EV DEKORASYONUNDA HANGİ ODA HANGİ RENK OLMALI

odaların-rengi

odaların-rengi

EV DEKORASYONUNDA HANGİ ODA HANGİ RENK OLMALI

Seçilecek duvar renklerinde çok kesin ve katı kurallardan söz edilemez. Kişi kendi zevkini yansıtan ve iç dünyasına yönelik renkleri tercih etmek durumundadır. Bu renkler seçilirken kullanılan mobilyaların modeli ve renklerine dikkat etmek gerekir. Bir bütünlük ve tamamlayıcılık yaratıldığında ancak kullanışlı ve rahat mekanlar yaratılmış olur. Aşağıda dekorasyon yapacak kişilere fikir oluşturması bakımından renkler konusunda bilgiler hazırladık.

 

Mutfakta Canlı Renkler Tercih Edilmeli

 

Canlı seçilen renkler mutfağa neşeli ve canlı bir hava getirir ve iç açıcı bir ortam yaratır. Bu açıdan seçilecek renk canlı tonda bir sarı olursa gayet olumlu sonuç verir. Sarı evlerde neredeyse hiç kullanılmayan bir renktir ama aslında kullanılması gerekir. Bu düşünceden sıyrılıp mutfakta farklı ve hareket yaratan bir renk tercih edilecek olursa eve neşe geleceği kesindir.

 

Zemin ve duvarlarda da mutfak mobilyalarının sarı rengine uyacak ve kontrast sağlayacak renkler kullanılacak olursa bambaşka bir mutfağa sahip olunur. Tüm aile bireylerini neşelendiren ve canlı tutan bu rengi mobilyaları alırken de akılda tutmak gerekir.

mutfaklar-sarı-olmalı

mutfaklar-sarı-olmalı

mutfaklar-sarı-olmalı

mutfaklar-sarı-olmalı

mutfaklar-sarı-olmalı

mutfaklar-sarı-olmalı

mutfaklar-sarı-olmalı

mutfaklar-sarı-olmalı

mutfaklar-sarı-olmalı

mutfaklar-sarı-olmalı

Oturma Odalarına Toprak Tonları En Uygun Tercihtir

 

Kahverengi ve bej rengi tonları oturma odalarındaki gruplara en uygun tercihtir. Bunların yanında eflatun, lila, sarı, turuncu, bordo, kırmızı ve fıstık yeşili gibi küçük minderler ya da yastıklar bulundurmak odaya sıcaklık ve canlılık katacaktır. Hatta seçilecek aksesuarların bazıları da bu türden canlı renklerden seçilebilir. Canlı renkler ortamda her zaman pozitif bir etki yaratır.

 

Oturma odalarının duvarlarında kullanılacak renkler aşırı iddialı renklerde olmamalıdır. Bu alanların duvarları açık ve sade renklerle boyanmalıdır. Salonlarda birden fazla renk kullanmak bir renk cümbüşü ve karmaşıklık yaratacağından asla bu yönde bir tercihe gidilmemelidir. Aksi halde gözleri yoran dikkat dağıtan ve salondaki diğer eşyalarla tezat oluşturan bir hava yaratılmış olur.

oturma-odası

oturma-odası

Yemek Odası İçin Loş Tonlar En İdeal Seçimdir

 

Böyle bir odada açık renk kullanmak doğru bir tercih olmaz. Ancak boğan ve sıkan renklerden de kaçınmak gerekir. Bu nedenle şarap tonları tercih edilecek olursa iştah açıcı ve hoş bir yemek yeme ortamı yaratılmış olur. Ve ayrıca zevkli bir tercih yapılmış olduğu gözler önüne serilir.

yemek-odası

yemek-odası

yemek-odası

yemek-odası

Yatak Odasında Sakinlik Ve Sadelik Tek Tercih Olmalıdır

 

Ev dekorasyonunda Yeşil, mavi, açık mavi, lila, lavanta ve açık pembe renklerinin tercih edilmesi sakinliği ve sabah kalkıldığında yüze vuran bir aydınlık sağlayacaktır. Bilinenin tam aksine yatak odalarında loş ortam yaratıcı renklerden kaçınmak gerekir. Bu nedenle çok tercih edilmesine rağmen kırmızı ve türevleri asla yatak odalarında düşünülmemelidir. Sakinlik ve huzur veren yukarıdaki renkler tercih edilirse beklenen etki yaratılmış olur. Hatta bu renkler mobilyalarda, perdelerde ve hatta duvar renklerinde bile tercih edilebilir. Elbise dolabının ve perdelerin su yeşili, duvarın da beyaz renkte olduğu bir yatak odası gerçekten çok hoş olacaktır. Ya da karşılıklı iki duvarın lavanta veya lila ve perdelerin de lavanta veya lila olduğu diğer iki duvarın da açık beyaz renkte olduğu bir yatak odası zevkli bir seçimin eseri olacaktır. Huzur veren bir yatak odası bu sayede yaratılmış olacaktır.

yatak odası

yatak odası

yatak odası

yatak odası

yatak odası

yatak odası

Banyo Temiz Ve Huzur Veren Etki Yaratmalı

 

Ev dekorasyonunda Banyo için en temel ve vazgeçilmez renk beyazdır. Temizlik, saflık ve sadeliğin göstergesi ancak ve ancak beyazdır. Bu nedenle beyazın hakim olduğu bir banyo en ideal seçim olacaktır. Ama renklendirmek adına açık gri, lila, açık pembe, açık mavi gibi renklerle yardımcı etki yaratmak hiç fena fikir olmayacaktır. Beyazın yanında kullanılacak yardımcı renkler tamamlayıcı etki yaratmalı ve asla beyazın sadeliğini boğmamalıdır. Bu nedenle yardımcı renkler bile banyo içinde çok fazla alanda kullanılmamalıdır. İçinde bu renklerin olduğu ama beyazın daha ağır bastığı fayanslar tercih edilirse gayet şık olacaktır.

banyo

banyo

banyo

banyo

banyo

banyo

 

banyo

banyo

 

Çalışma Odasında Niteliğe Dikkat Edilmelidir

 

Ev dekorasyonunda Renk seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken diğer mekanlardan biri de çalışma odalarıdır. Bazı günler çalışma odalarında uzun süreler geçirilebilmektedir. Bu nedenle konsantrasyona en ihtiyaç duyulan odalar belki de buralardır. İşte bu nedenle seçilecek renkler dikkat dağıtan ve konsantrasyon düşüren etkide olmamalıdır. Renklerin duygular ve düşünceler üzerinde oldukça fazla etkisi olduğu bilimsel bir gerçektir. Bu amaca yönelik seçilecek yeşilin çok parlak olmayan tonları en ideal seçim olacaktır. Bu tonda renklerin konsantrasyon artıran etkisi olduğu da saptanmış bir gerçektir.

 

Yazımızın giriş kısmında belirtildiği gibi yukarıda sıralananlar bir fikir vermesi açısından dekorasyon yapacaklara kapı aralayacaktır. Elbette kesin kurallar değillerdir ama uzman görüşlerine dayanılarak derlenmiş bilgilerdir. Elbette zevk ve düşünceler, yaşam stilleri ve hayata bakış açıları renk seçimi konusunda belirleyici olacaktır. Fakat kalıplaşmış fikirlerden ve renklerden sıyrılmak ve renk değişikliği yaratılacak mekanın ruhuna uygun renkler tercih etmek huzur verici alanlar yaratmanın en temel dayanağı olmalıdır. Yapılması gereken biraz hayal gücü ve kalıplaşmış fikirlerden sıyrılmak olacaktır.

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE