HAARP Projesi

HAARP Projesi

HAARP Projesi

HAARP Projesi

ABD Hava Kuvvetleri, Kongre’ye üst atmosferin enerjik ve aktif bir bölgesini inceleyen tartışmalı Alaska merkezli bir araştırma tesisi olan HAARP’ı kapatmayı planladığını bildirdi.

HAARP’ın (Yüksek Frekanslı Aktif Auroral Araştırma Programı’nın kısaca) uzun zamandır programın havayı kontrol altında tutmak için tasarlandığı vahşi spekülasyonların merkezi olduğu ya da daha kötüsü olduğu için komplo teorisyenleri habercilik içindeler . 2010 yılında Venezuela lideri Huge Chavez, HAARP’ın ya da onun gibi bir programın Haiti depremini tetiklediğini iddia etti .

Kayıt için, 2010 Haiti depremi , Karayipler ve Kuzey Amerika tektonik plakaları sınırında daha önce eşlenmemiş bir fayın kayması nedeniyledir .

HAARP, üst atmosferin Dünya yüzeyinin yaklaşık 53 mil (85 kilometre) üzerinde 370 mil (600 kilometre) kadar uzanan iyonosferini analiz etmek için tasarlanmış bir araştırma programıdır. Program, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Alaska Üniversitesi ve Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından finanse edildi. [ Top 10 Conspiracy Teorileri ]

HAARP neden var?

ABD askeri iyonosfer ile ilgileniyor, çünkü atmosferin bu kısmı radyo sinyallerinin iletilmesinde rol oynuyor. HAARP, atmosfere erişemeyen kısımları doğru olarak ölçmenin birkaç yolu olan, onlardan gelen tepkileri incelemek için iyonosferin içine radyo kirişleri gönderir.

HAARP, Alaska’daki Gakona’daki HAARP Araştırma İstasyonundan, iyonosferin küçük bir bölümünü karıştıran yüksek güçlü bir radyo frekansı vericisinin bulunduğu bölgede çalışır. Ardından pertürbasyonları ölçmek için başka araçlar kullanılır.

HAARP Projesi

HAARP Projesi

HAARP kamera görüntüleri, verici açıkken yalnızca çerçeve sırasında arka planda doğal aurora üzerine yerleştirilmiş benek benzeri yapay optik emisyonları gösteriyor. Deney 10 Mart 2004 tarihinde gerçekleştirildi. USAF

Programın amacı, güneşten gelen etkilere sürekli olarak cevap veren iyonosferin fizikini anlamaktır. Güneş fişekleri, zaman zaman iletişimi ve elektrik şebekesini kesintiye uğratan güneş parçalarını Dünya’ya doğru yollayabilir . Bilim adamları iyonosferde ne olduğunu daha iyi anlayabilirlerse, bu problemlerin bir kısmını hafifletebilirler.

Ancak Hava Kuvvetleri, HAARP’ı korumakla artık ilgilenmiyor, çünkü bilim, teknoloji ve mühendislik için Air Force yardımcısı sekreter David Walker.

Walker, 14 Mayıs tarihinde yapılan Senato oturumunda Hava Kuvvetlerinin bölgeyi korumakla ilgilenmediğini ve iyonosferik araştırmalarda bir başka yönde ilerlediğini söyledi.

Siyaset ve komplo

Hava Kuvvetleri’nin HAARP’yi yok etme planı detraktörleri vardır.

“Hava Kuvvetleri HAARP’un benzersiz değerini istememekte ve değerliyorken, birçok federal kurum, laboratuvar ve üniversiteden ve Kanada, İngiltere, Tayvan, Güney Kore, İsveç ve Norveç gibi dost ülkelerden gelen kullanıcılar benzersiz kaynakları kullanmaya heveslidir. Maryland Üniversitesi’nde fizik ve astronomi profesörü olan Dennis Papadopoulos, Alaska Dispatch’ın bir görüşünde şunları yazdı: “Bu, Amerikan etkisini ve liderliğini daha da yaygınlaştıracaktır .

HAARP’ın inşaatı için 290 milyon dolardan fazla maliyeti vardı, çoğunu Kongre’deki zamanında ABD savunma bütçesi üzerinde büyük etkiye sahip olan geç Senatör Ted Stevens, R-Alaska tahsis etti. Site, 2005 yılında ilk yapay olarak üretilen aurora’nın oluşturulması da dahil olmak üzere, yıllar boyunca sayısız projeye ev sahipliği yapıyordu . Sitenin jeneratörleri artık Clean Air Act’da belirlenen çevre standartlarını karşılamak için iyileştirme gerektiriyor; kimsenin almaya istekli görünmediği bir masraf.

Komplo kuramı teorisyenleri, HAARP’ın amacının gözle görüĢmekten çok daha feci olduğunu düĢünürler. Program, küresel ısınmadan doğal afetlere, gökyüzünde gizemli uğultu seslerine kadar her şeyden sorumlu tutuldu.

Bir doğal fenomene isim verin ve muhtemelen biri muhtemelen HAARP’dan bunun arkasında olmaktan şüphelenir. Çevrimiçi, komplo teorisyenleri, HAARP’ın Japonya’daki 2011 deprem ve tsunami için sorumlu olduğunu ileri sürdü; 2013 yılının fırtınası olan Moore, Oklahoma; 2006’da Filipinler’de bir heyelan; ve daha bir çok doğal felaket. Diğer komplo teorileri, HAARP’ın insanların zihinlerini kontrol ettiğini veya gerçekliğin dokusunu değiştirebileceğini kabul eder.

Geçen yıl HAARP’da çok az ilerleme kaydedilmesine rağmen, bu teorilerin azalması henüz gerçekleşmemiştir. Mayıs 2013’te, site operasyon müteahhitlerinde bir değişiklik olduğunda kapatıldı. O zamanlar, HAARP program yöneticisi gazetecilere verdiği demeçte, sitenin geçici olarak kapatılıp kilitlendiğini ve sadece bir tane DARPA projesinin 2014 yılının başında tamamlanacağını söyledi.

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE