İnanılması Zor 5 Arkeolojik Buluntu

           İnanılması Zor 5 Arkeolojik Buluntu İnanılması Zor 5 Arkeolojik Buluntu

Arkeolojik çalışmalarda zaman zaman inanılması güç olabilen buluşlar söz konusu olabilmektedir. Bu buluşlardan biri de kuşkusuz ki birçok farklı bölgelerde gerçekleştirilen arkeolojik kazıntılar sonucunda ortaya çıkarılan ancak gizemi çözülemeyen 5 adet arkeolojik buluntudur.

İşte İnanılması Güç Olan 5 Arkeolojik Buluntu

1- 13 Yaşındaki Kız Mumyası

Arkeolojik çalışmalar sonucunda bulunan 13 yaşındaki genç bir kıza ait olduğu tespit edilen mumyanın gizemi halen çözümlenememiştir. Ancak yapılan derin araştırmalar sonucunda yaklaşık olarak 500 yıl öncesine ait olduğu tespit edilen 13 yaşındaki kızın mumyasında gözle görülen belirtilerden biri de, mumyanın halen olduğu gibi kalmış olmasıdır. Aradan geçen 500 yıllık sürece rağmen halen giysilerinin dahi çürümediği 13 yaşındaki kız mumyası bu sayede gizemini koruyan 5 arkeolojik buluntular listesinde yer almaktadır.

2- 2000 Yıllık Pil

Irak ülkesinin Bağdat kenti yakınlarında gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar sonucunda bulunan ve 2000 yıl öncesine ait olduğu tespit edilen çömlek içerisinde özel olarak yapılmış pil düzeneği de, halen gizemini koruyan ve inanılması güç olan 5 arkeolojik buluntular listesinde yer almaktadır. O dönemin hükümdarları ve büyücüleri tarafından sır olarak kaldığı söz konusu olan 2000 yıllık pil düzeneği Irak ülkesine ait olan bir müzede koruma altına alınmıştır.

3- Moa Pençesi

1986 tarihinde Yeni Zelanda ülkesinde bulunan gizemli bir pençenin moa adını alan ve nesli tükenmiş olan dev bir kuş türüne ait olduğu tespit edilmiştir. Bir mağara içerisinde bulunan moa pençesi hakkında henüz kesin bilgiler bulunmamaktadır.

İnanılması Zor 5 Arkeolojik Buluntu

4- Voynich El Yazması Kitabı

Bilinmeyen bir lehçe ile yazıldığı gözlemlenen Voynich el yazması kitabı hakkında yapılan bazı bilimsel araştırmalar sonucunda bu el yazması kitabın dünyanın en eski el yazması kitabı olduğu tespit edilmiştir. Çeşitli hayvan figürlerinin el yazması ile bütünleştirildiği kitap halen gizemini koruyan 5 arkeolojik buluntular arasında bulunmaktadır.

5- Terracotta Yerlatı Ordusu

Çin ülkesinde bir çiftçi tarafından tesadüfen bulunan Terracotta Yer altı Ordusu hakkında henüz genel bilgiler bulunmamasına karşın, bu ordunun Milattan Önce 210 yılında yapılmış olan gizli bir ordu olduğu yönünde bazı bilimsel veriler bulunmaktadır. Ancak Terracotta Yeraltı Ordusu gizemi tam olarak çözümlenemeyen 5 arkeolojik buluntu arasında yer almaktadır.

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE