Orta amerikan balıkları genel bakımı

Orta amerikan balıkları  genel bakımı
Orta amerikan balıkları genel bakımı

Orta amerikan balıkları yaşam standartları genellikle 600 litre ile 1500 litre hacimli akvaryumlarda sağlanır.

Daha küçük hacimler tercih edilmemelidir.

Orta amerikan balıkları karma grup yapılacak ise mutlaka balıklar erkek olmalıdır.

Özellikle balıklar yavru iken alınıp, büyütülmesinde fayda vardır.

Bunun sebebi ise kendi aralarında Alfa balık seçimidir.

Orta Amerikan Balıkları

Orta amerikan balıkları genel bakımı ve beslenme biçimi.

Akvaryumda kullanılması gereken kum orta amerikan balıklarının rahatlığı için bej silis olmalıdır. Kalınlık aralığı ise 1mm ve 3 mm olmalıdır.

Suyun yumuşatılması için dalsız kültükler kullanılmalıdır.Özellikle mangrow kökleri ve kütükleri tercih edilmelidir. Ayrıca bunların yanına az da olsa taş eklemesi yapılabilir.Taşların yıpranmış ovalleşmiş taşlar olmasına dikkat edilmelidir. 

Su ph ise 6.5 ila 7.0  arasında olması tercih edilmelidir.

 Genel anlamda akvaryum filitre akıntısı minumum da tutulmalıdır. Akıntının az olması balıkların stresini azaltmalarına yardımcı olur.

Arka fon mat siyah, ışık sistemi loş olmalıdır.

Özellikle filtrasyon sistemi çok iyi dizayn edilmeli ve doğru malzeme kullanılmalıdır. 

Niye Ya?

Çünkü balık boylarının ortalama büyüklükleri 30 cm ile 40 cm arasında olduğundan suda oluşan nitrat ve nitrit seviyesi yüksek olabilir. 

Orta amerikan balıkları  genel bakımı 1

Orta amerikan balıkları nasıl beslenir

Genellikle omnivor beslenme diyeti ile bakılmalıdır. Beslenme saatleri mutlaka düzenli olmalıdır. Haftada bir gün aç bırakılmalıdır. Gündüzleri protein ağırlıklı (karides, kan kurdu, un kurdu) beslenmeli, akşamları ise bitkisel ağırlıklı (haşlanmış ıspanak, semizotu, bezelye) beslenmelidir. Yine akşamları mutlaka sarımsaklı yem verilmeli ve haftada 2 gün meyve (karpuz) verilmelidir.

Orta amerikan balıkları tek eşlidir. Ortalama 11 yıl yaşarlar.Ergenliklerine 2 yaşında ulaşırlar, bu yaşa geldiklerinde eş seçme olasılığı artar. bir çift yavru vermeye başladığı zaman ortalama 1100 ile 1400 arası yumurta dizer.

Yavruların yumurtadan çıkma suresi 2 hafta olup serbest yüzmeye geçerler ve çift ( anaçlar) yavrularını korurlar. fakat bu seçenek karma akvaryumda olmaz, mutlaka ayrı bir akvaryumda olmalıdırlar.

Önemli

Akvaryuma ekleme yapılırken mutlaka yavru balık almalı ve decor değiştirilmelidir. Ekleme yapıldığında 1 gün boyunca ışık açılmamalıdır.

Orta amerikan balıkları sert bir mizaca sahiptir. Bu sebepten karma akvaryum yapılacaksa sadece orta amerikan balıkları tercih edilmelidir.

Orta amerikan balıkları  genel bakımı 4
 Yazar: Özdemir KÖKYAR

Sayın Özdemir KÖKYAR’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Orta amerikan balıkları  genel bakımı 5

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE