Bir dahaki sefere çorba kaynatın, suyu atmadan önce iki kere düşünün. Pirinç suyu güzellik mineralleri ve vitaminler bakımından zengin olup hem cildi hem de saçları harika kılar. Asyalı kadınlar saçlarını, yüzlerini ve ciltlerini güzelleştirmek için yüzyıllar boyunca pirinç suyunu kullandı. Pirinç suyunu nasıl hazırlayacağınızı ve muhteşem saç ve ciltler için nasıl kullanacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Pirinç Suyu Nedir?

En basit haliyle pirinç suyu, yemek hazırlamak için pirincin yıkandıktan sonra kalan sudur. Konsantre edilebilir veya seyreltilebilir ve faydalarının çoğunu ortaya çıkarmak için fermente edilebilir.
Pirinç suyu, yüzü yıkama veya saç durulama olarak kullanıldığında saçları güçlendiren ve cildi yenileyebilen besleyici maddeler içerir ve ticari pazarda cilt veya saç bakımı için birçok üründen farklı olarak, cildinize ve saçınıza bakmanın kolay ve doğal bir yoludur.

Pirinç Suları, Asya’nın En İyi Saklandığı Bir Sır

Pirinç suyu doğu tıpta cildi yumuşak ve genç görünümlü tutmak ve eski çağlardan beri Asya kıtasında yer değişen yerlerde saçları güçlü ve parlak hale getirmek için kullanılmıştır. Bir kase pirinç suyunda herhangi bir sülfat ya da silikat bulamazsınız ve en iyi yanı, dövülemeyeceğiniz bir fiyattan kendi evinizin konforunda çabucak fırçalayabilmenizdir.
Geleneksel olarak, Japonya’daki dişi pirinç çiftçileri, beyaz pirinci temizlemek için kullanılan suyu yıkamak ve yıkamak için kullanıyorlardı.
Heian döneminde, 9. yüzyıla kadar, Japon emperyal mahkemesindeki kadınlar saçlarını uzun, sağlıklı ve güzel tutmak için fermente pirinç suyunu kullandılar. Onların güzel uzun saçları yere ulaştı. Bu mahkeme hanımlarının, her gün saçlarını pirincin yıkamasından elde edilen durulama suyu olan Yu-Su-Ru kullanarak taradığı söylendi.
Çin’deki Huangluo köyündeki Yao etnik kökenlileri bu geleneğin kanıtıdır. Yao etnik azınlığının kadınlarının bulunduğu yerlerde saç kesimi yalnızca seyrek değil aynı zamanda hiç yapılmayan bir şeydir ve saçları son derece uzun (çoğunlukla 6 metreden uzun boyludur!), Kalın, koyu ve parlaktır onların sonraki yıllarına. Onların sırrı ne
China Daily gazetesinde yayınlanan bir makaleye göre, saçlarını koyu ve temiz tutmanın sırrı, pirinç suyuyla yıkamaktır. Doğal bir şampuan ve saç kremi.3
Pirinç suyu, iltihaplanan cilt yüzeylerini soğutmak için etkili bir merhem olarak Ayurveda uygulayıcıları tarafından reçete edilir.6

Saç ve Cilt İçin Pirinç Suyu – Araştırma

Japonya’nın SPring-8 tesisinde daha etkili saç bakım ürünleri üretmeye yönelik bir projeyi ayrıntılandıran bir araştırma önerisinde pirinç suyunda bulunan, inositol adı verilen spesifik bir madde, saçların esnekliğini arttırmada ve hasarlı kıllarda sürtünmeyi azaltmada kullanışlı olduğunu kanıtladı.4 Bu led saçın genel sağlığında belirgin gelişmelere neden olur.
Kasım 2010’da International Journal of Cosmetic Chemists’de yayınlanan bir başka araştırma çalışması,  Heian döneminin uzun süredir devam eden geleneksel saç bakım yönteminin – pirincin su ile yıkanma yönteminin – çağdaş çağdaki insanlara da yararlı olabileceğini belirtti. Bu araştırmacılar, pirinç suyundan yaratılan özütlerin saç sağlığını korumada etkili olduğunu ve ticari saç bakımı ürünlerine ideal bir katkı sağlayacağını keşfetti.

Cilt ve Saç İçin Pirinç Suyu Nasıl Elde Edilir

Kendi saçınızın ve cilt bakım rutininizin bir parçası olan pirinç suyunun sizin için faydalı olup olmadığını görmek istiyorsanız, burada bir seri pirinç suyu hazırlamak için birkaç hızlı ve kolay tarif vardır:

Hangi pirinci kullanılacak

Kahverengi, beyaz uzun tane, beyaz kısa tane, yasemin veya her neyiniz var.

Yöntem 1: Haşlanmış pirinç suyu

Pirinç suyunun yoğunluğunu seyreltilmiş haliyle yüz yıkaması veya saç durulaması olarak bütün hafta boyunca kullanmak için normalde yaptığınız gibi pilav hazırlayın, ancak genelde yaptığınız su miktarının iki ila üç katı kullanın.
Pirinç piştikten sonra, sıkın. Artık su canlı beyaz renkte olacak ve yüksek oranda besin maddeleri içerecektir. Ancak, onu tam güç kullanarak kullanmayın. Bunun yerine, bu konsantre pirinç suyundan birkaç çorba kaşığı, bir bardak temiz suya seyreltin, ancak sutuk görünüşlü bir karışım yapın.
Bu seyreltilmiş solüsyonu yüzünüzü yıkamak veya saçınızı tedavi etmek için kullanın ve kalan konsantratı bir haftaya kadar kapalı bir kapta buzdolabında saklayın.

Yöntem 2: kaynama yok hızlı yöntem

Çeltik suyunu çabucak ayıklamak ve seyreltme ve saklama zorluğundan geçmek istemiyorsanız, iki fincan su içip, 15 dakika süreyle yarım fincan pirinç koymanız yeterlidir. Pirincin sudan uzaklaştırın ve bu pirinç suyunu yüzünüzü, saçınızı veya her ikisini yıkamak için kullanın.

Yöntem 3: Fermente pirinç suyu

Fermente pirinç suyunun, fermantasyon işlemi sırasında suya gelen pH değişiminden dolayı kıllar için özellikle iyi olduğu düşünülmektedir (işlem, pirincin pH’sını saçın doğal pH’ına daha yakından getirir ve adı geçen kimyasalın serbest bırakılmasına neden olur. hücrelerin rejenerasyonunu teşvik edebilecek pitera). Bunu yapmak için kullanılan yöntem, birkaç ilave adım gerektirir, ancak sonuçlar çok değerlidir.
Fermente pirinç suyunu yapmak için pirinç suyunu yukarıda listelenen kaynama noktası bulunmayan hızlı metoda göre hazırlayın ve bir veya iki gün boyunca oda sıcaklığında kavanozda bekletin (daha sıcak iklimlerde fermantasyon süreci daha az zaman alır). Pirinç suyundan biraz ekşi bir koku gelince, çözeltiyi buzdolabında tutarak fermantasyon işlemini durdurun ve bu pirinç suyunu cilt tonlaması veya saç durulama için kullanın.
Fermente pirinç suyu çok güçlüdür, bu yüzden kullanmadan önce 1-2 fincan ılık su ile inceltmek en iyisidir.
Yatmadan önce günde bir kez pirinç suyuyla yüzünüzü yıkayın ve saçlarınızda haftada bir veya iki kez fazla durulamayan durulama olarak kullanın – birazcık uzun bir yol kat eden derin kremi gibi düşünün.
Avantajları durulandıktan sonra bile kalır, bu nedenle normalde olduğu gibi yıkanabilir ve durulayabilir; çirkin oluşumlardan korkmayın.

Cilt ve Saç İçin Pirinç Suyu Nasıl Kullanılır

Sabah veya akşam temizleme cilt bakım yordamınızın bir parçası olarak her gün pirinç suyunu kullanabilirsiniz. Saçınız için haftada bir veya iki kez saç yıkama veya son durulama olarak kullanılması önerilir.
İşte size birkaç daha ipucu:
– Bir yüz veya vücut yıkaması yapmak için yüzünüzün ve vücut temizleyicinin bir parçası olarak pirinç su kullanın.
– Cildinizdeki gözeneklerin boyutunu azaltmanıza yardımcı olan düzenli toneriniz için pirincin doğal bir yerine konması için kullanın. Başka bir seçenek gözeneklerinizi küçültmek için doğal ilaçlara pirinç suyu ilave etmektir. Yüzünüze biraz pirinç suyu koyun ve hafifçe birkaç dakika boyunca cildinize masaj yapın. Düzenli kullanımla cildinizin yumuşak, sıkı ve ışıltılı hissedeceksiniz.
– Ayrıca nemlendirici yüz maskesinin bir parçası olarak kullanabilirsiniz ve cilt bakımı için uçucu yağların birkaç damla ekleyebilirsiniz.
– Saçlarınızı pirinç suyu ile durulayın saçınıza parlaklık kazandırır ve güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar. Güçlü ve parlak saçlar için pirinç suyuna birkaç damla uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Şampuan yaptıktan sonra, pirincinizi saçınıza dökün. Kafa derinize ve saçınıza hafifçe masaj yapın ve 4-5 dakika açık şekilde bırakın. Daha sonra saçınızı su ile iyice yıkayın. Haftada bir veya iki kez son durulama olarak kullanın.
– Vücudunuzu temizlemek, rahatlamak ve canlandırmak için banyolarınıza pirinç suyu ekleyin. Küçük bir mislin çantasını 1/2 fincan pirinciyle doldurun ve muslin torbasını suyun içine koyun ve tüpün içine emdirin.
– Çörek suyunu yapmaktan kalan pirinci kullanarak vücut fırçalayın. Fırçayı oluşturmak için pirincinizi ezin ve her biri bir veya iki çay kaşığı zeytinyağı ve limon suyu ile karıştırın (en sevdiğiniz esansiyel yağın bir damla damlatmasını ekleyin) ve pul pul dökmek ve beslemek için cilde sürtün.