Sivilce Ve Akneler İçin En Doğal Maske Tarifleri

Sivilce Ve Akneler İçin En Doğal Maske Tarifleri

Sivilce ve Akneleri  yok etmek için ev yapımı doğal yöntemler ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar 2 önemli şeyi göstermektedir: Birincisi, etkili olan doğal sivilce tedavileri de vardır.

Sayfanın Altındaki Video’yu seyretmenizi Tavsiye Ederim.

İkincisi, bu doğal tedaviler bazen etkililik bakımından reçeteli ilaçlar ve kimyasal solüsyonlardan daha etkili olabilir. Aynı zamanda cildinizdeki tahriş edici ve zararlı bazı yan etkiler olmadan bunu yapabilirsiniz.

Vücudumuzda kullandığımız şeylerin bilincinde olan bir dünyada, doğal ilaçların kullanımına dönüş gittikçe yaygınlaşıyor.

Herkesin cildi farklıdır ve bir kişi için işe yarayan şey, başka biri için aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle, sizin için işe yarayan bir rutini bulmak için bazen biraz deney yapmak gerekir.

Sivilceli Ciltler İçin Ev Yapımı Tarifler:

Bal ve Tarçın Yüz Maskesi

İnsanlar akneleri, yaraları, yara izlerini ve oluşan lekeleri yok edebilmek için bal ile yüz maskelerinin harika etkilerini binlerce yıldır kullanmaktadır.

Güçlü anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve 20. yüzyılda antibiyotik gelişmeden önce, evde ve hastanelerde yaralar ve yanıkları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmıştır.

İnsanlar ciltlerindeki sorunları tedavi etmek için doğal yöntemler arar iken, yüz maskeleri yapımında balın kullanılabilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Balın kullanılabileceği sorunlardan biri sivilcedir.

Araştırmalar, balın antibakteriyel etkisinin yüzünüzdeki sivilceye neden olan bakterilere karşı başarıyla etkili olduğunu göstermiştir. Özellikle, hidrojen peroksit içeriği ve arıların defensin-1 olarak adlandırdığı ve balın antibakteriyel güçlerini veren bir protein sayesinde.

Özellikle manuka balı , antibakteriyel etkinliğinin yüksek olması nedeniyle birçok bilimsel çalışma konusu olmuştur ve doğal cilt bakımı uygulayıcıları tarafından çok popüler bir tercih haline gelmiştir.

Tarçın, yemek pişirmek için kullanılan bir baharat olarak bilinir ve tüm dünyada mutfaklarda bulunur. Antiseptik, anti-mikrobik ve mantar önleyici faydalar sağlayan sinnamil alkol, sinnamaldehit ve sinnamil asetat yağlarını içerir. Antibakteriyel özellikleri bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.

Bir araya getirildiğinde akne lekelerinden kurtulmak için verimli bir doğal çare olan bal ve tarçınlı yüz maskesi tarifi aşağıda.

Kullanım Talimatı:

l 1 kavanoz Organik ham bal ve tarçın satın alın.

l 3 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı tarçını bir kaba koyun.

l Bir çatal kullanarak birbirine karıştırın.

l Karışımı, eritilmiş çikolata gibi görünene kadar 30 saniye mikrodalgada ısıtın.

l Cildiniz üzerinde rahat kullanabileceğiniz bir sıcaklığa soğumasını bekleyin.

l Bir fırça veya parmaklarınızı kullanarak yüzünüze uygulayın.

l Yüzünüzde 10 dakika bekletin ve durulayın.

l Her sabah ve akşam yüz maskesini uygulayın.

Aloe Vera ve Fesleğen Yağı

Aloe vera cildi yatıştırma ve iyileştirme özelliği ile ünlü bir bitkidir. Aknelerden kurtulmak için ayrıca kolayca Aloe vera yüz maskesine dönüştürülebilir.

Aknenin neden olduğu cildin iltihaplanmasını yatıştırmaya yardımcı olan çok sayıda vitamin, mineral ve enzim vardır.

Fakat esansiyel yağlar ile beraber kullanıldığı zaman, akne tedavisi olarak daha etkili olmaktadır.

Topikal uygulamalarda, sivilcelerin oluşumuna sebep olan bakterilere karşı başarılı etkilere sahip antibakteriyel özelliklere sahip olduğu kanıtlanan bir bitki grubundadır aloe vera.

Böylelikle reçete yazdırarak kullandığınız antibiyotikleri bırakabilir ve bu etkili sivilceler ile mücadele losyonunu kullanarak tüm işlemleri doğal yollardan sürdürmeye devam edebilirsiniz.

Kullanım Talimatı:

l Bir şişe% 100 Aloe Vera jeli ile birlikte bir şişe de % 100 saf Tatlı Basil uçucu yağ alın.

l Aloe vera jelinin 3 yemek kaşığı kadarını bir kabın içine koyun ve üzerine 10 damla Fesleğen yağı da ekleyerek ile karıştırın.

l Hazırladığınız bu karışımı sabah ve akşamları yüzünüzü temizledikten sonra uygulayın.

l Kullanıllanmadığınız zamanlarda ise buzdolabında saklayın.

Önlemler:

Bazı insanlar uçucu yağları kullanırken dikkatli olmaları gerekir; çünkü bu yağlar yeterince sulandırmadığında cildi tahriş eder ve yanıklara neden olurlar.

Çay Ağacı Bitkisi

Bir Avustralya bitkisi olan Melaleuca alternifolia’dan buhar damıtması ile elde edilen çay ağacı yağı, birçok cilt sorununda kullanılabilen uçucu bir yağdır fakat özellikle de akne için çok etkili olmaktadır.

Avustralya halk tıbbının bir parçası olarak, birçok yüzyıl boyunca, çoğunlukla yaraları tedavi ederken antiseptik özellikleri için kullanılmıştır. Yatıştırıcı anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve cildinizin doğal yağlarını bozmadan bırakır.

Yapılan bir araştırmaya göre, çay ağacı yağının sivilcede azaltma etkisi de gösterirken, benzoil peroksite göre oranla daha az yan etki gösterdiği tepit edilmiştir.

l Seyreltilmemiş çay ağacı yağı cilt için çok güçlü olduğundan, tahrişe kabarmaya sebep olabilir. Seyreltilmemiş çay ağacı yağı elde ederseniz, önce su veya taşıyıcı yağı ile karıştırmak en iyisidir, böylece yaklaşık % 5 veya daha düşük bir konsantrasyon kullanırsınız.

l Cildinizde bir sorun olmazsa konsantrasyonu yavaşça % 15’e kadar artırabilirsiniz.

Kullanım Talimatı:

İstenilen konsantrasyona ulaşana kadar çay ağacı yağını su veya argan yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. 95ml su ile karıştırılmış 5ml çay ağacı yağı , % 5 konsantrasyonu size verecektir.

l Çay ağacı yağı karışımını bir kulak pamuğuna uygulayın.

l Çay ağacı yağını sivilcelerinize dikkatli bir şekilde sürün.

l Çay ağacı yağını yüzünüzde bir gece bırakabilir veya birkaç saat sonra yıkayabilirsiniz.

l Hergün uygulayın ve iyileşme hızını görün.

Önlemler:

Çay ağacı yağı gibi uçucu yağları cildinize uygularken dikkatli olmanız gerekmektedir, çünkü seyreltilmeden kullanıdığı zaman cildi tahriş edebilmektedir. Bununla birlikte, bazı insanlar akneleri ile baş edebilmek için bu yağı seyreltmeyerek kullanmaktadır.

Sivilceler İçin Nane

Nane, içindeki antibakteriyel özellikleri sayesinde akne için iyi bir bitkidir. Tahrişe uğrayan cildi serinletip sakinleştirerek, serinletici kokusu ve tadı sayesinde, birçok cilt kremi, diş macunu, sabun ve şampuanın içerisinde de kullanılmaktadır.

l Cildinizdeki sebum üretimini azaltabilecek anti-androjenik özelliklere sahiptir.

Kullanım Talimatı:

l Taze nane yaprakları Yaklaşık 50 yaprak veya bir bardak ¼ fincan kadar olmalıdır.

l Doğal yoğurt kullanın.

l Yaprakları dikkatlice yıkayıp kurutun.

l Yaprakları, macun kıvamına gelene kadar bir havanla ezin.

l Daha sonra bir kaba alın.

l Naneye 1 veya 2 yemek kaşığı yoğurt ilave edin ve iyice karıştırın.

l Yüz maskesini parmaklarınızla yüzünüze uygulayın.

l Maskenin kurumasını bekleyin.

l Daha sonra su ile durulayın ve yüzünüzü kurulayın.

l Artık olan yüz maskesini buzdolabında saklayın.

Sizler de akne ve sivilcelerinizden tıbbi ilaçlar yerine, doğanın mucizeleri olan doğal yöntemler ile kurtulmak istiyorsanız, bu harika sivilce ve akne giderici maskeleri uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey, evinizde bulunan malzemeler ile bu maskeleri hazırlamak ve yüzünüze uygulamak. Ancak unutmamalısnız ki her maske, düzenli kullanım sağlandığında etkisini göstermektedir.

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE