MİNİ BUZUL ÇAĞI

MİNİ BUZUL ÇAĞI 1

buzul çağı

MİNİ BUZUL ÇAĞI

  • Sıcaklıklar bir matematik modeline göre 2021’de düşmeye başlayacak
  • Diyorlar ki, ‘Maunder asgari’ olarak bilinen bir fenomene yol açacak.
  • Bu, daha önce 1646 ile 1715 yılları arasındaki mini buzul çağında biliniyordu

Sıcaklıklar, Güneş’in manyetik enerjisinin matematiksel bir modeline göre 2021’de düşmeye başlayacak.

Bu, diyorlar ki, 1646 ile 1715 yılları arasında çarpıştığında daha önce mini buzul çağında bilinen ve hatta Londra’nın Thames Nehri’nin dondurulmasına neden olan “Maunder asgari” olarak bilinen bir fenomene yol açacak .

Video için aşağı kayar

Sıcaklıklar, Güneş'in manyetik enerjisinin matematiksel bir modeline göre 2021'de düşmeye başlayacak. 2011'de neredeyse berrak bir güneşi gösteren bu görüntü elde edildi ve uzmanlar bu bilgiyi 2030'dan neredeyse on yıl geçirebileceklerini söylediler

mini buzul çağı

Sıcaklıklar, Güneş’in manyetik enerjisinin matematiksel bir modeline göre 2021’de düşmeye başlayacak. 2011’de neredeyse berrak bir güneşi gösteren bu görüntü elde edildi ve uzmanlar bu bilgiyi 2030’dan neredeyse on yıl geçirebileceklerini söylediler

GÜNEŞ DÖNGÜSÜ

Konvansiyonel bilgelik, güneş enerjisinin basit bir sarkaç gibi ileri geri salınmasını öngörür.

Çevrimin bir ucunda, az sayıda güneş lekesi ve alev parlaması ile sessiz bir saat var.

Diğer ucunda, solar max yüksek güneş lekesi sayıları ve sık sık güneş fırtınaları getiriyor.

Her 11 yılda bir tekrarlanan düzenli bir ritimdir.

Gerçek daha karmaşıktır.

Gökbilimciler yüzyıllarca güneş lekelerini sayıyorlardı ve güneş döngüsünün mükemmel şekilde düzenli olmadığını gördüler.

Çalışma, 2020 ile 2030 güneş döngüsü arasında birbirini iptal edeceğini söylüyor.

Güneş’in güneş döngüsünün modeli, Güneş’in 11 yıllık kalp atışı içerisindeki düzensizliklerin benzeri görülmemiş şekilde doğru tahminlerini üretiyor.

Güneşin iki katmanında, bir tanesi yüzeye yakın ve bir de konveksiyon bölgesi içinde derin olan dinamo etkilerinden yararlanıyor.

Northumbria Üniversitesi’nden matematik profesörü Valentina Zharkova liderliğindeki araştırmacılar, güneşin ürettiği manyetik dalgaları öngören önceki araştırmalar üzerine kuruldu.

Ancak, modelinin mini buzul çağının kanıtı olarak kullanılamayacağı konusunda uyarıda bulundu – kısmen küresel ısınma yüzünden.

Sky News’a “Umarım küresel uyarı, insanlığa ve Dünya’ya kirliliğimizi gidermek için 30 yıl vererek bu etki tarafından ortadan kaldırılacaktır” dedi .

Model, 2022 yılında zirve yapan 25 döngüsü sırasında dalga dalgalarının gittikçe kayba uğradığını öngörüyor.

2030-2040 arasındaki on yılı kapsayan Döngü 26’da iki dalga tamamen senkronize olmayacak ve bu durum güneş etkinliğinde önemli bir azalmaya neden olacaktır.

Dr Zharkova, 2015 yılında bu fenomene ilişkin önceki araştırmaları yayınladı ve bu yıl Astronomi ve Jeofizik’te  yayınlanan yeni kağıt,  daha önceki bulguları güçlendirdi.

Bu, daha önce bir mini buzul çağında 1646-1715 yılları arasında gerçekleşen ve hatta Londra'daki Thames Nehri'nin donmasına neden olan 'Maunder asgari' olarak bilinen bir fenomene yol açacaktır (resimde görülüyor)

mini buzul çağı

Bu, daha önce bir mini buzul çağında 1646-1715 yılları arasında gerçekleşen ve hatta Londra’daki Thames Nehri’nin donmasına neden olan ‘Maunder asgari’ olarak bilinen bir fenomene yol açacaktır (resimde görülüyor)

ÇİFTÇİ MİNİMUM

Maunder Minimum (aynı zamanda uzatılmış güneş lekesi minimum miktarı olarak da bilinir) adı 1645’ten başlamakta ve zamanın güneş gözlemcileri tarafından belirtildiği üzere, güneş lekeleri son derece nadiren 1715’e kadar devam eden dönemde kullanılmaktadır.

Bu, Londra’nın Thames Nehri’nin donmasına neden oldu ve ‘don fuarları’ popüler oldu.

Bu güneş hareketsizlik dönemi, normalde buzsuz olan nehirler dondukça ve kar alanları daha düşük irtifalarda yıl boyunca kalırken, ‘Küçük Buz Çağı’ adı verilen iklimsel bir döneme karşılık gelir.

Nasa, Güneş’in daha uzak geçmişte benzer dönemlerde hareketsiz kaldığının kanıtı olduğunu belirtiyor.

Güneş aktivitesi ve karasal iklim arasındaki bağlantı, devam eden araştırmanın bir alanıdır.

Bazı bilim adamları, Stradivarius aletlerinde kullanılan yoğun ahşabın soğuk dönem boyunca yavaş ağaç büyümesinden kaynaklandığını varsaymaktadır.

Enstrüman yapımcısı Antonio Stradivari, Maunder Minimum’un başlamasından bir yıl önce dünyaya geldi.

Bir bilim adamının Güneş’in faaliyetinin yaklaşık 10 ila 12 yıl arasında değişen bir döngü üzerinde değiştiğini tespit etmesinden bu yana 172 yıl geçti.

Fakat her döngü biraz farklıdır ve günümüze kadar olan nedenlerin hiçbiri dalgalanmaları tam olarak açıklamamıştır.

Güneş fizikçileri, güneş döngüsünün sebebini, Güneş’teki sıvıyı derinleştiren bir dinamoya indirdi.

‘Döngü 26’da, iki dalga birbirini aynen yansıtıyor – aynı anda zirve yapıyor, ancak Güneş’in karşı yarı kürelerindeyiz’ dedi Dr Zharkova 2015’te.

‘Karşılıklı etkileşimleri bozucu olacak ya da neredeyse birbirlerini iptal edecekler.

‘Bu, bir’ Maunder minimum ‘niteliklerine yol açacağını öngörüyoruz.

Dr Zharkova ve arkadaşları, yüzeye yakın ikinci bir dinamo ilavesinin şaşırtıcı bir doğrulukla resmi tamamladığını buldular.

Dr Zharkova ve meslektaşları California’daki Wilcox Güneş Gözlemevi’nden manyetik alan gözlemlerinin ‘ana bileşen analizi’ adlı bir teknik kullanarak modellerini türettiler.

1976-2008 dönemini kapsayan üç güneş devresini – manyetik alan etkinliği değerini inceledi.

Buna ek olarak, tahminlerini, güneş etkinliğinin bir diğer güçlü göstergesi olan ortalama güneş lekesi sayılarıyla karşılaştırdılar.

Tüm tahminler ve gözlemler yakından eşleşti.

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE