Kurtların özellikleri nelerdir ?

kurtların özellikleri Kurtların Özellikleri Nelerdir

Kurtların Özellikleri Nelerdir?

Kurtların özellikleri, Günümüzün en fazla merak edilen genel kültür konularından biri de hiç kuşkusuz ki kurtların ne gibi özelliklere sahip olduğudur. Dilerseniz çokça merak edilen ve hakkında detaylı olarak bilgiler alınmak istenen kurtların özellikleri nelerdir hakkında bu makalemiz üzerinden sizlere gerekli bilgileri sunalım. Birçok özellikleri bulunan kurtların ayrıca bazı ilginç özellikleri de bulunmaktadır. Bu bakımdan hayvanlar aleminin en ilginç özelliklere sahip olmaları ile tanınan kurtlar ayrıca dünyanın birçok bölgelerinde yaşamaları ile de bilinmektedirler. Oldukça yırtıcı ve saldırgan bir yapıya da sahip olan kurtların belirgin özelliklerinden biri de tıpkı insanlarda olduğu gibi aile hiyerarşisine sahip olmalarıdır. Dolaysıyla kurtlar hayvanlar alemi içerisinde çekirdek aile yapısına sahip olan tek hayvan türüdür. Kurtların bazı ilginç özellikleri hakkında sizlere ön bilgiler sunduktan sonra şimdi de kurtların özellikleri nelerdir ayrıntısı hakkında hemen bilgiler sunalım.

İşte Kurtların Özellikleri Şunlardır;

 • Kurtlar köpekgiller familyasından olup vücut yapıları bakımından köpeklerden biraz daha uzundurlar.
 • Kurtların genel özelliklerinden biri de dünya üzerinde birçok türlerinin yaşıyor olmasıdır. Kurtların dünya üzerinde en yaygın türü ise bozkurtlardır.
 • Kafa yapılarının da irice olduğu kurtların belirgin özelliklerinden biri de kuyruklarının son derece püsküllü bir yapıya sahip olmasıdır. Dişlerinin ortalama olarak 2 ila 2,5 santimetre uzunluğunda olan kurtların aynı zamanda belirgin özelliklerinden biri de dişlerinin oldukça keskin bir yapıya sahip olmasıdır. Bu sayede avlarını kolaylıkla öldürebilmektedir.
 • Kurtların belirgin özelliklerinden biri de insanlara karşı da oldukça agresif bir yapıya sahip olmalarıdır. Nitekim özellikle de avcılık faaliyetleri sırasında insanlara saldırmaları ile bilinmektedirler. Ülkemizde kurtların saldırılarına maruz kalabilmiş pekçok avcı ve çobanlar bulunmaktadır.
 • Toplamda 42 adet kesici dişlere sahip olan kurtların belirgin özelliklerinden biri de kahve rengi, gri ve siyah renk tonları gibi farklı renk seçeneklerine sahip olmalarıdır. Ülkemizde ise çoğunlukla gri ve kahve rengi renk tonuna sahip olan türleri yaşamaktadır.
 • Kurtların ortalama olarak boy uzunluğu ise 80 ila 85 santimetre arasında olmaktadır. Kurtların en büyüklerinin boy uzunluğu ise ortalama olarak 160 santimetreye ulaşabilmektedir. Bu türlerinin kuyruk uzunluğu ise ortalama olarak 50 santimetreye kadar ulaşabilmektedir.
 • Kurtların vücut ağırlığı ise ortalama olarak 70 ila 80 kilogram arasında değişebilmektedir.
 • Dünya üzerinde en fazla Avrupa kıtasının doğu kesimlerinde, Asya kıtasında, Kanada bölgesinde ve son olarak Alaska bölgesinde yaşayan kurtların en küçük türünün ise Akdeniz çevresinde, Arabistan yarımadasında ve Ortadoğu ülkelerinde yaşadığı bilinmektedir.
 • Yılda yalnızca 1 defa yavru dünyaya getiren kurtların belirgin özelliklerinden biri de gebelik sürecinin diğer hayvan türlerine göre biraz daha kısa olmasıdır. Dolaysıyla kurtlarda gebelik süreci ortalama olarak 60 gündür. Kurtlar bir doğumdan ise 3 ila 5 arasında yavru kurt dünyaya getirmektedirler. Çok nadiren de olsa 1 adet yavru kurt dünyaya getirebilmektedirler.
 • Kurtların ilginç özelliklerinden biri de yürüme biçimleridir. Kurtların arak ayakları doğrudan ön ayaklarının bastığı noktaya basmaktadır. Bu ilginç özelliği sayesinde ayak izlerinden kurt olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Özellikle de av mevsiminde ava çıkan avcıların bu ilginç özellik sayesinde kurtları kolaylıkla tanıyabilmektedirler.
 • Kurtların genel özelliklerinden biri de yaşadıkları ortamlara kolaylıkla uyum sağlayabilmeleridir. Dolaysıyla bu sebeple bazı türlerinin sıcak bölgelerde ve bazı türlerinin ise soğuk bölgelerde yaşadığı bilinmektedir.
 • Kurtların genel özelliklerinden biri de sürüler halinde hareket etmeleri ve yaşamalarıdır. Dolaysıyla yalnız başına dolaşan bir kurdu görmeniz olanaksızdır. Ortalama olarak 10 ila 15 grup halinde hareket eden kurtlar aynı zamanda sürüde hiyerarşi sistemine de sahiptirler. Dolaysıyla sürünün yönetilmesine en üst sırada yer alan alfa erkek kurt ve alfa dişi kurt bulunurken bazı zamanlarda alt grupta yer alan kurtların üst gruba çıkabilmek için kıyasıya mücadele ettiği ve kaybedenin sürüden ayrılmak durumunda kaldığı bilinmektedir. Yaşayan mücadele ayrıca nadiren de olsa ölümle de sonuçlanabilmektedir.
 • Kurtların bilinen ilginç özelliklerinden biri de hiç kuşkusuz ki uluyabilme özelliğidir. Bu özellik tüm kurt türlerinde bulunmaktadır. Kurtlar çoğunlukla gece saatlerinde uluma eylemini gerçekleştirmektedir.
 • Kurtların pek bilinmeyen ilginç özelliklerinden biri de oldukça hızlı hareket etmeleridir. Dolaysıyla yetişkin bir kurdun saatte ortalama olarak 60 kilometreye varabilen bir hıza sahip olduğunu burana belirtmekte fayda görmekteyiz. Kurtların diğer ilginç özelliklerinden biri de normal hızlarının köpeklerden daha fazla olmasıdır. Dolaysıyla yetişkin bir kurdun bir saat içerisindeki normal yürüyüşü 6 ila 7 kilometre aralığında olmaktadır.
 • Kurtların ilginç özelliklerinden biri de hiç kuşkusuz ki koku alma potansiyelinin oldukça gelişmiş olmasıdır. Dolaysıyla yetişkin bir kurt aile bireylerinin ve avlarının kokularını kilometrelerce uzaklıktan kolayca alabilmektedir.
 • Kurtların pek bilinmeyen ilginç özelliklerinden biri de köpeklerde olduğu gibi yerlerini belli etmek istemeleridir. Dolaysıyla kurtlar yer aldıkları ortamın her 90 ila 100 metrelik mesafesinde idrarlarını bırakarak bu sayede bulundukları konumunu belirtmektedirler.
 • kurtların özellikleri
 • kurtların özellikleri
 • kurtların özellikleri
 • kurtların özellikleri
 • kurtların özellikleri kurtlar

Kurtların Diğer İlginç Özellikleri Nelerdir?

Kurtların genel özellikleri hakkında sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra şimdi de diğer ilginç özelliklerinin neler olduğu hakkında sizlere gerekli bilgileri sunalım. Kurtların diğer ilginç özellikleri ise şunlardır;

 • Kurtlarda aile yapısı bulunuyor: Yukarıda da belirttiğimiz üzere kurtların tüm türlerinde aile yapısı bulunmaktadır. Baba kurt, anne kurt ve kardeş kurtlardan meydana gelen çekirdek bir aile yapısına sahip olan kurtlarda baba kurdun olmadığı zamanlarda ise aileye bakım görev büyük kardeş kurda kalmaktadır. Ailenin büyük kardeş kurdu diğer küçük kardeş kurtlara bakmakla görevlendirilmektedir.
 • Kurtlar etçil olmalarına rağmen meyvelerle de beslenebiliyor: Kurtların pek bilinmeyen ilginç özelliklerinden biri de etçil hayvanlar olmalarına rağmen meyvelerle de beslenebilmeleridir.
 • Kurtların çene yapısı oldukça kuvvetli: Kurtların köpekgiller familyasından olmasına rağmen çene yapıları köpeklerin çene yapılarına göre çok daha güçlüdür. Dolaysıyla kurtlar güçlü çene yapıları sayesinde avlarını kolaylıkla öldürebilme özelliğine sahiptirler.
 • Kurtların yaşam süreleri ise çok uzun değil: Kurtların ilginç özelliklerinden biri de hayvanlar aleminin en güçlü yırtıcılarından olmalarına rağmen yaşam sürelerinin pek uzun olmamasıdır. Dolaysıyla uygun ortamda yaşayan bir kurdun ortalama yaşam süresi 8 ila 10 yıl arasında değişebilmektedir. Bazı türlerinin ise en fazla 15 yıl civarında yaşayabildiği bilinmektedir.
 • Kurtların postları oldukça değer görüyor: Kurtların ilginç özelliklerinden biri de postlarının oldukça değer görmesidir. Ülkemizde yalnızca bu nedene bağlı olarak av mevsiminde bu yırtıcı hayvan türleri av konusu olabilmektedir. Kurtların postları yalnızca ülkemiz açısından değil dünyanın birçok ülkelerinde kayda değer meblalardan değer görmektedir.Kurtların postları başta çanta, ayakkabı gibi ürünler olmak üzere birçok farklı kategoriden ürünlerde kullanılmaktadır.

Kurtların diğer ilginç özellikleri hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra kurtların özellikleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Ülkemizin özellikle de Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yaşayan bazı türlerinin de bulunduğunu buradan belirtmekte faydalar görmekteyiz. kurtların özellikleri Kurtlar (Canis Lupus), köpeklerle ilişkilidir, ya da daha doğrusu, köpekler aslında kurtlarla ilgilidir. Kurtlar ve köpekler birçok yönden oldukça benzerdir, ancak çoğu durumda kurtlar büyük hayvanlardır. Kurtlar genellikle köpeklerden daha uzun bacaklara sahiptir. Hayal etmek zor, ancak, bir pug köpekden bir dobermana her şey kurttan gelir.

Kurt, en iklimi olmayan iklimde hayatta kalma kapasitesini geliştirdi. Yüksek kutuplardaki kurtlar, sürekli karanlıkta birkaç kış aylarına dayanırlar. Şubat ayında güneş kuzeye döndüğünde bile -40 ° C ve acı rüzgarlar yaygındır. Diğer kurtlar çölde evde ve nemli bir Körfez Kıyısı bataklığının nemliydi.

KURT ÖZELLİKLERİ

kurtların özellikleri

Kurtlar, dik kulakları, keskin dişleri, sivri uçları, gözlerini ve diğer yüz özelliklerini bu kaliteyi anında ileten çok akıllı yaratıklardır.

Bir kurdun ağırlığı ve büyüklüğü dünya çapında büyük farklılıklar gösterebilir. Genel olarak, yükseklik omuzda 0,6 ila 0,95 metre (26 – 38 inç) arasında değişir ve ağırlık 20 ila 62 kilogram arasında değişir. Gri Kurt tüm vahşi hayvanların en büyüğüdür. Nadiren rastlanmasına rağmen, Alaska ve Kanada’da 77 kilogramdan (170 pound) daha ağır olan aşırı ekstrem örnekleri kaydedilmiştir.

1939’da Alaska’da öldürülen kayıtlardaki en ağır vahşi kurt, 80 kilogram (175 pound) idi. En küçük kurtlar, aralarında olgunlaşan 10 kilogram (22 pound) ağırlığındaki Arap Kurtları cinsinden gelmektedir. Herhangi bir kurt popülasyonundaki dişiler tipik olarak erkek meslektaşlarından yaklaşık% 20 daha az ağırlığındadır. Kurtlar, burnun ucundan, vücudun toplam uzunluğunun yaklaşık dörtte birine karşılık gelen, 1,3 ila 2 metre (4,5 – 6,5 feet) arasında bir mesafeyi ölçebilir.

Kurtlar vücutları uzun mesafe seyahat için ideal özelliklere sahip, dayanıklılık için inşa edilmiştir. Dar sandıkları ve güçlü sırtları ve bacakları verimli hareket etmelerine yardımcı olur. Kurtlar, saatte 10 kilometre (saatte 6 mil) hızda bir kaç kilometrelik troyeyi kapatabilirler ve bir kovalama sırasında saatte 65 kilometre (saatte 40 mil) yaklaşan hızlara ulaştıkları bilinmektedir. Sprint yaparken, kurtlar her bir koşu için 5 metreye kadar (16 feet) kaplanabilir.

KURT SOSYAL YAPISI

Kurtlar çoğunlukla paketlerde yaşayan, ürkütücü hayvanlardır. Bir erkek ve bir dişi kurt birbiriyle buluşup bir arada kaldığında bir paket yapılır. Çiftleşmiş bir çift olarak, yerleşmek ve yavruları yıllarca yetiştirmek için bir bölge buluyorlar. Yavruları, evlerinden ayrılmaya yetecek yaşlanana kadar, genellikle 3 yaşına geldiklerinde ve bir aile ya da kendi kendilerine ait bir paketi oynamaya haklı olmadıkça, onlarla birlikte kalırlar. Bir paketi çiftli bir çiftin kalıcı bir çekirdeği olarak ve sürekli olarak dağılmış yavruları olarak görebilirsiniz.

kurtların özellikleri

Bir kurt paketindeki hiyerarşi, alfa erkek ve dişi tarafından yönlendirilir. Bu, paketteki tüm aktiviteyi bir dereceye kadar etkiler. Daha büyük paketlerde, aşırı yüklü olana ek olarak iki ayrı hiyerarşisi vardır. İlki, alfa erkeği ve diğeri tarafından yönetilen erkeklerden oluşur, diğeri ise alfa dişi tarafından yönetilen kadınlardan oluşur. Bu durumda, alfa erkek, pakette genel olarak üst pozisyonu üstlenir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, çiftleşme mevsimi boyunca alfa dişi yavrular hâlâ dengede iken bile, toplam dominantlığı alır. Bu, paketin geri kalanı için hizmet edenin onun olduğunu bilmek içindir. O da denecek karar verdi. Bu paketlerin aklında, yiyecek arayışına girerler ve onu aç dişi ya da yavrular için geri getirirler.

Erkek ve dişi hiyerarşileri birbirine bağımlıdır ve saldırgan ve özenli hakimiyet ve teslimiyet göstergeleri tarafından sürekli olarak korunur. Üreme haklarının kontrolü, alfa kurtlarının sahip olduğu temel ayrıcalıklardan biridir. Alfalar genellikle üreyen paketteki tek kurtlardır ve paketteki diğer yetişkin kurtların aktif ve bazen agresif şekilde üremesini önler. Eğer diğer yetişkinler üremek isterlerse, genellikle paketlerini bırakıp başka bir yere kurmak zorunda kalırlar.

Alfa çifti için başka bir ayrıcalık yiyeceklere erişim. Büyük bir av yakalandığında, yavrularıyla birlikte, istedikleri kadar yiyebilecekleri ilk hakları vardır. Yiyeceklerin kıt olduğu zamanlarda, paketteki diğer yetişkinler dağılmak ve kendileri için savmak için daha iyi olabilirler. Bununla birlikte, kurtlar yiyecekler bol olduğunda dostça beslenirler.

Büyük kurt paketlerinde bazen ‘komutada ikinci’ var. Bunlar ‘Beta kurt ya da kurt’ olarak bilinir. Beta kurtları genellikle alfa çiftleri yokken, yavruları çoğaltan anneler ya da babalar haline gelen alfa çiftlerinin yavrularını yetiştirme rolünü üstlenirler. Beta kurtları, alfaların rolü için üstlerine meydan okumaları en olası olanıdır, ancak bazı betalar ikinciyle içerikli gibi görünmekle birlikte bazen alfa pozisyonu için daha düşük sıralı kurtlar öne sürmelerine izin verir. (alfa’nın ölümü, vb.) daha iddialı, ancak, en üst noktayı bekleyemez ve alfaya daha çabuk meydan okuyamaz veya kendinden bir tane oluşturmak için paketten ayrılır. Bazen, eğer alfa yaşlanan bir kurtsa,

Daha sağlıklı alfalar rakibine karşı liderlik mücadelesini sürdürmek için savaşır, bazen de her biri yaralanır. Kaybeden genellikle kovulur veya diğer saldırgan kurtlar muhalefete katkıda bulunduğundan ölebilirler. Bu tür bir hakimiyet karşılaşması çiftleşme mevsimi boyunca daha yaygındır.

Bir paketteki kurt rütbesi düzeni, bir dizi “ritüel kavgalar” ve “ritüel blöf” olarak nitelenen bir duruşla kurulur ve sürdürülür. Kurtlar psikolojik savaşı fiziksel çatışmalara tercih ederler, bu da yüksek dereceli statülerin büyüklüğü veya fiziksel güce göre kişiliğe veya tavırlara dayanması anlamına gelir. Rank, kimin elinde tutar ve nasıl uygulandığı, paketler arasında ve bireysel hayvanlar arasında büyük ölçüde değişir. Kolayca kurtlarla dolu büyük paketlerde veya bir grup çocuk kurtunda, sıra düzeni neredeyse sürekli olarak değişebilir.

KURT ULUYAN

kurtların özellikleri

Kurtlar birçok sebepten dolayı. Kurtlar, diğer kurtlarla iletişim kurmanın bir yolu. Kurtlar, bir avlanma, yas tutma, başka bir kurt paketi ile iletişim kurdukları zaman ya da bir paket üyesi ayrıldığında, kayıp bir kurt kurdu ve onun diğer mensupları yanıt verdiğinde, ona evine rehberlik etmesi için bir ses verir. Paket üyeleri birbirlerinin seslerini tanır.

Howling ayrıca bir bölge deklarasyonu veya yeni bir öldürmeyi koruma gibi bir koruma işareti olarak da hizmet edebilir.

Büyük kurt paketleri, daha küçük kurt kurtlarından daha fazladır. Bunun nedeni, küçük paketlerin kendilerine gerekli olmayan dikkati çekmek istememesidir. Bitişik paketler birbirlerine nasıl tepki verebilir, bu ikisi için daha küçük problemler anlamına gelebilir. Bu nedenle, kurtlar büyük bir özenle howl eğilimindedir.

Kurtlar, bir dinleyicinin ilgili kurt sayısını doğru bir şekilde tahmin etmesini engellemeye eğilimli çeşitli tonlarda ve zift seviyelerinde nasıl olurlar. Bu sayıların gizlenmesi, hangi eylemin yapılacağına karşı bir dinleyici rakip paketi yaratır. Örneğin, rakip paket, rakip paketlerin sayılarını ciddi bir şekilde küçümsüyorsa, kötü haber anlamına gelebilir. İnsanlar, sadece 3 veya 4 yaşındayken, 20’ye kadar bireyden oluşan bir kurt paketinin, howls’ı dinlemeyi temel alarak tahmin ettiklerini tahmin ediyorlar.

Kurtlar, genellikle yetişkinler gitmeden, avlanmadan ve dönüşlerinden önce, alacakaranlık saatlerinde en çok ne kadar eğilirler. Kurtlar aynı zamanda üreme mevsimi boyunca ve yavruların yetiştirilmesinde daha çok eğilimlidirler. Kurt yavruları sırayla nasıl başlayacak ve uluyan seanslara oldukça kolay bir şekilde provoke edilecek. Böyle rastlantısal uluyan inleyen genellikle iletişimsel bir niyete sahiptir ve bir kurt hayatının bu kadar erken bir sonucu yoktur. Kurtlar daha az rastgele olurlar, çünkü kurtlar, uluyan kurtlardan uluyan paket üyelerini ayırt etmeyi öğrenirler.

Kurtlar niçin nedenleri hakkında birçok yanlış anlama var. Popüler inanışın aksine, kurtlar ayda ümit uğruna değil, geleneksel imgeleme rağmen, kurtlar her zaman ne zaman kalıyorlar, ne zaman dururlar? İdeal koşullar altında, bir kurt uzaklığı 10 mil (16 kilometre) kadar uzakta duyulabilir. Bir kurt, bir seferde 3 ila 11 saniye arasında sürebilir.

Howls’a ek olarak, kurtlar aynı zamanda hırıltı, hırpa, kıvılcım ve gıcırdama da üretebilirler. Whimpering, itaatkâr veya arkadaşça bir selamlama sesi olarak hizmet etme eğilimindedir, çünkü genç kurt yavruları ve kurtlar itaatkâr görünmeye teşebbüs ederler. Kurtlar, başka bir kurdu tehdit etmeye çalışırken ya da saldırganca davrandıklarında büyürler. Kurtlar nadiren havlarlar, ancak bir alarm çağrısı veya oyun sırasında bunu yapabilirler. Yerli köpeklere maruz kalan esir kurtlar, yerli köpeklere maruz kalmamış vahşi kurtlardan ya da esir kurtlardan daha sık havlayabilir.

KURT DİYET VE AVCILIK

Kurtlar genellikle paketler halinde ya da bazen bireysel olarak avlanırlar. Bir kurt neredeyse her zaman yakaladığı şeyi neredeyse her zaman yiyecektir. Kurtlar pakette avlanırken daha fazla avantaja sahiptir çünkü onlar birlikte çalışan akıllı hayvanlardır ve bireysel bir kurttan çok daha büyük ve daha güçlü olan hayvanları aşağıya çekebilirler. Kurtlar sıkı etoburlar ve hayatta kalmak için, tüm hayvanlar vücutlarına enerji ve besin sağlamak için bir çeşit yemek yemeye ihtiyaç duyarlar. Kurtlar spor için öldürmezler, ama hayatta kalmak için.

Kurtlar çöpçü ve avcılardır ve büyük memelilerden yakaladıkları her şeyi küçük kemirgenlere yiyebilirler. Kurt ve geyik, geyikler, geyikler, geyikler, geyikler, geyikler, geyikler ve misk-öküzlerin yanı sıra kunduz, yabani tavşan ve diğer küçük kemirgenler gibi küçük hayvanlar da vardır.

Kurtlar büyük midelere sahiptir ve herhangi bir beslenme zamanında 20 – 25 poundluk yiyeceği yiyebilir. Ancak, kurtlar, kıtlık az ise, 2 haftaya kadar veya daha uzun süre besinsiz yaşayabilirler. Sindirimleri çok verimlidir, ancak büyük et yemlerinin yüzde 5’i sindirilebilir. Bir şekilde parçalanmayan herhangi bir kemik parçası, bir şekilde sindirilmeyen saçlara sarılır ve bu da bağırsakları yaralanmadan korur.

Yavrular, taze etleri midelerinden yenen yetişkinler tarafından beslenir ya da taze et parçaları ile yeniden beslenir. Kurtlar diğer hayvan sürüleri için önemli bir rol oynar. Kurtlar, sadece hasta ve zayıf hayvanları avladıkları ve yedikleri için, aslında sürülerin yük hayvanlarından kurtularak güçlerini yeniden kazanmalarına yardım ediyorlar.

Örneğin, sağlıklı genç geyikleri beslemek için kullanılabilecek yiyecekleri yiyen bir sürünün içinde hasta bir geyik var. Böylece, hasta geyiği ortadan kaldırarak, bu geyiğin diğer geyikleri enfekte etmesini ve sürüyü daha da zayıflatması olasılığını azaltmayacak, aynı zamanda ihtiyaç sahibi gençlere daha fazla yiyecek sunacak ve böylece ekosistemde önemli bir doğal işlev gerçekleştirecektir.

Kurtlar esas olarak kendi topraklarında yaşıyor ve avlanıyor. Paket üyeleri kendi topraklarını diğer izinsiz kurtlardan koruyacak ve savunacaklar. Bölge büyüklüğü avın mevcudiyetine bağlıdır. Av az olmalı, toprak büyüklüğü 25 – 30 mil kare kadar küçük olabilir, ancak, eğer bol miktarda ise, kurt bölgesi 80 – 90 mil kareye kadar uzanabilir. Bir av toplama, toplanma, birbirini tebrik etme ve uluyan grup üyeleriyle başlayacak. Bu üsler diğer kurtların paket bölgelerine girmesini engeller. Kurtlar avlarını, bir hayvana av için gelene kadar kendi topraklarına akarak başlıyorlar.

Kurt, hayvanın kurt kokusunu algılamasını ve kaçmasını önlemek için, kurt, rüzgârın zıt yönündeki avına yaklaşır. Kurtlar bazen tek bir dosyada yavaşça kapanacaktır. Avlarının farkında olduğu anda peşinden koşulur ve kaçmaya çalışır, kovalamaca başlar. Kurtlar avlarını kovalarlar ve bir kez yakalanırlarsa, hayvanlarını yumruğa veya yanlara saldırarak ısırırlar. Boynuzlu büyük hayvanlara genellikle bu şekilde saldırılır, böylece kurtlar kurtlara karşı silah olarak kullanılan boynuzlardan zarar görmez. Bir kez aşağı, hayvan zayıflamış ve boğaz veya burun için bir ısırık ile öldürülür. Sonra beslenmeleri için hep sürüklenir.

Kurt avları, saldırıların başarılı olup olmadığına bağlı olarak dakikalar veya saatler sürebilir. Saldırı başarısız olursa, kurtlar başarılı olana kadar avlanmaya devam eder. Bu hayatta kalma meselesi.

KURT ÜREME

kurtların özellikleri

Kurtlar çiftleşme mevsimi, ocak-mart ayları arasında herhangi bir zamanda meydana gelebilir. Bir paket arkadaşında sadece alfa erkek kurt ve dişi kurt. (Bu aşırı nüfusun önüne geçmektir).

Alfa dişi kurtun sadece 5 ila 7 günlük östrusu vardır (gebe kaldığında). Bu süre zarfında alfa çifti, diğer paket üyelerinden kesinti olmasını önlemek için bazen geçici olarak paketten çıkar.

Paket eşinin diğer yetişkin kurt üyeleri ise, alfa dişi kurt diğer dişi kurtlara karşı agresif olacaktır ve genellikle alfa erkek kurt diğer yetişkin erkek kurtunu paketten çıkarır. Bir yavru yavrusunun bir kurt kurtuna doğması yaygındır. Alfa erkek başka bir bağımlı dişi ile çiftleşmediği sürece iki litre için nadir görülür. Bu genellikle alfa dişi kurt agresif olduğunda. Alfa dişi, diğer kadınlara agresif bir şekilde baskın yaparak ve çiftleşme mevsiminde alfa erkek kurttan fiziksel olarak ayırarak bunu önlemeye çalışacaktır.

Üreme mevsimi geldiğinde üreme kurtları birbirleriyle daha fazla sevgi kazanmaya başlar. Bu dişi yumurtlama döngüsünün beklentisiyle gerçekleşir. Kadın nihayet “östrus” olarak adlandırılan bir döneme girdiğinde, alfa erkek ve alfa dişi kurtlar genellikle inzivada birlikte çok zaman harcarlar. Kadınların idrarında feromonlar ve vulvalarının şişmesi, erkeğe çiftleşmeye hazır olduğunu söyler.

Öksürüğün ilk 5 günü boyunca, kadın rahmine bir astar bırakacak ve erkek için de aldırıcı olmayacaktır. Bunu takiben yumurtlamaya başlayacak ve çiftleşme gerçekleşecek.

Çiftleşme döneminde, iki kurt, 10 ila 30 dakika arasında herhangi bir yerde fiziksel olarak ayrılmaz hale gelir ve bu süre boyunca, erkek kurt, birçok kez boşalır.

Çiftleşme çile dişi yılda bir kez (dişi köpeklerin aksine, genellikle yılda iki kez ortaya çıkan dişi köpeklerin aksine) meydana gelen kısa yumurtlama dönemi boyunca birçok kez tekrarlanır. Hem erkek hem de dişi kurtların en az 10 yaşına kadar bu şekilde üremeye devam edebileceklerine inanılmaktadır.

kurtların özellikleri

Alfa çifti eşleştirildikten sonra, gebelik süresi 60-63 gün sürer. Kurt yavruları kör, sağır ve annelerine tamamen bağımlı olarak doğarlar. Bir çöpte 1-14 yavru arasında olabilir, ortalama sayı 4 – 6 yavru arasındadır. İlk 8 hafta boyunca, yavrular doğdukları den içinde kalacaklar.

Den genellikle yüksek, yakın ve açık su kaynağı üzerindedir. Bu süre zarfında yavrular büyüyecek ve daha bağımsız olacaklar. Kurt yavruları, denizin hemen dışında bir kilometre uzaklaşarak, denizin hemen dışındaki alanı keşfetmeye başlayacaklar.

4 haftalıkken, yavru süt dişleri ortaya çıktı ve pişmemiş yiyecekler yemeye başladılar. 6 haftalıkken sütten kesilir. İlk birkaç hafta boyunca yavrular gelişiyor, alfa anne onlarla yalnız kalacak. Sonunda, paketin geri kalanı yavruların yetiştirilmesiyle bir şekilde ya da başka bir şekilde katılacaktır. Kurt yavruları, daha fazla kurt, onlara yiyecek getirme ve onları tehlikeden koruma gibi bakımlarına katkıda bulunduklarında hayatta kalma şansının daha yüksek olduğunu savunurlar.

2 aylıkken, kurt yavruları, yetişkin kurtların bir kısmı avlanırken ikamet edecekleri güvenli bir yere taşınır. Bir ya da iki yetişkin kurt tabi ki yavruları izlemek ve onları güvende tutmak için geride kalır.

Birkaç hafta daha geliştikten ve büyüdükten sonra, kurt yavrularının bazen avlanmaya katılmasına izin verilir. Kurt yavrularına sadece gözlemci olarak izin verilir, ancak yaklaşık 8 aylık olana kadar aktif olarak katılabilecek kadar büyüktür. Kurt yavruları, paketteki düşük dereceden bağımsız olarak öldürülen her şeyle ilgili ilk hakları alırlar.

Kurt yavrularının yemlenme hakkı için savaşmasına izin vermek, aralarında ikincil bir sıralama oluşturulmasına yol açar ve onların paket yaşamında gelecekteki hayatta kalmaları için gerekli olacak olan hakimiyet ve boyun eğme törenlerini uygulamalarına izin verir.

Kurtlar genellikle 2-3 yaşlarında olduklarında cinsel olgunluğa ulaşırlar. Bu sırada, bir kurt kendi paketinden dağılma, bir eş bulma ve kendi topraklarında kendi başına bir paket kurmaya ihtiyaç duyabilir.

kurtların özellikleri

Dire wolf

Dire Wolf Hakkında Gerçekler

Dire Wolf, on bin yıl önce son buzul çağı sonuna kadar Kuzey Amerika ovalarını terörize etti ve hem popüler hem de pop kültüründe yaşıyor.

Dire Wolf, modern köpeklerin uzaktan atasıdır.

Neye inanabiliyor olsanız da, Dire Wolf köpeklerin bir yan dalını Evrim ağacının içinde,  Dalmaçyalılar, Pomeranyalılar ve Labradoodles’ların amcasıdır.

Özellikle de, Dire Wolf, tüm modern köpeklerin türediği türlerden Gri Kurt’un yakın akrabasıydı.

Gri Kurt yaklaşık 250 bin yıl önce Asya’dan Sibirya karadan geçerek,  Kuzey Amerika’da  iyi bir şekilde yerleşmişti.

Los Angeles şehir merkezindeki Sabre Diş Kaplanı – La Brea Tar Çukurları ile Av için tamamlanan Dire Wolf, kelimenin tam anlamıyla binlerce Saber Diş Kaplanının fosilleriyle iç içe geçen binlerce Dire Kurtunun iskeletini ortaya çıkardı.

Düzgün olarak, bu yırtıcıların her ikisi de aynı habitatı paylaştı ve aynı lezzetli av hayvanları çeşidini avladı. Aşırı şartlar onları tercih etmediğinde birbirlerini bile izleyebilirlerdi.

Game of Thrones’daki o büyük köpekleri tanıyor musun?

Onlar Dire Wolves’lar – Eğer HBO serisinin Game of Thrones hayranı olursanız, hastalıklı Stark çocuklarının benimsedikleri bu yetim kurt yavrularının menfaatlerini merak edebilirsiniz.

Bunlar, Westeros’un kurgusal kıtasının çoğu sakinlerinin hala efsanevi olduğuna inanılan, ancak kuzeyde nadiren görüldüğü Dire Kurtları.

Ne yazık ki, hayatta kalmaları açısından Starks Dire Wolves, dizinin ilerlemesiyle Starks’tan çok daha iyi bir performans göstermedi! – Dire Wolf bir Hypercarnivore idi.

Teknik olarak, Dire Wolf, gerçekte olduğundan çok daha korkutucu olan hiperkarnivordu.

Bu ağız dolusu kelimesinin anlamı, Dire Wolf’un diyetinin en az yüzde 70 etten oluşmasıdır, bu standartta, en çok memelilerin Senozoyik dönemdeki yırtıcıları hiperkarnivorlardı, ve böylece günümüz köpekleri ve tekir kedileridir.

İkincil olarak, hiperkarnivorlar, büyük, dilimleyen köpek dişleri tarafından ayırt edildi; bunlar, avın eti boyunca tereyağlı bir bıçak gibi kesmek için evrildi.

Acımasız kurt, en büyük modern köpeklerden yüzde 25 daha büyüktü.

Acımasız kurt, başından kuyruğa yaklaşık beş bacağı ölçen ve günümüzün en büyük köpeğinden yaklaşık yüzde 25 daha büyük, 150 ila 200 misli arasında değişen zorlu bir avcıydı. Ve en büyük Grey Wolves’den yüzde 25 daha ağır.

Erkek Dire Kurtları kadınlarla aynı büyüklükteydi, ancak birkaçı daha büyük ve daha tehditkar dişlerle donatıldı.

Dire Wolf Kemik kırıcı bir çubuktu .

Dire Wolf’un dişi sadece ortalama tarih öncesi at ya da Pleistosen pachiderminin eti boyunca dilimlemekle kalmadı, paleontologlar Canis kirin de bir kemik kırma kanadı olabileceğini ve en yüksek besin değerinin avının kemiklerini ezip, iliklerine içeri girerek yemek.

Bu, Dire Wolf’u köpek evriminin ana akımına daha yakın herhangi bir Pleistosen faunaya daha yakınlaştırabilir, örneğin, Taş Kırıcı Borophagus’un ünlü atası. Dire Wolf’un farklı isimlerden haberi var.

Dire Wolf, 19. yüzyılda keşfedilen bir yaratık için sıra dışı bir kader değil, karmaşık bir taksonomik tarihe sahiptir.

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE