Doğru yiyecekleri yiyerek cildinizi değiştirebilirsiniz.  

Doğru yiyecekleri yiyerek cildinizi değiştirebilirsiniz.    1

Dogru-yiyecekleri-yiyerek-cildinizi-degiştirebilirsiniz.

Doğru yiyecekleri yiyerek cildinizi değiştirebilirsiniz.

Parlayan iyi görünümlerden kim istemiyor? Sarah Berry uzmanlara cildiniz için sihirli çalışmak için en iyi gıdaları sorar.

Elbette cildiniz için en iyi besin sadece yiyecek, doğru … taze yiyecekler mi?

Evet, naturopath Lisa Guy diyor, ancak bazı yiyeceklerin cildinizi lekeli ve kusurlu olanlardan güzel ve kusursuz hale getiren özel büyü güçleri var. Bunu bilen biri Cameron Diaz, fast food kökenli sivilceden sağlıklı bir diyet savunucusuna akne soktu.

Bodhi Organics’in kurucusu olan Guy, bunu tam olarak söylemiyor.

Dediği şey şu: “Sağlıklı ciltleri geliştirmek için sağlıklı, doğal gıdalar rol oynarken, omega-3 yağları, vitaminler C, E ve A, sülfür gibi önemli cilt besleyici besin maddeleri içeren belirli gıdalar var. ve cildinizin sağlığını iyileştirmek ve erken yaşlanmayı azaltmak için onları iyi bir seçim yapan antioksidanlar. ”

Diaz bir yana, bu sadece bir mesele değil: harika genleriniz varsa, istediğiniz her şeyi yiyebilir ve geri kalanımız doldurulur? “Genetik tabii ki rol oynamaktadır,” diyor Guy itiraf ediyor.

Ve cilt bakımı? “Cildimize koyduğumuz şey de önemlidir,” diyor. “Sabunlar ve yıkamalar cildin pH yüzdesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve cildin pH’sını artırmak onu daha alkalik hale getirir ve bu nedenle akne dahil cilt tahrişine ve enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olur.”

Ancak, “İyi, sağlıklı, besleyici zengin bir diyet yemek iyi sağlık ve parlak, genç görünümlü cilt teşvik etmek için çok önemlidir” diye ekliyor.

Bu, hepimiz için bir umut anlamına gelir.

Cameron Diaz’ın diyetlerine ve cildimize en iyi gıdalar hakkında farklı alanlarda uzmanlardan bazılarına sordum. İşte söyleyecekleri şey bu (ve hepsinin iç karartıcı derecede güzel ciltleri var).

Papatya çayı

Beslenme uzmanı, yiyecek maddeleri pişiren ve anne olan Jacqueline Alwill, en üstteki tercihi ile beni çok hızlı bir şekilde attı, çünkü sadece papatya çayı seçen sağlık özellikleri değil.

Alwill, “Sakinleştirici, nemlendirici özellikleri sadece cildin yanı sıra vücudun uykusunu rahatlatmaya yardımcı olan gece zaman ritüelinin bir parçası” diyor Alwill. “Ve iyi geceler dinlenme parlayan cildin en iyi yolu.

“Akşam yemeğinden sonra fazladan bir şeye ihtiyacım olursa, ya bir papatya papatya çayı hazırlayacağım, ya da bir gece önce bir tencerede bir miktar kalmışsa, onu badem yağı, çilek – bir kirazla karıştıracağım güzellik uykusunu uyarmaya yardımcı olmak için büyük melatonin kaynağı – ve vanilya. ”

Yeşil çay

Kısa sürede katı yenilebilir şeylere kavuşacağız, ancak önce başka bir içeceğin övgüsünü söyleyelim. Lisa Guy hile yapacağını biliyor ancak “polifenoller açısından zengin, özellikle de EGCG” ünvanına sahip olduğu için bir numaralı cilt “yemek” olarak yeşil çay seçiyor.

EGCG, yeşil çayda en güçlü antioksidan olan epigallocatechin gallate’in kısaltmasıdır. EGCG, bol miktarda sağlığa ilaveten, serbest radikallerle mücadelede yardımcı olur ve bu da cildin erken yaşlanmasına karşı koymaya yardımcı olur. “Ayrıca cildin kollajen ve elastinin parçalanmasını yavaşlatıyor ve bu da gençleşiyor” dedi.

Naturopath ve “herb nerd” Reece Carter, aynı zamanda içeriden dışarıya yararları için değil, içerdiği polifenollerin antibakteriyel özelliklere sahip olması nedeniyle yeşil çay için büyük bir hayranıdır. Yani, çayın soğumasına izin verirseniz, lekelere bulaştırmak ve cildinizi harici olarak temizlemek için pamuk çubuk kullanabilirsiniz.

Yağlı balık

Somon, alabalık, ton balığı – konuştuğum uzmanların hepsi yağlı, yağlı balıklar ve en iyi üç güzellikteki gıdalar arasında somon falan hakkında fanatik (orkinos haftada iki kereden fazla yenilmemelidir).

Doğal patates ve bitkisel patates Anthia Koullouros, “Vahşi somon omega-3’ün ve anti-inflamatuvarların zengin bir kaynağı ve cildi rahatlatıyor” diyor. “Haftanın birinde tadını çıkarıyorum.”

Cildi yumuşak ve esnek tutmak için iyi seviyelerde omega-3s gerekir. Bunun nedeni, omega-3’lerin hücre zarının bir bölümünü oluşturmasıdır, diyor Carter:

“Ayrıca genel olarak kızarma azalır.”

Alwill, “Bu yağlı balıklar çinko açısından zengin, cildi tahrip eden ve yağ bezlerinin normal fonksiyonlarını koruyanlar da dahil olmak üzere yüzlerce biyokimyasal yolun vazgeçilmez bir madeni.” Dedi.

Brezilya fındığı

Daha az şey, dışardan güzelleşmeye geldiğinde değil aynı zamanda dahili olarak da çalışır – en azından alçak gönüllü Brezilya somunu ile.

Carter, “Selenyum seviyesini yükseltmek için vücuda bir antioksidan glutatyon üretmesine yardımcı olmak için günde iki veya üç güne ihtiyacınız var” dedi. Brezilya fıstığının bol miktarda çinkosu var, bu da genel cilt sağlığı için ve yaraları iyileştirmek için iyi. ”

Et suyu ve jelatin

Koullouros’a göre, aralarında olduğum vejetaryenler, kendim de dahil, cildim için hayatı zorlaştırıyor. “Sığır jelatin, sağlıklı görünümlü ciltler için önem taşıyan amino asitler, glisin ve prolin tedarik eden kolajen bakımından zengindir.Kemik sosları da kolajen bakımından zengindir, ben de her gün suyu içiyorum.”

Alwill de öyle. “Çorba, hisse senedi demenin süslü bir yoludur ve tavuk çorbası uzun süredir pek çok rahatsızlığın tedavisi olarak görülmüştür” diye açıklıyor.

“Ama onu cilt için seviyorum, çünkü tavuk kemiklerinin yavaş yavaş pişirilmesi kollajeni suya bırakıyor ve bu kollajen vücudumuzdaki mağazaları arttırarak cildi hücrelere besliyor ve cazibesini hepimize canlandırdığı cazibe katıyor” dedi.

İnsanlara neden enjekte ettiğini açıklayan şey bu. Ama yo, bunun yerine yemek deneyin!

Karpuzu ve nar

Her ikisi de, bir antioksidan açısından gerçekten çok yüksektir; uzmanlar telaffuz etmede güçlük çekerler: Antosiyanin, narların ve çok sayıda meyvelerin derin kırmızı rengini de üretir. Guy, “Cildi serbest radikal hasardan korumaya yardımcı oluyor” dedi. “Ve C vitamini cildin içindeki kollajeni yükseltir.”

Carter, her çeşit meyveyi önerir ve aynı zamanda C vitamini ve antioksidanların kombinasyonunu sever. “İkili puştunuz olsun,” diyor.

Zeytin yağı

Alwill eşyalarla doludur. Neredeyse. “Burada yalan söylemeyeceğim, sık sık yemeğime koyduğum zeytinyağını cildime de koyuyorum” diyor. “Zeytinyağındaki E vitamini, kuru veya hasar görmüş cildin onarılmasını, yutulduğunda veya topikal olarak uygulanmasını destekler, ayrıca lezzetlidir, bu da bir bonus” dedi.

O, dolaylı bir fayda, zeytinyağı (yalnızca tam sağlık faydaları istiyorsanız ekstra bakire) gibi sağlıklı yağların kan-glikoz düzeylerini dengelemesine yardım ettiğini ekliyor.

Bunun cilt ile ne ilgisi var? “Bu, cilt için zararlı olabilecek yemekler arasında şeker bakımından zengin ve karbonhidrat bakımından zengin atıştırmalıklara ulaşmamamız anlamına geliyor.”

Brassica sebzeleri

Hardal ailesinden brassica’lara turp, şalgam, domuz, karnabahar, brokoli, brüksel lahanası ve lahana dahildir. Oh, ve cildimiz için harika olan bu yenilikçi içerik, damak zevkimiz değilse, lahana. Şaşkınlığımız, pürüzsüzlüğümüzden akşam yemeği kaselerimize kadar her şeyin içinde her yerde bulunmuştur.

Guy, “Brassicas, kolajeni üretmek için gerçekten önemli olan sülfür içerir, bu da sesi ve yapıyı kolaylaştırır” diyen Guy, bu sebzelerin fermente edilmesiyle – kim chi ve havuç rutubeti düşünün – bu etkiyi turbo şarj etmeye yardımcı olduğunu belirtti.

Bahçe bitleri

Mikro otlar ve çiçekler gıda sahnemizde sadece bir eğilim değil, cilt sahnemizde bir trend. Bahçeden çiçekler ve otlar toplayıp onları tabaklarınıza ekliyorsanız, Instagram beslemenizdeki gıdaları güzelleştirebilir (cildin hava ile fırçalanması uygulamalarıyla birlikte bunların hepsi doğru!) Hem de cildiniz .

Koullouros, “Maydanoz, kişniş, fesleğen, nane, kekik ve ada gibi organik şifalı otlar geleneksel olarak klorofil, beta-karoten ve minerallerin zengin kaynakları olduklarından ve antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahip olduklarından” sözlerine devam ediyor. “Onlar cilt sağlığı için mükemmel, günde iki kez bir avuç yemek kullanıyorum.”

Carter, yeni topladığınız marigoldların veya biraz daha belirsiz dulavratotu kökünün lezzetli, cilt dostu bir çay yapabileceğini de ekliyor. “Derinin hemen altındaki lenf sistemi ve dolaşımı artırmak harika” dedi.

Havuçlar

İki şey, lütfen uzmanların yiyecek seçenekleriyle ilgili beni mutlu et. Birincisi, çoğunlukla, telaffuz edebileceğimiz isimlerle sıradan gıdalar olduklarını söylüyor (Naturopatik tek yapım şovu, Himalayalardan egzotik kökler veya çeşitli marine plazması türleri içeren bir gösteri yarı yarıya bekliyorduk). Ve ikincisi, ekonomik ve kolay erişilebilir olduklarıdır.

Bu, Guy’un en sevdiği deri gıdalardan biri olan mütevazi havuç ile özetlenebilir. “Havuçlar beta-karotende yüksektir, bu da A vitaminine dönüşür” diye açıklıyor

A vitamini cildin “superfood” dır; kızarıklık görünümünü azaltmak ve yaraların iyileşme hızını arttırmak için kan akışını normale döndürürken kollajen ve elastinin uyarılmasını sağlar.

Ancak havuç üzerinde muz yemeyin: Günde iki kere cildinize fayda sağlamak için yeterlidir ve fazla yemek çok cildiniz üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. “Ben turuncu bazı müşterim oldu,” diyor Guy itiraf ediyor.

Sarah Berry

  • Sarah Berry

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE