EVANGELISM = EYLEM

EVANGELISM-EYLEM

EVANGELISM-EYLEM

EVANGELISM = EYLEM

EVANGELISM  “Evanjelizm Hıristiyan hayatında bir seçenek değildir” – Luis Palau

Mesih’in Cennete yükselmeden önceki son sözlerinde, takipçilerine İyi Haberin paylaşılmasını buyurdu: “Git ve her milletten öğrenci yap …” Matta 28: 19a (ESV). Her mümin, İyi Haber’i paylaşmaya ve öğrenci bulmakla görevli olmalıdır. Bununla birlikte, evanjelik her zaman kolay değildir. Evanjelik cesaret ve hazırlık gerektirir. Pocket Testament League, İyi Haberdarı anlayışınızda büyümenize ve İyi Haber paylaşım araçları ile donatılmasına yardımcı olacak bir dizi kaynak sunar.

EVANJELIK NEDIR?

İncil’i tanımladığımıza göre, İsa Mesih’in müjdesini yaymanın ne demek olduğunu aramaya başlayacağız. Evanjelik, İncil’in vaazına değinmek için kullandığımız terimdir. Aynı Yunanca “gospel” ( euangelion ) sözcüğünden gelir ve kelimenin tam anlamıyla “gospel” anlamına gelir. Evanjelize ederken biz “gospel” ediyoruz – anlamına gelir.

Evanjelik, Mesih’in Tanıklığı çağrısını yerine getirebilmemizin bir yoludur ( Elçilerin İşleri 1: 8 ). Kutsal Kitap kategorilerinde tanıklık, görünmez olanı görünmez yapmayı gerektirir. Tanık olduğumuz gerçeklik, görünmez Tanrı’nın krallığıdır ve şahit olduğumuz halde, Rab’bin hükümdarlığını görünür kılmak için gayret gösteririz. İsa’ya tanık olabilmemizin pek çok yolu arasında, diğer inananları sevmektir. Diğer Hıristiyanları sevdiğimizde Kurtarıcımız’a ait olduğumuzu dünyaya açıklıyoruz ( Yuhanna 13: 34-35 ). Rab’bin Sofrası’nı kutluyor, Rab’bin ölümü, tekrar gelene kadar görünür bir şekilde ilan eder ( 1 Kor. 11:26 ). Evanjelizmin İsa’nın hayatını, ölümünü ve dirilişini vaaz ederken, İsa’nın görünmez gerçeğini görünür kılmaya da yardım ediyoruz.

Şahitlik ile evanjelik arasındaki ayrım önemlidir çünkü yaptığımız her şeyin Kurtarıcıya şahid olduğuna göre evanjelize olduğumuzu düşünmek kolaydır. Bir tanıklığı vermek iyi bir şey ama evanjelik değil. Hayatımızda Tanrı’nın çalışmalarına tanıklık etmek, Mesih’in bizim için yaptıklarına tanıklık eder; Tek başına İncil’in içeriğini vermez. Doğru bir hayat yaşamak Kutsal Ruh’un çalışmalarını tezahür ettirir, fakat biz hiç İncil’i onunla paylaşmadıysak, komşumuzu evanjelize etmedik. Hiç kimse nezaket ya da dürüstlüğümüzle dönüştürülmez; onlar sadece İsa Mesih’e pişmanlık ve iman aracılığıyla gökyüzünün krallığına getirilir ( Elçilerin İşleri 16: 25-34 ).

Tanrı bizi farklı kişilikler ve hediyelerle yarattı ve bazılarımız İncil’in sözlü olarak diğerlerine göre daha iyi olduğunu ustalıkla karşılıyorlar. Yine de kurtuluş mesajını Mesih aracılığıyla ilan etmek hepimizin sorumluluğudur ve İncil’i vaaz etme fırsatları aramalıyız. Ancak, eğer insanları Babalarımızdan önce itiraf etmeden O’nu itiraf edersek ( Matta 10: 32-33 ).

 

EVANJELIKLER

“Bakanlığımın tüm yıllarında gözlemlediğim bir şey, evanjelizmin en etkili ve önemli yönlerinin, genellikle kişisel, kişisel bir düzeyde gerçekleşmesi. Çoğu insan kalabalık bir ortamda duydukları bir vaaza derhal yanıt olarak Mesih’e gelmez. Bir bireyin etkisi yüzünden İsa’ya gelirler. “- John MacArthur

EVANGELISM  Yüzyıllar boyu, Tanrı, İyi Haberleri paylaşmak için erkekleri ve kadınları kullandı. DL Moody, John Wesley ve Billy Graham gibi tanınmış evanjelistler, evanjelizmi hayatlarının eseri haline getirdi.

Bazen kalabalıklar Billy Graham bakanlığı gibi büyüktür. Bazen, Tanrı, evanjelistlere bir izleyici kitlesini verir.

1893’te Helen Cadbury, EVANGELISM  İyi Haberin paylaşılmasının ne kadar güçlü olabileceğini anlamıştır; o kadar ki, İyi Haberleri paylaşmak için ceplerine dikiş elbiseleri dikmek ve Yeni Antlaşma’nın kopyalarını taşımak için bir grup bayan örgütledi. Bu, Cep Ahit Birliği’nin başlangıcıydı . Helen’in kişisel evanjelizm vizyonuyla Pocket Testament üyeleri 110 milyon cep boyutunda İncil paylaştılar.

Kurban Olduğum Rabbim Bunların Gazabından Müslümanları Korusun

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE