Başkan Trump, onlarca ABD dış politikasıyla başlayacağını ve İsrail’deki ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını açıkladı. Hareket zaten kutuplaşmış bir yanıtı harekete geçirdi.BUGÜN AMERİKA

Cumhurbaşkanı Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, Filistinlilerin barış görüşmelerinde tamamen veya hiç bir şey talep etmemesi konusunda sert bir mesaj gönderdiğini ve Çarşamba günkü analistlerin söylediğine göre, Yahudi devleti taviz vermeye yönelik ince bir baskı uyguluyor.

Kasım ayında Kongrede ifade veren Kudüs’teki Kohelet Politika Forumu’nda uluslararası hukukun başında yer alan Eugene Kontorovich, Trump’in yaptığı konuşmada Filistinlilere yaptığı mesajın, ne kadar az kabul ederseniz belirttiğiniz gibi özetlenebilir.

“Filistinliler, ‘hayır’ diyerek bir dahaki sefere her zaman daha iyi bir şeyler alabileceklerini söyleyerek öğrendi,” dedi Kontorovich. “Hayır derlerse, bir dahaki sefer aynı teklifi almayacaklarını öğrenmek zorundalar.”

Duyuru, cumhurbaşkanının İsrail’le olan ilişkilerini iyileştirmek ve Tel Aviv’ten Kudüs’e taşınmak için cumhurbaşkanının kampanya taahhüdünü yerine getirdiğini söyledi. Demokrasi Savunma Vakfı genel müdür yardımcısı Jonathan Schanzer.

Schanzer, “ABD ile arasındaki ittifaktan emin güçlü bir İsrail, barış için daha fazla istekli olacak” dedi. “Trump yönetimi İsraillilerin diğer konularda istekte bulunup bulunmamasına dikkat çekilmesi haftalarca ve aylar sonra dikkat çekici olacaktır.”

İsrail Kudüs’ü başkent olarak görüyor ancak uluslararası toplum, kentin statüsünün barış görüşmeleriyle belirlenmesi gerektiğini söyledi. Filistinliler Doğu Kudüs’ü gelecekteki bağımsız bir devletin başkenti olarak görüyorlar. İsrail Doğu Kudüs’ü 1967’de ele geçirdi ve daha sonra onu ekledi.

Filistinliler cumhurbaşkanının hareketini ABD tarafının İsrail ile birlikte gösterdiğini ve artık barış komisyoncusu rolünü oynayamayacaklarını söyleyerek reddetti.

Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Konseyi üyesi Mustafa Barghouti “Bitti,” dedi. Trump’in açıklaması “doğmadan önce barış sürecini durdurdu.”

Barghouti, Filistinlilerin Birleşmiş Milletler, Uluslararası Ağır Ceza Mahkemesi ve diğer dünya organları tarafından İsrail’i izole etmek ve zayıflatmak için destek arayarak savaşacağını söyledi.

Trump her iki tarafa da adil olmak istediğinde Filistinlilerin başkentlerini Doğu Kudüs’te de bulundurması gerektiğini söyledi.

Suudi Arabistan Kraliyet Mahkemesi Krallığı, Çarşamba günü yapılan açıklamada, Trump’ın kararını da suudiler kınıyor.

Bildiride “Suudi Arabistan Hükümeti daha önce böyle bir sorumsuz ve adil olmayan adımın ciddi sonuçları konusunda uyarıda bulunmuştu” dedi. “Krallık, Kudüs’teki Filistin halkının tarihi ve kalıcı haklarına karşı büyük bir önyargı oluşturduğundan, yönetimin bu adımı attığına dair çekingenliğini ve derin pişmanlığını ifade ediyor.” Suudi Arabistan Krallığı Hükümeti, ABD’nin yönetim bu eylemi tersine çevirir. “

ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’ten tartışmalı şehre uzun bir süre hareket etmesine hazırlık talimatı eşliğinde Trump’in açıklaması, İsrail’e uzunca bir süre istediği bir şeyi veriyor.

Trump, kararının Kudüs’ün İsrail hükümetinin, yüksek mahkemesinin, parlamentosunun ve başbakanının ve tören başkanının oturduğu gerçeğini yansıttığını söyledi. Ancak Başbakan, ABD’nin barış müzakerelerinde çözülmesi gereken kilit konular üzerinde durmadığını açıkladı.

Trump, “Kudüs’teki İsrail’in egemenliğinin belirli sınırları veya itirazlı sınırların çözülmesi de dahil olmak üzere nihai statüler konusundaki görüşlerini almıyoruz” dedi ve ayrıca ABD’nin ayrı bir Filistin devleti kurulmasını destekleyeceğini söyledi. her iki taraf tarafından. “

Trump, damadını ve danışmanı Jared Kushner’i, İsraillilerle Filistinliler arasındaki barış üzerinde çalışmaya ve ABD başkanlarını on yıllardır karışık bir soruna yeni çözümler bulmak için görevlendirdi. Gelişmeleriyle ilgili çok az ayrıntı açıklandı.

Buna ek olarak, İsrail Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da daha fazla yerleşim yeri inşa etti ve Filistinlilerin gelecekteki bir ulus için arzuladığı toprakları kesen bir güvenlik bariyeri oluşturdu.

Barghuti, İsrail liderlerinin Trump’un Kudüs’teki eylemini taviz vermenin bir işareti olarak göreceği fikrini altüst etti.

“Hayır, onları daha kibirli yaptı” dedi. “Şimdi, Amerika Birleşik Devletleri başkanından istediklerini yapmak için tam bir yeşil ışığa sahip olduklarını düşünüyorlar.”

Ancak Filistinliler şiddete başvurmadan kendi baskılarını başlatacaklarını söyledi. Filistin’i işgal altındaki bir devlet olarak ve mücadelede İsrail işgalinden özgürlüğümüzü elde etmek için sürece kabul edeceğiz, zamanlar değişecek. “

Kontoroviç, Beyaz Saray’ın barış üretemeyen geçmiş müzakerelere kapatılacağını söyledi.

Yeni yaklaşım, “Filistinlilerin İsrail’in son teklifinin bir sonraki müzakere turu için zemin ya da asgari olacağını varsaymamaları” mesajını göndermek olduğunu belirtti. “Filistinliler için anlatı, zaman sizin tarafınızda değil.