en çok satan ilginç arabalar

en çok satan ilginç arabalar 1
en çok satan ilginç arabalar

İlk ve en önemlisi, araba yapımı bir iştir. en çok satan ilginç arabalar. Tellerimiz bir ev yapımı Westfield kadar ciddi bir şekilde geçmediği sürece, araba şirketleri hayır kurumları değildir; para kazanmak için varlar.

Öyleyse neden şu anda tamamen sıkıcı crossovers ve SUV’lardan oluşan bir miasmada boğulduğumuzu merak ediyorsanız, çünkü parayı yapan şey budur çünkü onlar figüratif olarak showroomlardan uçuyorlar. Ya da daha basit bir ifadeyle, çünkü sen. Diye sordu. İçin. O.Belki sen değilsin ama kesinlikle tanıdığın biri. Ve ilginç araçlarla ilgili TG’de yediğimiz davul çok ince yıpranmış, ki bu da bir tef olma tehlikesiyle karşı karşıyadır, ama biz bunu bir kez daha kâhya için yapacağız: eğer hayatınızın en sıradan parçalarını daha ilginç ve neşeli hale getirebilirseniz neden bunu yapmıyorsun?Şimdi bu, 800 beygir gücündeki bir supercarda binlerce kişiyi soymak anlamına gelmez. Ve bu, üreticilerin, ikinci dünya ülkesini sakatlayacak kadar güçlü mali darbeler almaları gerektiği anlamına gelmez.

Uygun fiyat, kârlılık ve gerçek karizma arasında gerçekten neşe bir ilişki var – ve düşündüğünüzden daha sık gerçekleşti. Bize inanma Pekala, a) biz sana yalan söyleyeceğimizi düşündüğün için çok üzüldük ve b) bazı kanıtları var, Thomases’tan şüphe ediyorsun.

en çok satan ilginç arabalar. 

en çok satan ilginç arabalar 2
en çok satan ilginç arabalar

Citroen DS – yaklaşık 1,5 milyon

Belki de tüm zamanların en ilginç arabası olan DS, öylesine etkisiz bir şey için mutlak bir satış juggernautuydu. Aynı zamanda Citroen’ın teknolojik bir inovatör ve zekice idiosyncratic üreticisi olarak itibarını da güçlendirdi. Citroen’in öncü DS’si, Maserati motorlu SM’yi ve DS’ye kıyasla yalnızca rahat bir şekilde kullanılabilen CX’i de canlandırdı. Ancak bu, Citroen’in 1,2 milyon CX satmasını veya hidropnömatik süspansiyon sistemini Silver Shadow’da kullanmak üzere Rolls-Royce’a lisanslamasını engellemedi.DS’yi ilginç kılan tek bir özellik seçmek gerçekten zor. Bu son derece harika ve son derece karmaşık hidropnömatik süspansiyon sistemi mi? ‘Beni liderine götür’ tarzı? Kusursuz mantar fren pedalı? Gerçekten seçemeyiz; DS, cam elyaf çatısından döner farlara çok ilginç geliyor.

en çok satan ilginç arabalar 3
en çok satan ilginç arabalar

Ford Mustang – 9 milyon

Mustang, belki de her şeyden daha iyi olduğunu kanıtlıyor, teknolojik yetenek ve tuhaf idiosyncrasies, ilginçliğin tek yolu değil: Bu, mevcut modellere dayanan ve büyük bir üretici tarafından başlatılan basit bir otomobildi. O haklar konusunda, asla ilginç olmayı haketmedi. 

Fakat arkasındaki insanların tutkusu ve orijinalin muazzam, altı çizili tasarımları – Ford’un 1960’lı yıllarda Amerikan otomobil pazarında dikkati çeken okumasından bahsetmemek – sadece ilk 18 ayda bir milyon Mustangs’ın satılmasını sağladı. Orijinal Mustang oldu   , 1960’ların sonunda zahmetsizce serin ve mükemmel ülkenin görünüşte sınırsız iyimserliği ve yenilenen zenginliği (üzgün) yararlanmak için konumlandırılmış Amerika’nın araba. Roller  Goldfinger , orijinal  Altmış saniyede gitmiş  ve, tabii ki,  Bullitt  orijinal ‘Pony araba’ olarak konumunu pekiştirdi. Aslında, “Pony car” ibaresi Mustang’ın onuruna, uygun fiyat, arzu edilebilirlik ve sportif imajından söz ediyordu. Mustang gerçekten de kahramanın kahramanıydı.

O zamandan beri, yetiştirildi, küçüldü, sulandı ve tüketici talebine (ya da hükümet düzenlemelerine) uyacak şekilde tuzlandı. Yine de, sadelik, arkadan-sürüş ve küçük-para için-küçük paranın tarifi değişmedi. Aynı zamanda, ilk neslin temel olarak Amerikan havası olarak tanımlandığı küçük mesele de var. Şimdiye kadar herkes Mustang’ın arka kataloğundaki isabetler hakkında unutulmuş ve isabetlere odaklandı. Oh, ve Unutma ki, Stang, Ford’un T modelinden beri en çok satan arabası oldu. Ve eğer yanılıyorsak bizi düzelt, o zaman içinde bir veya ikiyi değiştirdi.

en çok satan ilginç arabalar 4
en çok satan ilginç arabalar

BMW 3 Serisi – 14 milyon

“Zorlu takip albümü” ifadesini hiç duydunuz mu? Eh, 2002 için bir halefi oluşturmak için BMW’nin elindeki görevi hayal edin. 2002, BMW’nin dev öldürücü salonların tedarikçisi olarak ününü güçlendirdi; şimdi, gerçek bir devin kendisi olarak, BMW’nin devam eden başarısı, 3 Serisi’nin selefi ve sportscar-selefi olarak utanç verici olmasını sağlamaya dayanıyordu. Ve başka bir yöne bakıyor olsaydınız, çivilemeyi yeniden tanımladılar. Örneğin, 2002 (ve 1602) 11 yıl sürdü; 3 Serisi, 1975’ten bu yana, henüz durma belirtisi göstermeyen güçlü bir şekilde çalışıyor. Her 3 jenerasyon bir spor salonunun mükemmelliği oldu (ve biz bunu sadece TG.com editörünün E36 328i Sport’a olan ilgisiyle değil), her üreticiyi ‘meydan okuyucu’ durumuna düşürüyoruz. Hayır, gerçekten – düşün. Her şey 3 Serisi bir rakip. Peki ya o ya da…

en çok satan ilginç arabalar 5
en çok satan ilginç arabalar

Porsche 911 – 1 milyon… bu. 

Hadi. Doğru olduğunu biliyorsun. Porsche’nin seminal spor arabasıyla ilgili olarak bin kez fışkırmamış olan hakkında ne söyleyebiliriz? Erm… bu günlerde ‘klasik’, ‘Porsche’ ve ‘911’ kelimelerinin hiçbir şeyin bu günlerde on beş milyon liraya değdiği gerçeğine ne dersiniz? Hayır, kapalıydı. Hm. Belki de tüm çağdaş spor otomobillerin ölçüldüğü ve ölçülmeye devam ettiği bir ölçüt mü? Hayır! Ne dersin, 1963’teki tanıtımından bu yana ‘günlük spor kıyafeti’ … Bu da değil. Ah, anladık. 

Porsche 911, her yerde her zaman eşit olmayan bir donukluğa ihtiyaç duyulduğuna, bir makinenin temel haklılığının yeniden üretilmesiyle seyreltilmediğine dair kanıt niteliğindedir. Porsche’nin bir milyondan fazla 911 sattığı gerçeği, 911’in ne olduğuna, ne işe yaradığını ve ne kadar iyi sayıldığına zarar vermek için hiçbir şey yapmıyor. Yani, bu – saygınlığı, sayılmaz – ve çoğu zaman anlaşılmaz – model listesinden ve giderek bunalmakta olan klasik otomobil pazarındaki açık saçma değerlerinden bağımsız olarak, 911 gerçekten çok özel.

en çok satan ilginç arabalar 6
en çok satan ilginç arabalar

Volkswagen Golf – 30 milyon

Aramızdaki Amerikalılara Golf ya da Tavşan, bu zor ikinci albümü kesinlikle Almanların bir başka örneği. Volkswagen, II. Dünya Savaşı’nın küllerinden, Beetle ve Kombi’nin sırtlarından yükseldikten sonra, Vee Dub, eski hava soğutmalı Beetle’yi emekliye ayıracağını ve zamanının ve daha fazlasının yerini almanın zamanının geldiğini biliyordu. . 

Ve BMW 3 Serisi’ni 2002’nin güçlü temelleri üzerine kurarken, Volkswagen yerden yere düştü ve sıfırdan başlayarak bir metafora işkence yaptı. Böylece, eski okul hava soğutmalı gitti ve enine monte, inline dört silindirli motorlar, su soğutma ve önden çekişli geldi. Ve bu süreçte, Renault 4’ün ortaya koyduğu gibi, aile hatchback’inin şablonunu mükemmelleştirdiler. Ve buradaki gizli olan budur – Volkswagen bir kapak inşa eden ilk şey değil, aynı zamanda sıcak bir kapaktı, ama onlar onları sersemletti Her ikisi de Golf neredeyse her soruna varsayılan cevap haline gelene kadar.

Arabaya mı ihtiyacınız var? 

Golf. Bir aile arabasına mı ihtiyacınız var? Beş kapılı Golf. Hızlı bir arabaya mı ihtiyacınız var? Golf GTI. Şimdiye kadar, Golf’ü neyin ilginç kılan şeyleri gerçekten çok  iyi kavradık. Ve Golf’ün gerçek başarısının gerçek sırrı yatıyor – kitlelere gerçek sürüş keyfi getirdi. Evet, bir Corolla her güvenilir, ahenkli ve makul fiyatlı, ama Golf size bir şey daha sunuyor: eğlenceli.

en çok satan ilginç arabalar 7
en çok satan ilginç arabalar

Alfa Romeo Alfasud – 1 milyon

Evet tamam. Şimdi her şeye kulak verin: Babanızdan miras kalsalar bile, ‘Sud’ hakkında sahip olduğunuz tüm espriler ve apokrifedik anektodlar, çünkü o zamanlar orada bulunacak kadar yaşlı değildiniz. Çok kötü hissetme; biz de değildik. Ama babalarımız bize Napoliten işgücünün diğer dünya seviyelerine dair hikayelerini anlattılar; Boyasız ve işlenmemiş arabaların dışına bırakılmış, öğelere maruz kalmış, daha sonra boya yaladı ve içten çürüyerek satıldı. 

Ve, hiperbol kenara, hepsi bu kadar doğru. Ancak Alfasud karşıtı istilacılar arasında göz ardı edilen hikaye, ‘Sud’ın ne kadar iyi olduğu. Bunun nedeni, Alfa’nın ‘Sud’la, kalplerimizde yumuşak bir noktaya dönüşen meraklı bir şekilde muhasebe karşıtı bir yoldan daha fazlasını yapmasıydı. Noktadaki durum: yaylı olmayan kütleyi azaltmak ve elleçlemeyi geliştirmek için dahili disk frenli ekonomik bir aile otomobili. ‘Sud ayrıca süper kaygan aerodinamik ve düşük ağırlık merkezi sağlayan bir boksör motoruna da sahipti. Ve, Alfa’nın küçük, ucuz, önden çekişli bir aile arabası olmasına rağmen, gelişmiş süspansiyon ve dört tekerden çekişli disk frenler, onu günün en tatlı taşıma araçlarından biri haline getirdi. 

Eski ‘Sud sahipleri hala ne kadar devrimci olduğunu, ne kadar elden ele aldıklarını ve ne kadar cömert davrandığını ve geri bildirim ve eğlencenin ne kadar cömert olduğunu hatırlarken puslu gözlü oluyorlar.

en çok satan ilginç arabalar 8
en çok satan ilginç arabalar

Cadillac De Ville – yaklaşık 4 milyon

‘Americana’ sizin için ne anlama geliyor? Eğer bizim bağcılığınız varsa, muhtemelen düşüneceksiniz, “Ah, o albümü hatırlıyorum.  Günün geri devasa oldu  . Hm, merak ediyorum, eğer hala yavrular hala etrafta… oh, iyi keder, aslında onlar. ”Ama, Dexter Holland’ın dikenli saçları ve merakla yüksek sesleri, modern nesil için Americana’yı yeniden tanımladıktan sonra, bu terim idealize edilmiş Amerikan kültürel kimliğine işaret ediyordu: beyaz çitli bir ev. Levi kotu. Yerel süt bar. Elmalı turta. 

Beyzbol. Coca Cola. Ve tabi ki, Cadillac. Evet, Caddy Amerikan idealini özetliyor, belki de Mustang’dan bile daha fazla. Şaşırtıcı bir iyimserlik duygusu var, Joe de Vivre ve hatta 1959 Cadillac De Ville hakkında kibir. Motor muazzamdı, çünkü benzin ucuzdu ve büyük yer değiştirme büyük güç anlamına geliyordu. De Ville yaklaşık altı metre uzunluğunda ve iki metreden fazla genişti, çünkü yollar büyük ve Amerikan çeliği sıkıntısı çekmiyordu, aksine…, kabaca tüm Yoo-rup. Aynı zamanda iki tondan fazla ağırlığındaydı, çünkü… iyi, bir ve iki sayıya dikkat edin, ve aynı zamanda lüks fren güçleri, direksiyon, koltuklar, pencereler ve kabaca diğer her şeyde en üst düzeyde spor yaptığı için. Ekonominin tavizsizliği söz konusuydu.

Bu, lüksün en Amerikalı tanımıyla ilgili olan şeydir. Bu dikkatli küfürden hiçbiri, diğerlerinin patlamasıyla ilgili hiçbir şeyden ibaret değil, sadece ‘hiçbir şeyin fazlalığı aşmayan’ bedensel tezahürü. Ve, bir Caddy De Ville’nin sunduğu bir tür largeyle karşılaştığı zaman, bu dilimden etkilenmemiş Americana’nın bir dilimini istememek zordur.Resim: Jonathan Stonehouse

en çok satan ilginç arabalar 9
en çok satan ilginç arabalar

Holden Commodore – 3 milyondan fazla

Holden Commodore kesinlikle ilginç bir araba olarak başlamadı. Ve şimdi, tüm Avustralyalıların yaklaşık yüzde 50’sinin nefretini kazanarak, şimdi derse devam edebiliriz. Eğer araca arka planda bakarsanız – orijinal Holden Commodore – bunun temelde Opel Senatörünün ve Opel Rekord’un bir mashup olduğunu fark edeceksiniz. Tam olarak nasıl başladığı. Daha sonra, eski öykü gittikçe, Opel’ı Avustralya’nın tersine test ederken, inanılmaz derecede sağlam manzara ile bileşen parçalarına indirgendi.

Holden, Holden, Tonka benzeri bir güç ve bir dizi rahatlıkla genişleyen motorları ekledi – bu aralığın en küçüğü, Avrupa’da sunulan her şeyden daha büyük olan 2.85 litre idi ve Holden Commodore doğdu. Tarifine rağmen – büyük, güler yüzlü motor ve arkadan çekişli – hala ilginç değildi  . Aslında, Commodore ilginçliğini Tom Walkinshaw’dan başkasına borçludur. Vauxhall VXR8 (nee: HSV GTS) gibi mücevherlerin yaratıcısı olan Holden Özel Araçları, Holden ve Tom Walkinshaw Yarışları arasında, Commodore yarışlarını global ölçekte ele almak için bir ortaklık olarak başladı. Ve tamam, Sierra Cosworth, Skyline GT-R veya BMW M3 gibi araçlarla karşılaştığımızda çok iyi değildi. Fakat Commodore yarışının “hafifletilen başarıları” nın mutlu bir yan ürünü, 1970’lerin Bathurst’ın etrafındaki arabaların satın alabileceğinizle aynı olduğu günlerde olduğu gibi, yoldan çıkma performansı olan Commodore’un fikriydi. yerel satıcınız.  

Ve belki de belgelenmiş tek damlama ekonomisi örneğinde, düzenli Commodorlar, büyük, dost canlısı V8 süpersoyonlarının performans bilgileri ve ruhuyla dolmaya başladı. Aslında, Avustralya yapımı Commodore’un son yıllarına kadar, 250 beygir gücünden az biriyle satın almak imkansızdı. Avustralyalıları Jason Donovan için affetmeniz yeterli. Neredeyse.

en çok satan ilginç arabalar 10
en çok satan ilginç arabalar

Ford Falcon – 3 milyondan fazla

Commodore’dan tersi rakamı olmadan bahsetmek zor. Ve Holden’ın çabası gibi, asla başlamak için hiç de ilginç değildi. Şimdi, Avustralya nüfusunun yüzde 100’ü şimdi öfke ile apopiktir, devam edelim.Commodore’a çok benzeyen Falcon, Avustralyalıların bir Amerikan markasını (ve bu durumda bir isim levhası) benimsemelerinin ürünüdür ve bununla birlikte tamamen rezervasyon dışı kalmıştır. Şimdi. Tam açıklama zamanı. Ben bir Avustralyalıyım ve ilk arabam Ford Falcon’du. Bu, bulduğum Grim Reaper’ı, Büyük Beyaz’daki düğünü sallayarak kısa bir süreliğine cezbedecek en komik yoldu. Söz konusu araba, bir temel model olan 1994 GLi, ilerlemiş olduğunuz şey değildi. 

Yaklaşık 210bhp ve 265lb ft için iyi bir 4.0-litre düz altı yukarı ön vardı, Bu açık bir fark, canlı arka aks ve altı inç genişliğinde lastikler için beş hızlı bir manuel ile kanalize edildi. Ve bu, kuru olsa bile (her şeyden önce Avustralya’dır), her köşesinden saçma sapan ve saçma sapan lastik dumanlarını kışkırtmak için tamamen mümkün olmuştur. Ve 18 yaşında bir çocuk olarak bunu her zaman yapmam gerektiğini hissettim.Ancak, günün soğuk ışığında (her şeyden önce Londra), gerçekten ilginç olmadığını itiraf etmeliyim; sevinç, karşılaştığınız her eski çürükte eğlenceli olan bir aptal gibi davranmaktan kaynaklandı.Yani, tıpkı Commodore gibi, Falcon’u ilginç kılan motor sporlarının potalarıydı. 1970’lerde, Ford, Holden ve Chrysler, kitaptaki her performans numarasına en üst seviye performans salonlarında atıyorlardı.

Niye ya? 

Elbette, Bathurst’ta kazanmak için Pazar günü kazanmanın pazartesi günü satış anlamına geldiği için. Yani, 1970’lerde 400bhp için iyi olan 5,8 litrelik bir V8 ile silahlandırıldı, hatırlayın – planlanan Falcon GTHO 160mph, dört kapılı bir salon aracıydı. Ama bir dizi doyum, her şeyin çok güçlü ve tehlikeli olduğuna ve ‘Supercar Scare’ denilen şeyin Avustralya’nın güç savaşlarına son vermesine karar verdi. Bunun yerine, Almanlar üç yıl sonra herhangi bir uygunsuz yaygara yapmadan yaptılar. Biz acı ya da başka bir şey değiliz.

Yine, bunun İngiltere’nin Ford’un RS2000 olduğu ve deplasmanının üçte biri ve en yüksek hız olan 108mph olduğu dönemin bu olduğunu hatırlayalım. Aynı zamanda, gerçek bir faşistin tam anlamıyla üretilmesinden önce inşa edilen birkaç GTHO Faz IV’ünün, 15 yıl sonra gelen (ve kamuoyunda kendi dışına çıkarılmış olan) Lotus Carlton’dan daha güçlü olduğunu da hatırlayalım. Ford’un büyük-güç mantralarına dönmesi yıllar sürdü, ama ne zaman yapıldıysa, aynı 4.0 litrelik düz altı düzlemde, yol kenarlarım gibi, 436bhp ve 425lb ft’lik turboşarjlı turboşarj vardı. Ah, yerel çocuk iyi yaptı.

en çok satan ilginç arabalar 11
en çok satan ilginç arabalar

Jaguar XJ – 900.000

ya da öylesinePekala, büyük Jag’ların  neredeyse 1 milyonluk satışlarını neredeyse tamamlamaması için uzun ve uzun bir zaman geçirdiğini kabul edeceğiz  . Aynı zamanda, Toyota Corolla (ah, onsuz büyük bir liste nedir?) 45 milyon satışa ulaştı. Aslında, Toyota bir yıl içinde daha fazla Corollas satar. Jaguar 50’yi değiştirmeyi başarmıştır. Ancak, bu durum zaten yeterince açık olmadığı takdirde, popülerlik liyakat ile eşdeğer değildir. Ayrıca bakınız: Jedward. Her neyse, Jag’a geri dön. XJ, şoförü hakkında bir şey söyleyen bir otomobil. Ancak, diğer birçok otomobilden farklı olarak, her seferinde farklı bir şey söylüyor. Meraklı? Üç basit örnekle açıklayalım.Altın XJ40 mı? En yüksek mertebeden bir değişiklik.Bir jet-siyah 4,2 litrelik süper şarjlı XJR? Gerçek hayat Brick Top olduğuna inanan biri. Muhtemelen oldukları için. 59 plakalı dizel? Seni muhtemelen havaalanına götürüyor.Ve XJ’in inanılmaz derecede kişisel – ve yakışıklı – doğası, onu eşit derecede yetenekli, fakat bir şekilde doğal olarak daha az sevimli, lüks otomobiller arasında birleştiriyor.

en çok satan ilginç arabalar 12
en çok satan ilginç arabalar

Land Rover / LR Defans – 2 milyondan fazla

Caddy savaş sonrası Americana’yı tanımlarsa, Landy savaş sonrası İngiltere’yi tanımlar. 

Hala II. Dünya Savaşı’ndan sonra ekonomik ve maddi imtiyazlar tarafından zincirlenerek, yaptığımız her şeyin kaynakları ile ekonomik olması ve her şeyi ele almak için inşa edilmesi gerekiyordu. Ve bu da oldukça eski İngiliz zekasıydı.Kentsel ortamda, Mini’yi doğurdu; Kırsal bölgede, Land Rover doğdu. Şimdi, eğer öykülere inanıyorsanız, Land Rover’ın sadece birkaç yıl boyunca üretimde olduğu, Rover’ın ayağa kalkmasına ve gerçek  otomobil yapma işine geri dönmesine yardımcı olması gerekiyordu  .Plan bu olsaydı, onlara sadık kalmamalarına sevindiklerine sevindik.

Bildiğimiz gibi Land Rover, bu basit, kullanışlı, pratik ve tamamen rakipsiz makinenin mirası üzerine inşa edilmiştir. Bu günlerde Land Rover, high-end şoförlerden Gymkhana annelerine, rap telifçisinden asıl lisansa kadar herkes için varsayılan seçimdir. Ama biz iyi zaman aralığında Range Rover olan olguya gideceğiz. Knightsbridge seçkinleri için bir şehir koşusu olarak nihai kaderi olmasa da, Land Rover kararlı bir şekilde odaklanmış durumda. Ve bu, karakterinin kalbidir – tarımsal amacı, form üzerindeki işlev seçimi veya zamanla hareket etmeyi kararlı bir şekilde reddetmesi için hiç bir özür ifade etmez. Ve sen ne biliyorsun? Zamanlar buna uyacak şekilde taşındı. Şimdi, belki de her zamankinden daha fazla, Landy’yi seviyoruz.


en çok satan ilginç arabalar 13
en çok satan ilginç arabalar

Saab 900 – 900.000

Saab’ı hala özlüyoruz. Evet, reklamın gülünç olduğunu biliyoruz, sürücülerin görüntüsü diş hekimleri ve mimarlardı ve şirket finansal yıkıma uğradı, ama Saab’ın işleri hakkında çok özel bir şey vardı.Ve orijinal 900’ü tanımlamak zordur – son doğru Saab, GM’in kancalarını 1980’lerin sonuna doğru çekmeden önce – benzersiz olandan başka bir şey olarak. Devam et – bir çatlak ver. Şekillendirme? Eşsiz – sadece bu saran ön cama bakın. İnşaat? Benzersiz – ve ünlü – zor. Mühendislik? Çift salıncaklı ordunun askıya aldığı bir ön transaksa bağlı 45º’lik bir motor nasıl? Lüks alanda, bu kesinlikle eşsizdi. Motorlar? Belki de bizi oraya götürdünüz – benzersiz değil, ama 1970’li yıllarda enjekte edilen ve turboşarj edilen yakıt, iş bitene kadar. Ayrıca Saab’ın kendi 99’u, ilk turbocharging çılgınlığı yarattı, bu yüzden bir tane de Saab’a kadar tebeşir olsun. Eşsiz olmak, mutlaka ilginç olmak anlamına gelmez – örneğin, benzersiz derecede sıkıcı olabilirsiniz – ama Saab’ın tasarım ve prensipleri, 900’ün benzersiz ve benzersiz olarak ilginç bir otomobil olduğunu gösterir.

en çok satan ilginç arabalar 14
en çok satan ilginç arabalar

Mazda MX-5 – 1 milyondan fazla

Eğer sizden küçük, basit, makul fiyatlı, hafif, arkadan çekişli bir spor araba adını vermemiz istendiysek, Mazda MX-5’e varmak ne kadar sürer? Umarım çok uzun değil, çünkü bu çok değişken bir parametre kümesi. İlk önce almayı düşündüğünüzü, GT86 / BRZ ikizlerinden hemen sonra aldığınızı veya doğrudan yesteryear’a döneceğinizi ve TR6 veya MGB gibi bir şeyle geri döneceğinizi tahmin ediyoruz.

Ancak seleflerinin ya da rakiplerinin hiçbiri, MX-5’in başarısından hiç zevk almamıştı – bir milyondan fazla şey, 1989’daki ilk çıkışından bu yana mutlu sahiplerinin hayatlarını aydınlığa kavuşturdu . Bu, Wonderwall’dan daha fazla zamana  kapıldığı gibi, Japon odak ve detaylara dikkat ile parlak İngiliz küçük spor araba paketi evliliği. Sonuç? Yıl, üretim veya motor seçiminden bağımsız olarak, saf parlaklığın tezahürü. Tamam, bunun parçalarını hala doldurabilirsiniz – örneğin Mazda otomatik vites kutusu önerdi – ama otomatik bir MX-5 bile tamamen mahvolmadı. Uzun ömrü boyunca, en basit tarifin en büyük zevkini üretmek için hiçbir zaman patolojik olarak tasarlanmamış bir şey olmamıştır. Bir Mazda’nın sadece yaşayan efsane statüsünü daha da arttırmasını bekleyeceğinizden de çıkılmaz bir şey. Ve, bu zaten yeterince açık değilse, biz onu seviyoruz.

en çok satan ilginç arabalar 15
en çok satan ilginç arabalar

Mazda RX-7 – 811.000

Biraz daha fazla açıklama zamanı – burada resmediğimiz araba, FD, sadece seleflerinin bir kısmını sattı. Evet, RX-7’lerin en iyisi de en az popüler olanıydı ve daha önce gelen FB ve FC’nin 743.000’ine nispeten 68.000’lük bir değer satıyordu. Bu, RX isminin (RX-8 dahil) zirvesini tartışmasız bir şekilde temsil eden FD’ye rağmen FD, iyi bir gaz tepkisi ve bir diğeri de büyük güç için sıralı ikiz turboşarjlı spor yaptı – bu, 1,3 litrelik rotatif motorun garip bir tork eğrisine sahip olduğu anlamına geliyordu, fakat aynı zamanda 8,000 devir / dakika’ya ve 274bhp’ye kadar çıkabiliyordu. oradaki yol. 

Tamam, İngiltere’ye özgü olanlar 7,000rpm ve 237bhp ile yapmak zorunda kaldılar ve 13B motorunu ‘etli tork’, ya da keskin dümenciler ne derse desinler, ama hiçbir zaman bir arabaya çalışmak zorunda olmaktan mutluluk duyacaksınız. Son derece teknik, son derece güçlü bir doğa, RX-7’nin çağdaş rakiplerinden daha fazla, ‘… ilgili müdahaleyi’ gerektirdiği anlamına gelse bile, ondan en iyi şekilde yararlanın. Rotor contaları, tüm rotary motorların Aşil topuğu, ‘ne zaman’ olmasa da, endişe verici bir düzenlilik ile yeniden yapılanmaları gerektirmez. Evet, en son, en nadir olanı yakalıyoruz, ama formül RX-7’nin her nesline çok benziyor: ilginç döner motor, arkadan tahrik ve harika dinamikler. Elbette, ikinci-gen spor otomobilinden daha fazla GT idi, ama temel formül hala çılgınca servetin sapanlarına ve oklarına acı çekmek için yeterince cesur olan herkes için var – bu durumda motor-out yeniden doğuyor.

en çok satan ilginç arabalar 16
en çok satan ilginç arabalar

VW Tip 2 – 12 milyon

Çabuk – en az ilginç araba şekli nedir? SUV? Karşıdan karşıya geçmek? Hayır! Kapat, ama puro yok. Alçakgönüllülük – ve Tanrı tarafından, mütevazi mi – insanlar hareket eden belki de en az ilginç vücut şeklidir. Geçişçiler o tacı çalmak için fiziksel olarak mümkün olan her şeyi yapmıyorlar; Bu, taşımacılıkta, seçilen bir aracın daha fazla yolcu alabileceğini kabul eden ters bir oranın daha az ilgi çekici olduğu anlamına geliyor. Konuşma konusu olan mesele? Otobus. Yeni bir otobüsün ne kadar iyi tasarlanmış veya teknik açıdan mükemmel olduğuna bakılmaksızın, yine de gerçekten garip olanı bu kadar ilginç bulduğumuz bir keyif süngeri.

 Ama motorsiklet mi? Çok ilginç. BAC Mono mu? Sinirsizce ilginç. Crossovers’lar, bu yüzden de, bizim entrailsimizi söylese de, MPV’lerin en iyisinden bile daha ilginçtir – hatta Nineties Toyota Previa, orta motorlu düzeni ve ön monteli alternatör, hidrolik direksiyon pompası ve diğer yardımcılar için izin veren ‘Ek Aksesuar Tahrik Sistemi’ ile bir geçişten daha az ilgi çekicidir. Ikna? Şey, yutması acı bir hapdır. Fakat otomobil üreticileri yeni, teknolojik olarak gelişmiş insanlara daha önce görülmemiş bir oranda başlıyorlar, değil mi?Bununla birlikte, Tip 2, bir şekilde her şeyi kapsayan bu maddeden bir şekilde bağışıktır.

en çok satan ilginç arabalar 17
en çok satan ilginç arabalar

Honda Süper Cub – 100 milyon

“Bir Honda’daki en iyi insanlarla tanışıyorsunuz.” Bu Honda’nın çok küçük motosikletlerini tanıtmak için kullandığı reklam sloganı. Ve Honda’nın 100 milyondan fazla eşya sattığı göz önüne alındığında, “Honda’da başka bir Honda sahibi ile tanışmak neredeyse istatistiksel olarak garanti ediliyor” gibi görünüyor. Evet, aynı yüzüğe sahip değil. Biliyoruz.Yani, merak ediyor olabilirsiniz, küçücük bir banliyö scooterını bu kadar ilginç yapar mı? New York Times’ın “Dünya Savaşı’nın kalıntılarından dünyanın en büyük ve en yenilikçi otomobil şirketlerinden birini inşa ettiği” haberine göre, Soichiro Honda tarafından tasarlandı. Aynı zamanda kendi hükümetine açıkça karşı çıkan bir huzursuzluktu. 

Uzun lafın kısası: Bisikletten başka bir şey yapmamasını istediler ve Japonya için az sayıda otomobil üreticisi (çoğu Toyota) vardı. Bay Honda buna katılmadı ve hikayenin geri kalanını doldurabilirsiniz. Peki ya Super Cub? Eh, bu çok daha basit – motosikletler eğlencelidir. Saçında rüzgar eğlencelidir. Geniş açılı gaza gitmek ve hız sınırlarını zorlama / ses bariyerleri / önemli kemikler olmak eğlencelidir. Fakat ‘uygun’ motorsikletler, onlar hakkında tehlikeli bir havaya sahip olurlar, karanlık bir çağrışım size, binici, hain eylemlere kalmışlardır. Ve bu temelde Harley-Davidson’un tüm satış stratejisi olsa da, herkes her seferinde bu ittifakları istemiyor. Ve bu yüzden “Honda’daki en güzel insanlara” geri dönüyoruz. Süper Küp, onunla birlikte gelen bagajı olmayan, motosiklet eğlencesiydi. Eğlenceli, gerçekten demokratikleşti. Evet, o da araba değil. Farkettik. Dürüst.

en çok satan ilginç arabalar 18
en çok satan ilginç arabalar

BMW Neu Klasse – 1,2 milyon

Özellikle bu günlerde, BMW’nin bir zamanlar kanıtlayacak bir şeyi olduğunu hatırlamak zor. BMW’yi şişmanlığın ardında takip etmek daha da zor ve onlardan hala parayı yumruk olarak kaybetmeyi düşünmek daha da zor. Ancak, bu kadar neşeli olan ‘Neu Klasse’, BMW’yi aldata kurtunu tek bir sıçrayışla takip eden hasta bir yavrudan aldı. Artık antika metali artık değil, rekabeti yabani otların içine fırlattı ve Mercedes’i eski-çamurlu-duddy durumuna getirdi. Evet, gerçekten o kadar büyüktü. Bu çığır açmanın büyük kısmı, daha kısa, sportif 1602 ve 2002’ler sayesinde oldu, ancak tüm Neu Klasse’nin gelişmiş temelleri BMW’yi canlandırdı ve onu bildiğimiz ve sevdiğimiz güç merkezine dönüştürdü, bir üretici performans ve ileri teknoloji ile eşanlamlıydı. Öyleyse, büyüklerine ve hepsine saygı duy.

en çok satan ilginç arabalar 19
en çok satan ilginç arabalar

Fiat 124 – 20 milyon

Evet, buna inanabiliyorsan – 20 milyon 124s. Ama bu Fiat, her şeyden önce, İtalya’nın muzaffer teknolojik devriminin bel kemiği haline gelen bir şirket – ve belki de ülkenin kendisi tartışabilir. Eski dediği gibi – “Fiat titriyor, İtalya titriyor”.Ancak, ilginçlik açısından, 124 hakkında en önemli şey, olması gerekenden daha fazla araba olmasıydı. Evet, Fiat’ın daha fazla araba satmak için bu farklılığı yarattığını ve bunun kesinlikle işe yaradığını iddia edebilirsiniz – bu senaryoda kaybedenler yoktu. Ücretsiz revers, mutlu, rorty motorlar, gelişmiş süspansiyon ve frenler (zaman için çocuklar) elde ettik ve Fiat 20 milyonu satmaya başladı. Ve bazı komünistlerle yaklaşık 14 milyon daha fazla 124 temelli Ladas’dan kâr elde etmek için bir anlaşma yap. Ve sonra orijinal 124 Örümcek’in küçük meselesi var. Hâlâ, titreyen aşklarımız.

en çok satan ilginç arabalar 20
en çok satan ilginç arabalar

Range Rover – 1 milyondan fazla

Rover. Onları Hatırla? Hayır, Land Rover, imkansız bir şekilde SUV’lerin tedarikçisi değil, eski Rover. Senin nan ya da belki senin yaşlı komşun, araba sürdü. 1998 yılında.Orijinal Land Rover, markanın durdurulamaz bir off-road çalışanı olarak ününü taklit ederse, Range Rover yeni bir orijinali – orijinal lüks off-roader’ı çimentoladı. İyi donanımlı bir salonun tüm konforları, nehirleri tırmanma ve dağların üzerinden tırmanma kabiliyeti ile birleştirilmiştir. Unutmayalım ki Range Rover, on yıllardır lüks SUV-crossover çılgınlığı, motorlu arazideki hemen hemen her şeyi geride bırakmıştı. Evet, nispeten spartalı bir şartname ile başladı, ama araba içi lüksün tanımı geliştikçe, Range Rover da oldu. Darplı bireyler şimdi S-Classes ile şeyleri çaprazlar. Yeterince söylendi.

en çok satan ilginç arabalar 21
en çok satan ilginç arabalar

Fiat 500 Nuova – 4 milyondan fazla

Karışımda bir  yere Cinquecento’dan bahsetmeden en çok satan ilginç arabaların bir listesini yapmak neredeyse imkansız  . Evet, 124 çok daha büyük sayılarda satıldı – ve çok daha gelişmişti – ama 500 belki de şimdiye kadar kaydedilen sinerjinin en iyi örneğidir. Öyleyse, aşırı huylu ve yetersiz pazarlama türleri tarafından aşırıya kaçan bir bülten dışında sinerji nedir? Bu, parçalarının toplamından daha fazlası olan bir şeyin teorisi.

 Örneğin, modern bir Audi  tam olarak  parçalarının toplamıdır – iyi çünkü parçalar iyi. Bu, parçalarının toplamından daha az olan yeni RS5’i içermez. Ama ne  olduğundan daha fazlasını çıkarmaktan ne haber  ?Üç metrelik bile değildi ve motoru, arabanın adlandırıldığı 500cc motorun altına düştü. Çatı yarım kumaştı; çünkü yumuşak bir tepeye sahip olmak eğlenceli olurdu, ama çelik pahalı ve kısa bir arz nedeniyle. Tüm araç boyunca, Fiat mühendisleri ve tasarımcıları, daha azıyla daha fazlasını yapmanın yollarını bulurken, yine de tüm alüminyum motorlar ve bağımsız süspansiyon gibi tekniklerle tekneyi itti. Ve, ister varsayılan olarak ister tasarım olsun, sonuç neşeli bir şey değildi.

en çok satan ilginç arabalar 22
en çok satan ilginç arabalar

Toyota Celica – 4 milyondan fazla

İlk olarak yoldan bir şey çıkaralım: Toyota Supra’nın sahip olduğumuz tek nedeni, Toyota Celica’nın başarısıydı. Öyleyse bu zaten için minnettar olmak için gerçekten yeterli. Doğru, bu yoldan, Celica’yı ilginç kılan şeylerle devam edebiliriz.İlk Celica, aslında Toyota’nın Ford Mustang’e olan tepkisi idi, ki bu da bizden bahsetmiş olabileceğimiz gibi, bir başarının sıkıntısı değildi. Yani, stil en az söylemek için oldukça türevliydi, ama motorlar Yank tankındaki büyük bruisers ile karşılaştırıldığında çok daha ekonomik boyutlardaydı. 

Demek istediğimiz, bunların hepsi küçük dört silindirliydi, Celica’nın ölümüne kadar devam eden bir eğilim.Bu fiyat ve performans anlamına geliyordu, düzenli halkın ulaştığı bir yerdeydi. GT86 şimdi olduğu gibi – ve MX-5 piyasaya sürüldüğünden beri – insanlar için bir spor otomobildi. Demokratik performans. Yıkıcı harcama olmadan eğlenceli. Ve bu bizim kitaplarımızda A-OK yapan şey. Tabii ki, ön-sürücü geçişi bizim ofisimizde (yani temelde herkes) abartılı meraklıları ile lehine bir şey yok, ama tüm-tekerlekten çekiş, turbo GT-Fours belki de Japon performans silliness en unutulmuş bir mücevher vardır. Tüm Nineties Japon performans arabalarında olduğu gibi, biraz ayarlama ve kayma ile bulunacak çok şey var. Ne kadar istiyorsun? Eh, kolay bir 350bhp ve 350lb ft, rally -red dört tekerlekten çekiş sistemi üzerinden kanalize masanın üzerinde. Ya da yeterince yalnız bırakırsan 250bhp. Ama bahse girmene gerek yok.

en çok satan ilginç arabalar 23
en çok satan ilginç arabalar

Mini (orijinali) – 5 milyondan fazla

Bu listeyi orijinal Mini olan İngiliz kurumundan başka bir şeyle imzalayacağımızı mı düşündün? Olası olmayan.Mini, anlayabildiğimiz kadarıyla, İngiliz kibirliğinden doğmuştu. Şimdi, bu konuda bize katilin – BMC’nin başkanı, küçük Avrupalı ​​arabaların İngiltere’ye girmesinden nefret etti ve İngiltere’nin daha iyi yapabileceğine karar verdi.Bu nedenle, İngiliz metropolüne sahip yeni bir şehir arabası için bir dizi parametreyi ortaya koydu.

Bu, Londra metropol sokakları ve şeritleri için mükemmel olacak ve havaya fırlatan yakıt maliyetlerinden muaf olacaktı. Ve zaten bildiğiniz gibi, bir bar buzdolabının dış boyutlarını hala korurken, dörde oturmak zorunda kaldı. Bu nedenle Mini, yağını dişli kutusuyla (modern motosikletler gibi) ve önden çekişli (o sırada göreceli bir yenilik) ve yayların aksine küçük kauçuk konileriyle paylaşan, enine bir şekilde monte edilmiş bir motora sahipti. Bu, tekerleği aracın köşelerine yerleştirmekle birlikte, Mini’yi ünlü go-kart işlemcisine vermek için bir araya getirdi – altmış bir yıl boyunca pazarlama ekibi tarafından sömürülen bir özellik.

Bu, tıpkı Fiat 500 gibi, daha azıyla daha fazlasını yapmanın ve  ortaya koyduğundan daha fazlasını elde etmenin bir başka mükemmel örneğiydi  . Ve tıpkı 500’deki gibi, kültürel bir simge ve ülkesinin tasarım ve mühendisliğinin bir paragonu haline geldi. nous. Oh, ve inanılmaz eğlenceli olduğunu söylemiş miydik?

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE