Bakara Suresi Faziletleri Nelerdir ?

bakara suresinin faziletleri

Toplamda 256 ayetten meydana gelen ve 50 sayfalık bir alan kaplaması sayesinde Kur’an-ı Kerim’de yer alan en uzun surelerden biri olanBakara suresi faziletleri Bakara suresi, gerek dünya hayatı açısından ve gerekse de sonsuz ahiret hayatı açısından birçok faziletlerinin ve sırlarının bulunduğu ve bu vesile ile, peygamber efendimiz tarafından ashabıne ve ümmetine okunması tavsiye edildiği Bakara suresi, bu vesile ile günlük olarak en azından 1 defa olmak kaydıyla okunması durumunda, inşallah okuyan kimsenin yüce Allah tarafından pekçok lütuf ve ikramlara nail olmasına vesile olmaktadır.

Şifa ve koruyucu bir ayet olması vesilesi ile, gerek maddi ve gerekse de manevi yönden meydana gelen problemlerin yüce Allah’ın izni ve keremi ile en kısa zaman içerisinde giderilmesine vesile olan Bakara suresi, kendisini sürekli bir şekilde okuyan bir kimse için koruyucu ve şifa kaynağı olması vesilesi ile, o kimsenin gerek dünya hayatında ve gerekse de ahiret hayatında çeşitli musibet ve sıkıntılardan uzak kalmasına vesile olmaktadır. Dünya hazinelerinden bir hazine olan ve cennet yurdu anahtarlarından bir anahtar olan Bakara suresi, Mülk suresinde olduğu gibi peygamber efendimizin gönlünde yüksek bir dereceye nail olmuştur.

Bakara Suresi Faziletleri İse Şunlardır;

163. Ayeti İsm-i Azamdır;

Büyük islam alimleri tarafından da buyurulduğu üzere, 163. ayetinin ism-i azam olması vesilesi ile dua edilmesi durumund inşallah Yüce Allah tarafından en kısa zamanda hayır duasının kabul görmesine vesile olan Bakara suresinde özellikle de bu vesile ile 163. ayetinin okunması ve manasının düşünülmesi, kişi açısından birçok hayır kapılarının açılmasına vesile olmaktadır.

255. Ayeti Olan Ayet-el Kürsi’nin Okunması Çok Faziletlidir;

Bakara suresinin 255. ayeti olan ve ayrıca birçok sırlara ve faziletlere de sahip olan Ayet-el Kürsi suresinin bu vesile ile günlük olarak 5 vakit farz namazı içerisinde ve sonrasında okunmasını tavsiye etmekteyiz. Gerek maddi ve gerekse de manevi yönden oluşan problemlerin Allah’ın izni ve bereketi ile giderilmesine vesile olan Bakara suresinin 255. ayetinin ayrıca cin musallatı, nazar, sihir ve büyü gibi olumsuz durumlardan da en kısa zamanda şifa bulunmasına vesile olmaktadır.

Zihin Açıklığı İçin İlk 5 Ayeti Okunmalıdır;

Hadis kaynaklarında da buyurulduğu üzere özellikle de ilk 5 ayeti olan Elif,Lam,Mim ayetinin günlük olarak devamlı bir suretle okunması durumunda, inşallah okuyan kimsenin zihin açıklığına sahip olmasına vesile olmaktadır. Bu vesile ile özellikle okul ders ve sınavlarında başarılı olunabilmesi açısından Bakara suresinin ilk 5 ayetinin devamlı olarak okunmasını tavsiye etmekteyiz.

Son 2 Ayetinin Gece Okunması Tüm Gecenin İbadet İle Geçirilmiş Gibi Sevap Kazanılmasına Vesiledir;

Hadis kaynaklarında da buyurulduğu üzere Bakara suresi faziletleri surenin son 2 ayeti olan Amenerrasulü ayetinin yatsı namazından sonra okunmasının, tüm gecenin ibadet ve taat ile geçirilmiş gibi sevaba kavuşulmasına vesile olmakta ve aynı zamanda okuyan kimsenin o gece insan şerrinden, şeytan şerrinden ve kötü varlıkların şerrinden korunulmasına vesile olmaktadır.

Geceleri Al-i İmran Suresi İle Birlikte Okunması Çok Faziletlidir;

Barak suresinin gece vakitlerinde Al-i İmran suresi ile birlikte okunması durumunda, okuyan o kimsenin Allah katında büyük derecelere nail olmasına vesile olduğu gibi, büyük sevaplara kavuşmasına da vesile olmaktadır.

Hergün Okuyan Tüm Kötülüklerden Korunmaktadır;

Bakara suresinin günlük olarak yalnızca 1 defa okunması durumunda, okuyan kimsenin gerek insan ve gerekse de diğer kötü varlıkların şerrinden korunmasına vesile olduğu gibi, kendisinin sihir, nazar ve büyü gibi olumsuz enerjilerden de korunmasına vesile olmaktadır.

Hergün Okuyan Şeytanı Kaçırmaktadır;

Bakara suresinin günlük olarak yalnızca 1 defa okunması durumunda, okuyan kimsenin çevresinden, hanesinden şeytan ve kötü varlıkların hızla uzaklaşmasına vesile olmakta ve bu vesile ile okuyan kimsenin ve çevresinde yer alan bireylerin huzur ve mutluluk içerisinde bir yaşam sürmesine vesile olmaktadır.

Hergün Okuyanın Rızkında Artış Ve Bereketlenme Hasıl Olmaktadır;

Bakara suresinin günlük olarak yalnızca 1 defa okunması durumunda, Allah’ın izni ve keremi ile rızkın artmasına ve bereketlenmesine vesile olduğu gibi, hane içerisinde sevgi, muhabbet, hoşgörü gibi erdemlerin de hasıl olmasına vesile olmaktadır.

Ruhsal Hastalıklarda Şifa Kaynağıdır;

Tüm surelerde olduğu gibi, başlı başına bir şifa kaynağı olan Bakara suresi faziletleri Bakara suresi, bu vesile ile özellikle de 1,2,3,4,255,258,257,284,285,286’ncı ayetlerinin günlük olarak düzenli bir şekilde okunması durumunda, inşallah ruhsal rahatsızlıkların Allah’ın izni ve keremi ile şifa bulmasına vesile olmaktadır. Rahatlatıcı, huzur verici ve sakinleştirici etkisi vesile ile ruhsal bunalımlar, depresyon, panik ataklar, sinirsel hastalıklar, sinir hastalığı, kaygı bozuklukları, kişilik bozuklukları gibi ruhsal hastalıkların giderilmesi açısından ayrıca uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere Bakara suresinin günlük olarak mümkünse tamamının, mümkün değilse yukarıdaki ayetlerinin okunmasını tavsiye etmekteyiz.

Huzurlu Bir Uyku Süreci İçin Bakara Suresi Okunmalıdır;

Çeşitli nedenlere bağlı olarak uyku problemleri oluşumunda da, Bakara suresinin gece uyumadan önce en azından 1 defa okunmasını tavsiye etmekteyiz. Bu vesile ile uyku problemlerinin giderilmesine ve daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku sürecine sahip olmasına vesile olduğunu ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Ayrıca, günlük olarak tamamının en azından 1 defa okunması durumunda, dünya işlerinin Allah’ın izni ile yolunda gitmesine de vesile olan Bakara suresi faziletleri Bakara suresi, bu vesile ile ticari alanda problemlere maruz kalanlara da günlük olarak düzenli bir şekilde okunmasını tavsiye etmekteyiz. Yüce Rabbimizin af ve rızasına nail olmak ve peygamber efendimizin bizlerden hoşnut kalması açısından Bakara suresini gündelik hayatımızın bir parçası durumuna getirmeye gayret göstermeli ve hatta Bakara suresini müslüman kardeşlerimize de öğretmeye gayret göstermeliyiz.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE