Ayak Mantarından Nasıl Kurtulurum

 

Ayak Mantarından Nasıl KurtulurumAyak Mantarından Nasıl Kurtulurum

Aynı zamanda tinea pedis olarak da bilinen atlet ayağı, bir kişinin ayağındaki mantar enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon ayakların soyulmasına, kızarıklığa neden olmasına ve yanma ve kaşınmaya neden olabilir. Bazı durumlarda yaralar ve kabarcıklara neden olabilir. Atlet ayağı yaygın bir enfeksiyondur ve deneyebileceğiniz ayak mantarından kurtulmanın birçok yolu vardır .

Atlet ayağına neden olan mantar, nemli fakat sıcak ortamlarda yetişir. Çorap, ayakkabı veya yüzme havuzlarında, soyunma odalarında ve genel duş katlarında yetişebilirler. Nemli hava koşullarında ve mevsimlerde yaygın. Bu nedenle, bu enfeksiyonu yaşayan insanlar genellikle sıkı ayakkabılar sık ​​sık giyenler ve topluluk havuzlarında düzenli yüzmeler veya hamam kullananlardır. Riskleri azaltmak için ayak mantarından nasıl kurtulacağını bilmeleri gerekir.

Mantarın ortadan kaldırılması aslında çok zor. Doğal olarak veya kimyasal ilaçlar aracılığıyla bu enfeksiyon genellikle çıkarılması zaman alır. Yine de, onlardan yakında nasıl kurtulacağınıza dair yollar var.

-Defedersin-to-the-ayak-mantar

önleme

Ayak mantarından nasıl kurtulacağınızı öğrenmek isterseniz, ilk önce onu nasıl önleyeceğinizi bilmelisiniz.

 1. Düzgün ve temiz ayakkabı giymeniz gerekiyor. Ayakkabılarınız hafif ve nefes alabilmelidir. Birden fazla çiftiniz varsa, bunları sırayla kullanın. Ayaklarınızı çok terletirseniz, çorapları günde en az iki kez değiştirmelisiniz. Çoraplarınızın malzemesinin pamuklu, yünlü veya nemden kurtulmuş diğer malzemeler olduğundan emin olun. Aktiviteniz buna izin verirse, bunun yerine çıplak ayakla gidin. Parmaklarınız arasındaki cilt kuru tutulmalıdır. Bunu yapmak için, bir kağıt kağıdını çevirin ve bir kordon çıkarın; mantar tarafından etkilenebilecek boşlukları doldurmak için parmaklarınızı sarın. Ambalajı gün içinde olabildiğince sık değiştirin. Kuruyunca cildiniz iyileşmeye başlayacaktır. Mümkün olduğunca etkilenen bölgeyi toz haline getirin.
 2. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun. Zayıf bir bağışıklık sistemi, ayak mantarının ve diğer enfeksiyonların zarar görmesini kolaylaştıracaktır.
 3. Egzersiz. Vücudun diğer bölümleriyle karşılaştırıldığında, ayaklarınızın kan dolaşımı daha azdır. Bu, bağışıklık sisteminizin ayağındaki enfeksiyonları tespit etmeyi ve onları ortadan kaldırmayı daha zor bulacağı anlamına gelir. Bu egzersizleri önemli hale getirir. Bununla birlikte, kalın ayakkabı giymenizi gerektirecek yorucu faaliyetler yapmaya başlamamalısınız. Yürümek yeterli olmalı ve tartışmasız en iyi egzersiz olduğundan yalınayak yapabildiğinizden nefes alabilen ayakkabı veya terlik kullanırken yapabilirsiniz.

Çare

 1. Çay ağacı yağı uygulaması. Ayak mantarı ndan kurtulmanın en etkili yolu, en az% 10 çay ağacı yağı içeren topikal bir ilaçtır. Öte yandan, saf çay tohumu yağı, tırnak mantarından etkilenenlerin derisini iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Çay ağacı yağı sadece cilde uygulanır ve ağızdan alınmamalıdır. Komaya, kızarıklığa, karışıklığa, zorluk ya da yürüyememe ve dengesizliğe neden olabilir.
 2. Sarımsak uygulaması. Sarımsak, ajoene’yi içerir, antifungal bir bileşiktir ve atletin ayağını içeren çeşitli mantar enfeksiyonlarıyla mücadelede etkili olduğu kanıtlanmıştır . Ajoene bileşikler ancak sarımsak karanfil parçalayarak elde edilebilir. Ayak banyosuna ekleyin ve yaklaşık 30 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın. Aynı zamanda, merhem yapmak için ezilmiş sarımsak ve zeytinyağı karıştırabilirsiniz. Etkilenen bölgede pamuklu bir top kullanarak bunu ovun.
 3. Kendinizi enfeksiyona duyarlı kılmayın. Ayak mantarı nı tedavi ederken, başkalarının ayakkabılarını, banyo paspaslarını ve havlularını kullanmamalısınız. Ayrıca, halka açık yerlerde çıplak ayakla yürümekten kaçının.
 4. Sabunla temizleyin. Ayaklarınızı günde en az iki kez yıkayın ve sabun kullandığınızdan emin olun. Yıkadıktan sonra iyice kurutun.
 5. Karşı ilaçlar üzerinde. Atlet ayağı gibi bazı ayak mantar enfeksiyonları için kullanabileceğiniz birkaç antifungal tezgah üstü ilaçlar vardır ve bunlar çoğu zaman etkili olmaktadır.
 6. Sebat. Semptomlar kaybolduğunda ayak mantarlarının tedavisi durmaz. Bağışıklık sistemi ayağındaki enfeksiyonları hızla algılayamadığından, belirtiler olmasa bile mantar hala ayakta durma olasılığı vardır. Tedavi semptomlar kaybolduktan sonra üç ila altı hafta devam etmelidir.
 7. Betadine’i kullanın. Betadine, ayak mantarını tedavi etmek için kullanabileceğiniz ucuz bir over-the-counter ilaçtır. Ayak enfeksiyonunuz ayaklarınızın arasında çatlaklara ve kızarıklığa neden olmuşsa, etkilenen bölgede zaten bakteri olabilir. Durum buysa, ayaklarınızı bir litre ılık su ve iki kapful Betadine ile bir solüsyona batırın. Bunu günlük olarak yaklaşık 20 dakika yapın. Yatırdıktan sonra, iki ayağını iyice kurulayın ve antifungal ilaç uygulayın. Bu tedavi hamile kadınlar için önerilmez.
 8. Ağartmadan kaçının. Enfeksiyonunuzu kurutmak isterseniz, alkol gibi güçlü kimyasal maddeler içeren ev tedavilerini kullanmayın. Bunlar cildinize ciddi hasar verebilir.
 9. Ayakkabılarınızı da kullanın. Ayak mantarınız varsa, o zaman ayakkabılarınız da var. Ayaklarınızı tekrar enfekte olmaktan korumak için ayakkabılarınıza antifungal sprey kullanın. Ayakkabılarınızı her çıkardığınızda yapın.
 10. Ayakkabılarınızı havaya uçurun. Hava sıcak olduğunda, ayakkabı bağlarınızı çıkarın ve dillerini kaldırın. Onları uygun havalandırma ve güneş ışığı olan bir yere koyun. Hava ve güneş ışığı mantarı öldürecek ve ayakkabılarınızı kuru tutacaktır.

Evde ayak mantarından nasıl kurtulacağınıza ilişkin doğal ilaçlar, mutfakta olduğu kadar buzdolabında da bulunur. Bunlardan bazıları:

 1. Karbonat. Nemi emmek için ayakkabılarınızın içine biraz kabartma tozu serpin. Ayrıca şunu okuyun: Pişirme Soda, Zehirli Maddeleri Temizler
 2. Mısır nişastası. Mısır nişastası nemi emer, bu nedenle bazılarını ayağınıza sürtmek kötü bir fikir değildir. Hafifçe kahverengileştirilmiş mısır nişastası, nem içeriğinin azalması nedeniyle daha da iyi. Bu daha iyi absorpsiyon sağlar.
 3. Tarçın. Ayağınızı tarçın çayına batırmak, ayak mantarının oluşumunu yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Ayaklarınızı 30 dakikaya kadar ıslatmanız gerekir.
 4. Yoğurt. Bu, mantarla mücadele söz konusu olduğunda en iyi gıdalardan biridir. Yoğurt, aktif iyi bakterilere sahiptir. Acidophilus, oral ve vajinal mayaların çıkarılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda vücudun diğer mantar bölgelerini de iyileştirir.
 5. Sirke. 1 su bardağı sirke yaklaşık 2 quarts su ile karıştırılır. Ayaklarınızı her gece yaklaşık 30 dakika boyunca ıslatınız. Ayrıca, bir fincan sirke ve bir bardak su karıştırabilir ve daha sonra, bir pamuklu bez kullanarak etkilenen noktaya doğrudan uygulayabilirsiniz. Temas üzerine acayip bir his hisseden enfeksiyonunuzun ciddi olup olmadığını bileceksiniz. Çorap ve ayakkabı giymeden önce ayaklarınızın kuru olduğundan emin olun. Elma sirkesi iyi bir seçimdir.
 6. Limon. Bu, ayaklarınızdan gelen kokuyu azaltmanıza yardımcı olabilir. Bir parça limon sıkıştırın ve su ile karıştırın (2 grams).
 7. Çay. Çayda bulunan tanik asit, ayak mantarından kurtulmanın en iyi yollarını tartışırken sıklıkla bahsedilir. Tannik asit ayak kuruluğuna ve mantar öldürmeye yardımcı olan yatıştırıcı bir bileşen. Bir çukurluk sıcak suya 6 çanta siyah çayı koyarak ayak emdirmesi yapılabilir.
 8. Tuz. Ayaklarınızı 1 çorba kaşığı tuz ile ılık suya batırabilirsiniz. Ayaklarınızı kurutmadan önce 10 dakika yapın. Ardından, parmaklarınızın üzerine biraz kabartma tozu koyun.

Ayak mantarından nasıl kurtulacağınızla ilgili bu yollar işe yaramazsa, tedavi için doktorunuza gitmelisiniz. Aşağıdakiler, enfeksiyonunuzun incelenmesi için bir doktor görmeniz gerektiğinin işaretleridir:

 1. Ayak parmakları arasındaki çatlaklar görünürse. Bu, selülit olarak bilinen bir deri enfeksiyonunun bir belirtisi olabilir.
 2. Eğer sporcu ayağınızı almazsa. Enfeksiyonunuz üç hafta evde tedavi sonrasında iyileşme göstermiyorsa, sedef hastalığı veya egzamanız olabilir.
 3. Ayaklarınız normal tedaviye rağmen daha da kötüleşirse. Ayak mantarının bazı suşları o kadar güçlü ki, sadece reçeteli ilaçlar onlarla savaşabilir.
 4. Her iki ayak da şişmişse
 5. Eğer etkilenen bölgelerde pus ortaya çıkarsa
 6. Mantar da ellerinize bulaşırsa, oral reçeteyle ilacın verilmesini isteyebilirsiniz.
 7. Parmaklarınızdaki çiviler kalın ve renksiz görünüyorsa

Enfekte olabilirler. Tezgah üstü tıbbı bile tırnak mantarlarının tedavisinde başarısız olur.
Ayak mantarı ndan nasıl kurtulacağınızı düşünürken, bazı tezgah üstü ilaçları kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Bazıları etkileşime girebilir ve durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Her zaman tırnaklarınızı düzeltin. Altında sürekli büyüyen gelişmiş mantar türlerine sahip ayak tırnakları, dışa itilmeye son verebilir. Tırnaklarınızı düzeltmeden önce ayaklarınızı önce ılık suda yaklaşık 30 dakika ıslatın. Bunu yaparsanız çivilerin genellikle mantarların oluştuğu yerlerde gevşekleşeceğini fark edeceksiniz. Ayrılmış çiviyi uzağa kesip mantarı sıyırın. Parmaklarınızı kullanarak ayak tırnaklarınızı yırtmayın; daima bir tırnak makası veya tırnak makası kullanın. Döşemek için en iyi zaman, çivileriniz en yumuşak olduğunda banyo almanızın ardından.

Ayak mantarı ndan nasıl kurtulacağınızı öğrenmek o kadar zor değildir, ancak sabırlı ve tutarlı bir tedaviyi gerektirir. Mantar, şans geldiğinde her an geri gelebilir, bu yüzden hazırlanmanız gerekir. Ayak mantarı hızlı bir şekilde yayılabilir, böylece fark ettiğinizde hemen tedavi etmeniz gerekir. Vücudun diğer bölümlerine olduğu kadar, ellerinize, kasıkınıza da yayılabilir.

Şiddetli ayak mantarı vakalarına karşı bilinen en iyi ilaç, dermatologların reçete edebileceği haplardır. Genellikle, hastaların her gün yaklaşık üç ay boyunca onları alması söylenir. Ancak, bu haplar herkes için olmayabilir. Karaciğerinizi etkileyebilir ve diğer antifungal ilaçlar onlarla etkileşime geçebilir. Doğal ilaçlar halen acı çeken kişiler arasında en popüler ilaçtır.

Genel olarak, ayak mantarı ndan kurtulmanın en iyi yolunun farkında olmak, burada okuduğunuz her şeyi hatırladığınız sürece zor olmayacak.

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE