YENİ TREND MINDFULNESS NEDİR?

YENİ TREND MINDFULNESS NEDİR? 1

Mindfulness nedir ?

Mindfulness yani bilinçli farkındalık uygulamaları son yıllarda kurumlarda da çok popüler oldu. Mindfulness, şimdiki anı fark etmenin, yaşamdaki stresi azaltmanın yanı sıra yıkıcı olabilen ve değiştirmek istediğimiz duygusal, bilişsel ve davranışsal süreçleri zayıflatmada kullanılan bir yöntem.Kısaca Dikkati yönetmek.

Dikkat Nedir?

Farkındalık. Oldukça basit bir kelime. Zihnin, olup bitenlere, yaptığınız işe gittiğiniz alana tam olarak katılmakta olduğunu ileri sürer. Elimizdeki konudan sıkça vazgeçtiğimiz can sıkıcı gerçeği haricinde, önemsiz görünebilir. Zihnimiz uçuş alır, vücudumuzla teması koparırız ve çok yakında gelecek hakkında üzülmekte olan bir şey hakkında saplantılı düşüncelerle doludur. Ve bu bizi endişelendiriyor.

Dikkat, tamamen var olmak, nerede olduğumuzdan ve ne yaptığımızdan haberdar olmak için temel insan yeteneğidir ve çevremizdeki şeylerle aşırı derecede reaktif veya bunaltıcı değildir.

Ancak uzaklığımız ne kadar uzakta olursa olsun, nerede olduğumuza, ne yaptığımız ve hissettiğimize dikkat çekmek için dikkatlilik var. Dikkat ne olduğunu bilmek isterseniz, bir süre denemek en iyisidir. Sözcükleri silmek zor olduğundan, kitaplardaki, web sitelerindeki, sesli kitaplardaki ve videolardaki anlamlarda ufak değişiklikler bulacaksınız. Dikkatliliği, her insanın sahip olduğu bir kalite olarak gören, çok şeytanıza çekmek zorunda olduğumuz şeylerden ziyade, çok amaçlı bir tanım var:

Dikkat, tamamen var olmak, nerede olduğumuzdan ve ne yaptığımızdan haberdar olmak için temel insan yeteneğidir ve çevremizdeki şeylerle aşırı derecede reaktif veya bunaltıcı değildir.

Farkındalık doğuştan olsa da, kanıtlanmış teknikler , özellikle oturmuş, yürüme, ayakta durma ve hareketli meditasyon yoluyla ekilebilir (yalan söylemek mümkündür ancak çoğu zaman uykuya neden olur); günlük hayatımıza koyduğumuz kısa duraklamalar; ve meditasyon uygulamasını yoga veya spor gibi diğer etkinliklerle birleştirmek.

Meditasyon yaparken faydaları sabitlemeye yardımcı olmaz, sadece uygulamayı yapmakla kalmayıp, yine de faydalar vardır ya da kimse bunu yapmaz. Dikkatli olduğumuzda, stres azaltır, performansı artırır, kendi aklımıza bakarak içgörü ve farkındalık kazanırız ve başkalarının refahına dikkat çekeriz.

Dikkatlilik meditasyonu, düşüncelerimizi askıya alıp zihnimizin işleyişiyle ilgili doğal meraklarımızı açığa çıkarabildiğimiz, deneyimimize sıcaklığa ve iyilikle yaklaşırken kendimize ve başkalarına yaklaştıracağımız zamanlarımızı hayatımızda bize verir.

Dikkat Üzerine Bilmesi Gereken Birkaç Şey:

1) Dikkat belirsiz veya egzotik değildir. Biliyorsunuz çünkü zaten yaptıklarımız, zaten bizleriz. Birçok şekil alır ve pek çok isim geçer.

2) Dikkat, yaptığımız ek bir şey değildir. Zaten var olma kapasitesine sahibiz ve kim olduğumuzu değiştirmemizi gerektirmiyor. Fakat bu doğuştan gelen nitelikleri, kendimize, sevdiklerimize, dostlarımıza ve komşularımıza, birlikte çalıştığımız insanlara ve katılmakta olduğumuz kurum ve kuruluşlara bilimsel olarak kanıtlanmış basit uygulamalarla yetiştiririz.

3) Değiştirmenize gerek yoktur. Kim olduğumuzu ya da olmadığımız bir şeyi değiştirmemizi isteyen çözümler, bizi tekrar tekrar başarısız etti. Dikkat, kim olduğumuzu insan olarak gördüğümüz en iyi şeyi tanır ve geliştirir.

4) Dikkat, dönüştürücü bir toplumsal olgu olma potansiyeline sahiptir.  İşte neden:

 • Herkes yapabilir. Dikkat uygulama, evrensel insan niteliklerini geliştirir ve kimsenin inançlarını değiştirmesini gerektirmez. Herkes yararlanabilir ve öğrenmesi kolaydır.
 • Bu bir yaşam biçimidir.  Dikkat sadece bir uygulama değildir. Yaptığımız her şeyin farkındalığını ve bakımını getirir ve gereksiz stres azalır. Hatta biraz hayatımızı daha da güzelleştiriyor.
 • Kanıt temelli. İnanç konusunda ihtiyatlı davranmamız gerekmiyor. Hem bilim hem de deneyim sağlık, mutluluk, çalışma ve ilişkilerimiz için olumlu yararlar sergilemektedir.
 • Yeniliği kızdırıyor. Dünyamızın gittikçe artan karmaşıklığı ve belirsizliği ile uğraşırken dikkat çekici olma, görünüşte uzlaşmaz sorunlara etkin, esnek ve düşük maliyetli yanıtlar vermemize neden olabilir.

Meditasyon hepsi senin başında değil

Meditasyon yapmayı düşündüğümüzde (başkent M ile) düşüncelerimizi düşünmeye devam edebiliriz: başımızda olanlarla ilgili bir şeyler yapacağız. Sanki elimizdeki bu cesetlerin beynimiz için dolaşmaya yetecek kadar çuval yokmuş gibi.

Her şeyin kafasında kalmasına rağmen, iyi bir eski yerçekimi hissi yoksun.

Meditasyon vücutta başlar ve biter. Nerede olduğumuza ve neyin oluyor olduğuna dikkat etmek için zaman ayırmayı ve vücudumuzun farkında olarak başlamayı içerir

Bu yaklaşım yüzen sanki yürümek zorunda değilmiş gibi gelebilir. Sadece savaşabiliriz.

Ancak meditasyon vücutta başlar ve biter. Nerede olduğumuza ve neler olup bittiğine dikkat etmek için zaman ayırmayı içerir; bu, bedenimizin farkında olarak başlar. Vücudumuzun kendine bir şans verirse rahatlamasına yardımcı olan iç ritimleri olduğu için bu sakinleştirici olabilir.

Nasıl Oturursun

İşte bir meditasyon uygulamasının başlangıç ​​aşaması olarak veya bir dakikalığına yapılması gereken bir şey olarak kullanılabilen bir duruş pratiği var, belki kendinizi dengelemek ve savaşın içine girmeden önce rahatlamak için bir an bulmak. Yaralanmalarınız ya da diğer fiziksel sıkıntılarınız varsa, durumunuza göre değiştirebilirsiniz.

1) Yerinize oturun. Ne üzerinde oturuyorsanız isterseniz bir sandalye, bir meditasyon minderi, bir park tezgahı-size sağlam veya sağlam bir oturma yeri, tezhip veya geriye sarkmayan bir yer bulacaksınız.

2) Bacaklarınızın yaptıklarına dikkat edin. Zeminde bir minder varsa, önünüzde rahatça bacaklarınızı çaprazlayın. (Eğer halihazırda oturmuş bir yoga duruşu yaparsanız, devam edin.) Eğer bir sandalyede olursanız, ayaklarınızın tabanı yere dokunursa iyi olur.

3) Üst bedeninizi düzeltin-ancak sağlamlaştırmayın-. Omurganın doğal eğimi vardır. Bırak orada olsun. Başınız ve omuzlarınız omzunuzun üstünde rahatça durabilir.

4) Üst kollarınızı üst vücudunuza paralel konumlandırın. Sonra ellerinizi bacaklarinizin tepelerine düsürün. Üst kollarınız yan tarafta olduğunda, elleriniz doğru yere inecektir. Çok uzak ileriye sana dikkat kılacaktır. Çok geriye dönerseniz sizi sertleştireceksiniz. Vücudunuzun tellerini ayarlıyorsunuz – çok sıkı değil ve çok gevşek değil.

5) Çenenizi biraz aşağı atın ve bakışların yavaşça aşağı doğru düşmesine izin verin. Göz kapaklarınızın düşmesine izin verebilirsiniz. İhtiyacınız olduğunu hissederseniz, onları tamamen düşürebilir, ancak meditasyon yaparken gözlerinizi kapatmanız gerekmez. Gözlerinizin önünde olara odaklanmadan görünen şeyin olmasına izin verebilirsiniz.

6) Birkaç dakika orada olun. Rahatlayın. Şimdi kalk ve günün tadını çıkar. Ve gündemdeki bir sonraki şey, nefesinize veya vücudunuzdaki sansasyonlara dikkat ederek biraz dikkatlilik pratiğini uygularsa, sağ ayak, eller, kollar ve her şeyden başlayın.

7) Tekrar başlayın. Duruşunuz belirlendiğinde, nefesinizi hissedin – ya da bazıları “takip et” der- (dışarıya çıkınca ve içeri girerken). (Uygulamanın bazı versiyonları nefes nefese daha fazla vurgu yapar ve nefes nefese bırakırsınız. duraklama.) Kaçınılmaz olarak, dikkatiniz nefesinizi terk edecek ve başka yerlere dolaşacaktır. Bunu fark etmeye yaklaştığınızda-birkaç saniye içinde, bir dakika, beş dakika- dikkatinizi nefesinize geri verin. Kendinizi yargılamaktan veya düşüncelerin içeriğinden saplantı kurmaya özen gösterin. Geri gel. Sen git, geri dön.

Bu kadar. İşte uygulama. Genellikle çok basit olduğu söylenir, ancak mutlaka kolay değildir. İş sadece yapmaya devam etmektir. Sonuçlar tahakkuk edecektir.

Bu Yeni Başlayanlara Uygulayabilir:

 5 Dakikalık Bir Nefes Alma Meditasyonu . Bu uygulama stres, kaygı ve olumsuz duyguları azaltmak, öfke parladığında kendini soğutmak ve konsantrasyon becerilerini keskinleştirmek için tasarlanmıştır.

Dikkat, hepimizin sahip olduğu doğal bir niteliktir. Bunu takdir etmek için zaman ayırırsak, her an kullanılabilir. Dikkat çekme çalışırken kendimiz için alan yaratma sanatı uyguluyoruz – düşünmek için alan, nefes alan, kendimiz ve reaksiyonlarımız arasındaki boşluk.

Dikkat çekme çalışmadan önce düşünülmesi gereken bazı şeyler:

 1. Hiçbir şey satın almanıza gerek yok. Her yere pratik yapabilir, dışarı çıkıp özel bir yastık ya da tezgah satın almanıza gerek yoktur – ihtiyacınız olan her şey, akıl almazlık becerilerinize her gün erişmek için biraz zaman ve yer ayırmaktır.
 2. Zihninizi susturmanın hiçbir yolu yoktur. Burada amaç bu değil. Mutluluk devleti ya da dünyevi bir cemaat yok. Tek yapmaya çalıştığınız şu an dikkatli olmaktır. Kulağa kolay geliyor değil mi?
 3. Zihniniz dolacak. Şu an vücudunuzda ve zihninizde olup bitenlere dikkat ederek pratik yaparken birçok düşüncenin ortaya çıktığını göreceksiniz. Aklı dün olan bir şeylere sürüklenebilir, yapılacaklar listesine dolaşabilirsin – zihin herhangi bir yerde olmaya çalışacaktır ama nerede olduğunuzu. Ancak dolambaçlı zihin korkacak bir şey değil, insan doğasının bir parçası ve dikkat gerektiren uygulamanın önemli parçası için araştırmacıların jason-lee-alma-başlatılmış-yeşil-oturmainandıkları parça  , daha sağlıklı, daha çevik beyinlere yol açıyor. : Zihninizin dolaştığını fark ettiğiniz an. Çünkü zihninizin dolaştığını fark ederseniz, bilinçli olarak şu andaki anı geri getirebilirsiniz. Bunu ne kadar çok yaparsanız, tekrar tekrar yapmanız o kadar muhtemeldir. Ve bu otomatik pilotta her gün dolaşıyor (yani: sürücüyü hatırlamadan hedefinize ulaşıyor, elinizle biraz çerezlemeyi düşündüğünüz yonga çantasının altında buluyor vb.).
 4. Hakim beyininiz devralmaya çalışacaktır.  Bulmacanın ikinci kısmı “hükümsüz” kısmıdır. Hepimiz eleştirmeni kafalarımızdan dinlemekten biraz daha fazla suç duyuyoruz. (Bu eleştirmen bizi epeyce felaketten kurtardı.) Fakat kararlarımızı araştırıp bunları yaymak için çalıştığımızda, şeylere nasıl baktığımız ve tepki verdiğimizi seçmeyi öğrenebiliriz . Dikkat çekme çalışırken, düşünceler ortaya çıktıklarından kendiniz karar vermeyin. Dikkat kararları ortaya çıkıyor, zihinsel olarak not alıyor (bazı insanlar onları “düşünüyor”) ve vücudunda bırakabilecekleri duyuları fark ederek geçmesine izin veriyor ve bu kişilerin de geçmesine izin veriyor.
 5. Her şey, dikkatinizi tekrar tekrar tekrar getirmekle ilgilidir.  Görünüşe göre zihinlerimiz düşünceye götürülmek üzere kablolu. Bu nedenle dikkatlilik, tekrar tekrar tekrar nefes almaya yönelik bir uygulamadır. Nefes sansasyonunu şimdiki zamana bir çapa olarak kullanırız. Ne zaman nefes almaya başlarsak, bunu tekrar yapma kabiliyetimizi pekiştiririz. Beyniniz için iki parça kıvrılma deyin.

Dikkatlilik basit gözükse de, mutlaka bu kadar kolay değildir. Gerçek iş, her gün sadece yapmaya devam etmek için zaman ayırmaktır. İşte size başlamak için kısa bir uygulama:

Dikkat Uygulamayı Nasıl Yaparsınız?

 1. Otur. Sessiz ve sakin bir ortamda oturacak bir yer bulun.
 2. Bir zaman sınırı ayarlayın.  Yeni başlamak istiyorsanız, 5 veya 10 dakika gibi kısa bir süre seçmenize yardımcı olabilir.
 3. Vücuduna dikkat et. Ayaklarınızı yere koyan bir sandalyeye oturabilir, gevşekçe bacaklı, lotus duruşuna oturabilir, diz çökebilirsiniz – hepsi iyi. Sadece dengeli ve bir süre daha kalabildiğinizden emin olun.
 4. Nefes al. Nefesinizin sesini, dışarıya çıktıkça ve içeri girerken de izleyin.
 5. Aklın ne zaman dolaştığına dikkat et.  Kaçınılmaz olarak, dikkatiniz nefes duygularını bırakacak ve başka yerlere dolaşacaktır. Bunu fark etmeye yaklaştığınızda-birkaç saniye içinde, bir dakika, beş dakika- dikkatinizi nefesinize geri verin.
 6. Hareket eden kafana karşı nazik davran. Kaybettiğiniz düşüncelerin içeriği üzerine kendiniz karar vermeyin veya takıntı yapmayın. Sadece geri dönün.

Bu kadar! İşte uygulama. Sen git, geri gel ve bunu mümkün olduğunca nazikçe yapmaya çalış.

 

 

 

 

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE