı koruyun, güncel olaylar hakkında tutarlı bir şekilde yayınlayın ve orijinal içerik oluşturun; bunlar, web sitenizi Google Haberler’e göndermeden önce ele almanız gereken birkaç şeydir.

Benim gibi olursanız, Google Haberler ve Google Haberler uyarıları aracılığıyla tükediğiniz birçok içerik keşfedilir. Sizi en çok ilgilendiren sektörlerde makaleler bulmak için harika bir yoldur. Ancak bir işletme olarak, blog’unuzda belirli bir konuyla ilgili makaleler yayınlarsanız, bu konu için neden Google Haberler’de görünmediklerini merak ediyor olabilirsiniz. Muhtemelen, uygulamadığın için.

Google Haberler uygulaması, kaliteli içeriği (teknik açıdan en iyi uygulamalara ek olarak) güçlü bir şekilde vurgular ve oldukça ilgi çekicidir. Bir web sitesi kabul edildikten sonra, Google’ın içerik kalitesi standartlarını desteklemesi bekleniyor veya kabulleri iptal edilebilir.

Sitenizi Google haberlerine göndermenin sürecinde nerede olursanız olun, burada kaliteli içerik oluşturmaya yönelik en iyi uygulamalar vardır.

İçeriğinizi Haber Değeri ve Zamanında Yapın

Evergreen makaleleri, sektörünüzde mevcut herhangi bir etkinlik olmadığında günler için harikadır, ancak alakalı bir şeylerin kırılması durumunda Google, içerik oluşturmanızı ve çevreyi çevreleyen orijinal raporlar yapmanızı bekler. Göre Google Haberler resmi kurallar , Google diyor ki: “Biz genellikle içermemektedir nasıl yapılır, hava durumu raporları ve stok verileri gibi makalelerini, tavsiye köşelerini, iş ilanları veya salt bilgilendirme amaçlı içeriği.”

Ayrıştırılmış İçerik

İçeriği incelemek Google Haberler alanında bunu yapmak için kesmeyecek. Aslında, Google, bunları yayınlayacaksanız küratörlüğünü tamamlamış makaleleri tamamen ayırmanızı önerir. “Siteniz toplu içeriği yayınlarsa, orijinal çalışmanızdan ayırmanız veya robots.txt dosyanız aracılığıyla bu toplu makalelere erişimimizi kısıtlamanız gerekir.” Yönergeleri belirir.

Öz-otorite ol

Google, belirli sektörlerdeki otorite ve düşünce liderlerine değer verir. Örneğin, finans sektöründe, özellikle para yönetimindeyseniz, bunu yazın ve uzmanlığınızı paylaşın. Google diyor ki: “Ne bildiğini yaz! En iyi haber siteleri net yetki ve uzmanlık sergiler. ”

Şeffaf Olun

Yazar biyografileri ve yazarlarınızın içerik bilgilerinin yayınlanmış makalelerde yer alması da Google Haberler’e girmenize yardımcı olabilir. “Kullanıcılar bize yazar biyografileriyle haber sitelerine ve e-posta ve fiziksel adresler ve telefon numaraları gibi açıkça erişilebilen iletişim bilgilerine değer verdiklerini söylüyor”, yönergeler belirtiyor.

Yazım Denetimi ve İyi Dilbilgisi Kullan

Google ayrıca iyi bir kullanıcı deneyimini güçlü bir şekilde vurgulamaktadır. Bu, yazım hataları ve iyi dil bilgisi anlamına gelmez. Elbette, yazım hataları bir süre sonra gerçekleşir, ancak Google, bunların olmasını önlemek için önlemler almanızı önerir. “Doğru yazım ve dilbilgisi ile açıkça yazılmış makaleler çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlıyor” diyorlar.

Bunlar Google’ın içerik açısından yalnızca tavsiye edilen ipuçlarıdır. Sitenizi Google Haberler’leteknik olarak nasıl uyumlu hale getirebileceğinizi buradan okuyabilirsiniz .

Google Haberler’e başvururken hangi deneyiminiz oldu? Deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşın. 

Kitlenizi İçeriğe Dönüştürmenin Beş Yolu

Yazmak için ilgi çekici konuların bulunması, özellikle işletmenizde bir niş pazar varsa, bir sorun olabilir. Bununla birlikte, pek çok içerik oluşturucunun unutduğu şey, en iyi hikaye fikirlerinin onların önlerinde, onların köklü topluluklarına gömülü olduğu gerçeğidir. İzleyicilerin en çok neyle ilgilendiklerini okumak istedikleri ve şu ana kadar izleyicilerin ilgisini çekecek iyi bir iş çıkardıysanız, ilgilerinin ve meraklarının neleri açığa çıkardığını şimdiden çoktan fark ettiniz. İçerik oluşturma stratejilerinde yardım almak için kitlenize bakmadıysanız, burada yürütülmesi kolay beş fikir var.

Topluluğunuzda 1. Yüzey Değerli Hikayeler

Hikaye anlatma, içerik stratejinizde inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Bu hikayeleri anlatmanın en iyi yollarından biri, yorumlar bölümünü eleyerek ve doğrudan kitlenize ulaşarak. Bir okuyucuyla gerçekten rezonansa giren bir şey hakkında yazıyorsanız, bunun hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları daha olasıdır. Hatta bir konu hakkında inanılmaz bir ilkel hikaye bile olabilir.

Örneğin, LearnVest (kadınlar için kişisel bir finansal danışmanlık işi) , güçlü öykülerini (genellikle en iyi performans gösteren yazılı içerik parçaları ) bu şekilde bulur .

Asıl ilginç olan şu ki, böyle bir güçlü topluluğumuz var: “Bir Yılda 25.000 ABD Doları Nasıl Kurtardım” veya “Hayatımı Kredi Kartı Puanlarından Nasıl Düşündüm” gibi bir makale yayınlayacağız. Yorumlarda, özellikle de bir Google Play’den gelen bir kişisel topluluk üyesinin bir yorum yazarak ya da yorum bırakarak geldiğine dair yorumlarda bulunabileceğimiz bir yorum var ve biz de onlara şöyle bir şey söyleyelim: Öykü?’

 – LearnVest Genel Yayın Yönetmeni Carrie Sloan

2. Canlı Twitter Sohbetlerini Ev Sahipliği Yapın

Twitter sohbetleri, topluluğunuzla etkileşime geçmek ve anında yanıt almak için harika bir yoldur. Yazılı içeriğinizle yaratıcı olmanın harika bir yoludur. Fly fishing hakkında çok başarılı bir Twitter sohbetine ev sahipliği yaptığınızı varsayalım. Oradan, sohbet için belirlenmiş etiketler kullanılarak en çok tweetlenen tweet’leri (ya da hangileri en çok düşündüren) toplayın ve blog yazısı yayınlayın. Buradan, blog yayınının kime ait olduğunu umduğunuzu belirten herkese tweet atabilirsiniz.

3. Blog Mesajları ile Müşteri Hizmet Sorularınızı Cevaplayın

Müşterilerinizin ihtiyaçlarını dinlemenin ve değerli içeriğe dönüştürmenin bir başka yolu da, hizmet ve ürününüz açısından ne istediklerini dinlemektir. Öğrenmenin en iyi yolu, müşterilerinizle en fazla iletişim halinde olanlarla düzenli olarak konuşmaktır. Satış ekibi veya müşteri servisi olabilir. Onlara düzenli olarak karşılaştıkları trendleri ve tekrar eden soruları sorun. Ayrıca bir adım daha ileri gidebilir ve kitlenize bilgi gereksinim duydukları bilgileri doğrudan sorun.

4. Blog Etkili Yorumlar Hakkında

Eğer gerçekten katılımcı bir kitleniz varsa, görüşleriniz doğal olarak Op-Ed makalelerine dönüşüyor. Birçok kişinin yorumladığı gerçekten güncel bir hikaye varsa, bir fikir bu yorumları ayrı bir blog gönderisine dönüştürmektir. Örneğin, “Anahtar Yorumlar” serisini başlatabilirsiniz. Bu, yalnızca daha fazla içerik üretilmesine yardımcı olmaz, aynı zamanda daha fazla okuyucuyu, söz konusu gönderiye daha fazla bağlı oldukları için yorum yapmaya motive edecektir.

5. Anahtar Yorumcuların Sizin İçin Yazmalarını İsteyin

Son olarak, tüm yıldız yorumlayıcılarınız kitlenizde varsa, her zaman doğrudan size ulaşabilir ve sizin için yazmasını isteyebilirsiniz. Eğer tecrübeleri varsa ve konu hakkında tutkulularsa, neden olmasın?

Kitlenizi içeriğinize nasıl dahil ettiniz? Hikayelerinizi bizimle aşağıda paylaşın.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE