Kedilerin Gözü

kedigözü

Kedilerin Gözüne Uzun Süre Bakılmaması Gerektiğinin Yanıtını Öğrenmek İster Misiniz?

Tarihten günümüze kadar kedilerin gözlerinin içerisine uzun süreli olarak bakılmasının insanlar üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceği hakkında çeşitli inanışlar varolmuştur. Bilimsel açıdan incelendiğinde sevimli evcil hayvanlar arasında bulunan kedilerin, insanlar üzerinde herhangi bir olumsuz etkilere neden olamadığı tespit edilse de bu gözlemlemenin günümüzde halen yeteri düzeyde değer görmediği bilinmektedir.

İşte Kedilerin Gözünün İçine Uzun Süreli Bakılmaması Gerektiği Hakkında Tarihteki İnanışlar;

Eski Mısır Dönemi

Eski Mısır döneminde kediler ile ilgili olarak tuhaf inanışlar bulunmaktaydı. Öyle ki, bu dönemde yaşayan insanların kediler ile karşılaşmaları durumunda hemen başlarını başka bir yöne çevirmesi veya başlarını doğrudan öne doğru eğmesi, kedilerin gözlerinin içerisinde uzun süreli olarak bakılmasının olumsuz etkilere neden olabildiği hakkında fikirler sunmuştur.

Avrupa Orta Çağ Dönemi

Cadıların ve büyücülerin yoğun olarak cezalandırıldığı Orta Çağ Avrupa’sında inanışa göre, bu gibi kötü niyetli insanların kara büyü ve diğer büyü türleri gibi insanların ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olan büyülerde özellikle kedilerden yardım aldığı ve bu sebeple de bu dönemde kedilerden de insanların mümkün olabildiğince uzak durmaya çalıştığı bilinmektedir.

Peki Kedilerin Gözlerinin İçerisine Bakılmasının İnsanlar Açısından Herhangi Bir Tehlikesi Bulunması Söz Konusu Mu?

Her canlıda olduğu gibi kedilerin de kendilerine özgü olan birtakım hayvansal içgüdüleri bulunmaktadır. Bilimsel olarak da netlik kazanan bu eylem, evcil kedilerin insanlar tarafından uzun süreçli olarak bakışlar sayesinde etki altına alınması, bilinenin aksine evcil kedilerin tehlike altında olduğu anlamına geldiği bilimsel olarak da netlik kazanmıştır. Bu bakımdan kedilerin gözlerine uzun süreçli olarak bakılması insanlar açısından tehlike oluşturmasa da evcil kedilerin kendilerini güvensiz hissetmesine ve tehlike altında hissetmesine neden olabilmektedir.

İnsanlar tarafından sevgi ve sevkate muhtaç olan evcil kediler hakkında bu inanışın gerçeklik payının bulunmadığını da belirterek, insanların evcil kedilere daha ılımlı ve olumlu yaklaşması gerektiğinin altını çizmekte fayda görmekteyiz. İnsanlar ile son derece iyi dostluklar kurabilen evcil kedilerin diğer hayvan türlerinden farklı bir özelliğe sahip olmadığı bilimsel yönden yapılan araştırmalar sonucunda ispat edilmiştir.

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE