Nar Suyunun Faydaları.

Nar Suyunun Faydaları.


Nar Suyunun Faydaları. 1

nar-suyunun-faydaları

Ruby’nin kırmızı, lezzetli ve besleyici zengin narları sağlığınızı korumak için güçlü bir yumruk atın. Nar narsuyunun içinde anti oksidan etkinliğinin yarısından fazlasına neden olan, nar içinde en bol antioksidan olan punicalagin olarak adlandırılan benzersiz ve güçlü bir antioksidan içerir.

Nar suyu, kırmızı şarap, üzüm suyu, kızılcık suyu, yeşil çay veya acai suyundan daha fazla antioksidan kapasiteye sahip olduğu analiz edildi.   Nar suyu içmek, sağlıklı insanlardaki oksidatif stresini (serbest radikallerin toksik etkilerini) ölçülebilir derecede azaltır.   Çok araştırma, narın güçlü antioksidan kapasitesinin, kalp hastalığı, kanser ve bilişsel bozukluklara karşı koruma sağladığını göstermiştir.

Nar, en erken yetiştirilen meyvelerden biriydi ve Yunan mitolojisindeki mevsimlerin Romeo ve Juliet’ten İncil’e kadar olan dönemde sanatta, kültürde ve dinde tarih boyunca ön plana çıktı .

Nar Ortadoğu yemeklerinde her yerde bulunur ve süper yiyecek statüsü, eşsiz lezzeti ve dokusu ABD’de gittikçe daha popüler hale gelmiştir. Nar, yüzlerce minik ve gevrek aril içerir; Her aril, sulu bir hamuru, lezzetli bir tatlı ve tatlı lezzet karışımından oluşan bir tohumtur.

Nar’in Sağlık Faydaları

Anti-kanser:

  1. Nar, kansere ve diğer kronik hastalıklara karşı koruyabilecek anti-inflamatuar etkilere sahiptir.
  2. Narın anti-anjiyojenik özellikleri vardır, bu da büyümekte olan tümörlerin kan tedarikini kazanmalarını önlemelerine, bu tümörlerin büyümelerine izin verecek besin maddelerini almalarını önlemelerine yardımcı olabilmelerini sağlar.
  3. Nar, doğal aromataz inhibitörleri içeren az miktarda gıdadan biridir . Bu, meme kanseri riskini azaltabilecek östrojen üretimini engellediği anlamına gelir.
  4. Prostat kanseri tedavisinden sonra, iki çalışma, nar suyu veya takviyelerinin PSA’daki artışını yavaşlattığını göstermiştir.

Kalp Hastalığına Karşı Korur

  1. Nar fitokimyasalları LDL oksidasyonunu azaltır (aterosklerotik plak gelişimine katkıda bulunur).
  2. Nar fitokimyasallarının kan basıncını düşürücü özellikleri vardır.
  3. Ağır karotis arter tıkanıklığı olan hastalarda yapılan bir çalışmada günde bir onsluk nar suyu ile bir yıl boyunca aterosklerotik plakta yüzde 30’luk bir azalma vardı. Çarpıcı bir şekilde, nar suyunu almayan katılımcılarda aterosklerotik plak yüzde 9 oranında arttı.

Muhafızlar Hafıza ve Beyin Fonksiyonu

  1. Ameliyattan önce ve sonra alınan nar eklentileri, koroner arter baypas veya kalp kapakçık cerrahisiyle ilişkili postoperatif hafıza bozukluğunu engelledi.
  2. Hafif hafıza şikayetleri olanlarda, günlük nar suyu içen bireyler plaseboyla karşılaştırıldığında bellek görevinde daha başarılı performans gösterdi ve fonksiyonel MR ile ölçülen artmış beyin aktivasyonu gösterdi.

Narin yenilebilir arillerini çıkarmak, bunu nasıl yapacağınızı bildiğiniz zaman kolaydır.Nar suyunun faydaları;En kolay yol, onu bıçakla keseceğiz, iki parçaya bölün ve daha sonra büyük bir kaşıkla arkasından sırtından  vurun. Narın lezzeti ve sağlığa olan faydaları için çabanız harcamaya değer.

Taze narlarin keyfini çıkarın, özellikle mevsimindeyken ve narin sağlığa faydalarını elde etmek için dondurucuda bazı arilleri yılın her mevsiminde saklayın. Nar sezonları genellikle Ekim ile Şubat ayları arasında geçerlidir . Nar seçerken, kırmızı ila kırmızımsı-kahverengi dış kabuklu, boyutları açısından ağır olan olgunlaşmış, derin renkte bir meyve arayın.

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE