Bosnalı Savaş Suçlusu , Mahkeme de zehir içiyor.

Bosnalı Savaş Suçlusu , Mahkeme de zehir içiyor.

2013’te altı eski Bosnalı Hırvat yetkiliye, 1990’lı yılların başında Hırvat-Boşnak Savaşı sırasında yaşanan tecavüz ve cinayet dahil olmak üzere Bosnalı Müslümanlara karşı savaş suçlarından hüküm giyildikten sonra hapis cezası verildi.

Hırvatistan’ın eski savunma bakanı ve Hırvat Savunma Konseyi komutanı Slobodan Praljak, Hırvat Savunma Konseyi ordusu için silah ve mühimmatın güvenliğini sağladı. 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkûm edilen altı savaş suçlusu için 29 Kasım’da yapılan itiraz duruşmasında Praljak, Hollanda’daki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinde (General Ceza Mahkemesi) önündeydi. Hâkim cezasını onadığında, 72 yaşındaki küçük adam içime sızmış küçük bir flakon çıkardı ve içinde içilen sıvı zehirli olduğunu belirtti.

Bağırdığında savaş suçlusu değildi ve kararı reddettiğini belirten Praljak tanımlanamayan sıvıyı yuttu. Aşağıdaki mahkeme salon görüntülerini izleyin.

bosna kasabı

Bosna Kasabı

Hakim duruşmaları derhal askıya aldı; makamlar mahkeme salonunu bir suç mahzeni ilan etti. Praljak ambulans tarafından Lahey ‘deki bir hastaneye kaldırılmış ancak kısa bir süre sonra öldü.

( Huffington Post ve CNN aracılığıyla )

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE