Sualtında Keşfedilen 5 İlginç Buluş

sualtında gizem

sualtında gizem

 Sualtında Keşfedilen 5 İlginç Buluş

1- Aslan Şehiri (Çin)

Çin ülkesinde sualtında bulunan Aslan Şehiri hakkında günümüzde halen detaylı olarak bilgiler bulunmasa da, Aslan Şehirinin 20.yy kadar varlığını sürdürdüğü yönünde birçok tarihi kaynaklarda bilgiler sunulmaktadır. Ayrıca içerisinde çok sayıda tarihi eserlerin de yer aldığı Aslan Şehiri, günümüzde esrarı çözümlenemeyen sualtı buluşları arasında bulunmaktadır.

2- Antikythera Mekanizması

İlginç tasarımı sayesinde yoğun ilgi gören ve yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda 1902 tarihinde sulatında bulunduğu belirtilen antik bir hesap makinesi olan Aktikythera mekanizması, Milattan Önce 1. yy içerisinde yapıldığı öne sürülmektedir. Özel olarak yapılmış dişlileri sayesinde ayın ve güneşin hareketlerini kolayca hesaplayabilen bu özel hesap makinesi mekanizması günümüzde halen birçok esrarını korumaktadır.

3- Yonagumi Piramidi

Japonya ülkesinin Güney Kıyı bölümünde yer alan Yonagumi Piramidi hakkında henüz detaylı bilgiler bulunmasa da, bu piramidin 10 bin yaşında olduğu bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Uzunluğu 50 metre, genişliği 20 metre ve yüksekliği ise 20 metre olan Yonagumi Piramidinin en belirgin özelliklerinden biri de, dünyanın en eski yapılarından biri olmasıdır.

4- Cansun Sualtı Heykel Müzesi

Meksika ülkesinde sualtında keşfedilen Cansun Sualtı Heykel Müzesi, günümüzde halen detaylı olarak bilgilendirilmesi bulunmasa da, içeriğinde yer alan çeşitli hayvan ve insan figürleri ve özellikle de 26 adet çocuk heykelleri sayesinde yoğun olarak ilgi görmektedir. 2009 yılında Meksika Müzeler Müdürlüğü tarafından ziyarete sunulan Cansun Sualtı Heykel Müzesinde 400 adetten fazla heykel yer almaktadır.

5- Port Royal Sualtı Kenti

Rivayetlere göre, fuhuşun ve ahlaksızlığın zirve noktada yaşandığı Port Royal Sualtı Kentinde 2000 kişi yaşamıştır. Dünyanın en günahkar şehri olarak da nitelendirilen Port Royal Sualtı Kenti hakkında birçok rivayetleri bulunmasının yanı sıra, burasının 1692 tarihinde meydana gelen 7.5 şiddetinde bir deprem ve hemen sonrasında meydana gelen tsunami sonucunda sulara gömülerek tamamen haritadan silindiğidir. İnsanlar tarafından Tanrı tarafından cezalandırıldığı iddia edilen Port Royal Sualtı Şehri de günümüzde halen birçok yönden gizemini korumaktadır. Sualtında bulunan birbirinden ilginç 5 buluş hakkında halen detaylı olarak bilimsel araştırmalara devam edilmektedir.

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE